https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ADIM ADIM ARJANTİN

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

2014 Brezilya ile 16. kez FIFA Dünya Kupası’nda yer alan Arjantin, ilk organizasyona da katılan takımlar arasındaydı.

1930’daki Dünya Kupasında finale yükselen Arjantin, mutlu sona ulaşan ilk takım olmaya çok yaklaşmış ama ev sahibi Uruguay’a 80.000 seyirci önünde 4-2 kaybetmişlerdi. Tangocular kupayı kazanamadılar ama efsane forvetleri GUILLERMO STABILE attığı 8 gol ile ilk gol kralı unvanını elde eden futbolcu olmuştu.

MARADONAİlk şampiyonluğunu 1978 yılında  kendi evindeki organizasyonda, Hollanda’yı uzatmalarda 3-1 yenerek elde eden Kempes’li Arjantin, MARADONA’nın Nirvana’ya çıktığı 1986’da da ikinci kez mutlu sona ulaştı.

1990 İtalya’da da finale yükselen Tangocular,  (Batı) Almanya’ya Brehme’nin penaltı golüyle 1-0 kaybetti. Bu şampiyona en son finalleri olurken, sonraki  5 şampiyonada  yarı final bile görememişlerdi!

Bugüne gelirsek; 2014 Dünya Kupası’nda Nijerya, Bosna-Hersek ve İran ile aynı grupta yer alan Sabella’nın öğrencileri 3 farklı kıta ekibi ile mücadele etti.

Açılış maçında tarihinde ilk kez organizasyona katılan Bosna ile karşılaştılar. Maçı 2-1 kazandılar ama taraflı tarafsız hiç kimse, Messi ve arkadaşlarından tatmin olacak bir oyun göremedi. Sonrasındaki  İran maçında da baskılı oynamalarına rağmen, golü uzatma dakikalarında bulabildiler ama öyle ya da böyle 2.maçı da 1-0 kazanıp, son maçı öncesi gruptan çıkmayı garantilediler.

ARJANTIN1Grubun son maçında, yine Messi’nin önderliğinde Nijerya’yı 3-2 yenen Sabella’nın öğrencileri, Belçika, Hollanda ve Kolombiya gibi 3’de 3 yapan bir diğer takım oldu.

Tangocuların  ikinci turdaki rakibi ise İsviçre idi. Herkes normal süresi golsüz sona eren karşılaşma penaltılara gidecek diye beklerken, Messi’nin pasında Di Maria sahneye çıkarak bitime 2 dakika kala takımı çeyrek finale taşıdı. Messi bu arada, Arjantin’in oynadığı ilk 4 karşılaşmada da maçın adamı seçildi!

arj1Çeyrek finalde, potansiyeli ve jenerasyonu ile heyecan yaratan ‘underdog takımlar içindeki en güçlüsü’ Belçika ile karşılaşan Sabella’nın öğrencileri, Higuain’in maçın başında attığı güzel gol ile öne geçti ve 90 dakika boyunca bu skoru koruyarak son 4 takım arasına kaldı.

Arjantin, yarı finalde ise son Dünya Kupası finalisti, Van Persie ve Robben’li Hollanda ile karşılaştı. İki takımın da kontrollü oyunu tercih etmesi sebebiyle sakin geçen karşılaşmanın normal süre ve uzatmalarında gol sesi çıkmadı. Penaltı atışları ile Hollanda’yı da deviren Arjantin tarihinde 5’inci kez finale yükseldi.

arj1Finale gelene kadar oynadığı 6 maçta rakip fileleri 7 kez sarsan Arjantin, kalesinde ise 3 gol gördü. Barcelona’lı yıldız Messi 4 gol ve 1 asist ile takımını sırtlarken, attıkları gollerle takımın diğer 2 önemli silahı Di Maria çeyrek, Higuain de yarı finali getirdi.

Kulüp ve bireysel bazda bugüne kadar neredeyse elde etmediği başarı kalmayan Messi’nin kariyerindeki TEK EKSİK HALKA Dünya Kupası. Sürekli karşılaştırıldığı Maradona ile kantarda yakın ağırlığa gelmesi için bu kupa çok büyük fırsat.

Tangocuların, 1990’daki organizasyonun finalinde, hem de tartışmalı bir penaltı ile Almanya’ya kaybettiğini de göz önüne alırsak, 2014 Dünya Kupası finali daha da anlam kazanıyor ve 24 sene öncesinin de rövanşı niteliğinde.

ABCSPOR

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular