https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ALMANYA-ARJANTİN, 3.FİNAL 7.RANDEVU!

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

1958 İSVEÇ…  Grup aşamasında birbirlerine rakip olan iki ülkenin bu ilk buluşmasında, o zamanki ismiyle Batı Almanya karşılaşmayı 3-1 kazanmıştı.

Malmö Stadında 8 Haziran’da oynanan maçta Almanlara galibiyeti getiren goller, Rahn(2) ve Uwe Seller’den gelmiş, Arjantin ise 3.dakikada sağ kanat oyuncusu Corbatta’nın golüyle öne geçmesine rağmen karşılaşmadan mağlup ayrılmıştı.

2.randevu 1966 İNGİLTERE.. Birmingham/Villa Park’da oynanan karşılaşma golsüz sona ermiş ve  46.587 seyircinin izlediği maçta iki ekip, gruplardan el ele çıkmış, Arjantin çeyrek finalde, Almanlar da tarihi finalde ev sahibi ekibe yenilip turnuvayı hüsranla kapatmışlardı.

1986 MEKSİKA… Azteca Stadymunundaki  final karşılaşmasında, gülen ekip MARADONA’lı Arjantin olurken, bu aynı zamanda Tangocuların da 1978 sonrası 2.şampiyonluğu oluyordu.

114.600 seyircinin izlediği karşılaşmada Arjantin, Brown ve Valdano’nun golleriyle 2-0 öne geçmiş ama pes etmeyen Panzerler Rummenige ve Rudi Voller ile dengeyi sağlamıştı. 1954’de Macarlardan 0-2’den maçı çevirip kupayı alan Almanlar,bir kez daha mı tarihi dönüşlerden birini yapacak derken, Maradona’nın harika pasıyla Schumacher ile karşı karşıya kalan Jorge Burruchaga skoru belirlemiş ve 3-2 biten maç, kupanın Latin Amerika’da kalmasını sağlamıştı.

1990 İTALYA… Kader iki ülkeyi bir sonraki finalde de karşı karşıya getirmiş ve tartışmalı bir penaltı ile maçı kazanan Almanlar ( Brehme) 86’nın da rövanşını almayı başarmışlardı.

73.603 seyircinin izlediği Roma Olimpiyat Stadındaki  karşılaşma aynı zamanda, final maçında KIRMIZI KART gören ilk oyuncu olan Arjantinli Pedro Monzon’a da tanıklık etmişti.

2006 ALMANYA… Bu kez yolları çeyrek finalde kesişen iki takım, Berlin’de 72.000 seyircinin izlediği karşılaşmada, normal ve uzatma süreleri Ayala ve Klose’nin karşılıklı golleriyle 1-1 biten maçın ardından penaltılarla kılıçları çekmiş ve Ayala ile Cambiasso’nun vuruşlarını çıkartan Jens Lehmann ile Almanlar yarı finale yükselmişti.

2010 GÜNEY AFRİKA… Bir önceki Dünya Kupası gibi yolları çeyrek finalde kesişen ekiplerin Cape Town’daki mücadelesinde, Almanlar bu kez işi 90 dakikada bitirmiş ve 4-o net skorla, bugünkü kadroda da bulunan Klose(2), Müller ve Friedrich’in golleriyle sonuca gitmişlerdi.

Bugün tarihi MARACANA’da oynanacak karşılaşma, iki ülkenin 3.final buluşması, toplamda da 7.karşılaşmaları..

Bakalım eleme maçlarında GOL YEMEDEN finale gelen Messi’li Arjantin ile yarı finalde Brezilya’ya 7 gol atmayı başaran makine düzenindeki Almanların mücadelesinde gülen ekip kim olacak?

ABCSPOR

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular