https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AJAX, ARSENAL VE UÇAMAYAN HOLLANDALI DENNIS BERGKAMP!

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

BURAK BELGENDENNIS BERGKAMP deyince, her ne kadar spor kariyerinde rakam 3 de olsa, hepimizin aklına iki takım gelir; AJAX ve ARSENAL!

Ne kendisi, ne de bizler, spot ışıklarının üstüne çevrildiği ve efsane olduğu iki takımla beraber tartıya koyduğumuzda, bu iki dev kulüp arasında, 1993-95 arası 2 senesini geçirdiği İtalya ve INTER YILLARINI kaale almayız!

berg1Bugün anlatacağımız konu, uçak korkusu Sağır Sultan tarafından bile bilinen ‘ Non-flying Dutchman’ Uçamayan Hollandalı’nın attığı goller, kariyer başarıları veya unutulmayan maçları değil.. Bunlar hepimizin bildiği veya bilmese de, Google’dan 10 saniyede bulabileceği bilgiler..

ANA KONUMUZ;  Ajax ve Arsenal ile özdeşmiş bu efsanenin, küçüklüğünde tam bir Ajax ve Arsenal düşmanı, en büyük ve ezeli rakiplerine gönül vermiş olmuş olması!

Öncelikle çocukluk yıllarına gidelim.. 2007’de kanserden rahmetli olan babası koyu bir Feyenord taraftarıdır ve hemen her Rotterdam’li gibi Ajax’tan nefret etmektedir. Küçük Denis daha 6 yaşından itibaren babası tarafından aşılanarak ve de çevresindeki herkesin de en az babası kadar Ajax düşmanı olmasının da gazıyla, Amsterdam ekibine kin besliyordur.

Kulübün ukalaca demeçleri, en zengin olmanın verdiği, istediğin oyuncuyu alabilme lüksü sonrası oluşan kıskançlık, hakemlerin onları koruyan yönetimleri ve seyircilerinin kendilerini diğer her Hollanda kulübünden üstün gören tavırları da tuz biber olmuş, Dennis daha 10 yaşına gelmeden hayattaki ilk gerçek düşmanını kazanmışıtır!

ajaxAMA KADER denen şey bu olsa gerek.. Nerden bilebilirdi ki 12 yaşında altyapısına girdiği bu kulüpte 7‘si A takım olmak üzere TAM 12 sene geçireceğini ???

Arsenal meselesinin de bundan büyük bir farkı yoktur.. Tam bir futbol hastası olan babası, onun ismini eski Manchester efsanesi olan İskoç Denis Law’dan esinlenerek koymuştur. Feyenord ve Ajax maçlarıyla kesişmeyen günlerde, baba oğul en az ayda 1 kez  İngiltere’ye maç seyretmeye giderler.

Ama Bergkamp babasının aksine, Kırmızı Şeytanlara değil, Londra’nın köklü ekiplerinden Tottenham’a gönül verir. Bunun da nedeni bellidir; fanatiklikten öte Glenn Hoddle hayranlığı!

Londra’da Chelsea’sinden Fulham’a, QPR’ından West Ham’ına, Crystal Palace’ından Chartlon’una ve adını saymadığımız onlarda TAKIM vardır ama EZELİ REKABET deyince herkes bir maçta birleşir; Tottenham-Arsenal..

bergkamp2Hoodle sayesinde tuttuğu takımının, Arsenal ile oynadığı maçlarda sanki kendi oynuyormuşcasına heyecanlanan Bergkamp, yine kaderin cilvesi, Inter yılları dönüşü, 1995 senesinden futbolu  bıraktığı 2006’ya kadar Arsenal forması giyecek, hatta giymekle kalmayıp, 423 maç oynayıp 120 gol attığı kulüpte EFSANE’ler arasına girecektir!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular