https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ARNOLD PALMER, JACK NICKLAUS, GARY PLAYER ( THE BIG THREE)

Okunması Gerekenler

OLİMPİYATLAR, 100 METRE, 10 SANİYE ALTI VE TOKYO 2021

Olimpiyatlar dendiğinde ilk akla gelen sporların başında gelir Atletizm, Atletizm dendiğinde de tabii ki 100 Metre... Tarihe onlarca efsane isim...

BİR BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ BİLİNMEZ Mİ?

BİR BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ BİLİNMEZ Mİ? EURO 2020 geçen hafta sona erdi. İtalya’yı başarıya götüren en önemli faktör İtalya’nın her hali...

YILLARDAN 1929, SPORLARDAN BİSİKLET

Öncelikle ben bir yazar değilim, spor yazarı hiç değilim, onu belirterek başlamak istiyorum bu yazıya. Özne de yıllar sonra elime...

EMRAHARNOLD PALMER
1929 Pennsylvania doğumlu, ‘ Kral ‘ lakaplı Palmer profesyonel golfün gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri aynı zamanda da bu sporun bütün dünyaya tanıtılmasındaki en önemli figürlerden biridir.
Orta halli bir Amerikan ailesinden gelen Palmer golfle, babasının çim sorumlusu olarak çalıştığı Golf Kulübünde tanışmış ve 1954 yılında profesyonel olmuştur.
GOLF1Kariyerinde 7 major , 62 tane de PGA tur zaferine sahip Palmer , yıllar boyunca mücadele ettiği Jack Nicklaus ve Gary Player’ e oranla kağıt üzerinde daha mütevazi bir özgeçmişe sahip olmasına rağmen popülerlik anlamında çoğu zaman ‘ Big Three’ nin ( Palmer , Nicklaus , Player ) lideri olmuştur. Bunun sebebi ise 50′ li yıllarda başlayan yayınlarla beraber ilk televizyon süperstarı sporcu olması ve mütevazi geçmişi ve tavırlarıyla , halkın gözündeki golf yalnız elit ve zenginler içindir önyargısını yıkmış olmasıdır.
Amerika’ da en sevilen ünlülerden  olan Palmer 2007 yılından itibaren her yıl US Masters’ ın sembolik açılış Tee vuruşunu yapmaktadır.
Golf dışında da başarılı bir iş adamı olan Arnold , reklamlar ve golf sahası dizayn şirketinden yılda milyon dolarlar kazanmaktadır. Örneklemek gerekirse 50 yıl boyunca katıldığı PGA turlardan kazandığı toplam ödül 2 milyon  dolarken , yalnız 2008 yılında golf dışı işlerden kazandığı para 30 milyon doların üzerindedir.

 

……………………………………………………………………………………………

GOLF2JACK NICKLAUS 

Jack Nicklaus ya da bütün dünyanın onu tanıdığı lakabıyla ‘ Golden Bear ‘ 1940 Ohio doğumlu Alman asıllı bir amerikalıdır. Kendisini Tiger Woods yakalar mı , bilinmez ama an itibariyle Nicklaus tüm zamanların en başarılı golf oyuncusudur.
Kazandığı 18 major turnuvanın yanında , Tiger Woods’ la beraber her birini en az 3 kez kazanan iki sporcudan biridir. Jack Nicklaus 1986′ da 46 yaşında , son gün çıkardığı 7 par altı oyunla hem kariyerinin en son Grand Slam turnuvasını kazanmış hem de US Masters’ ı kazanan en yaşlı sporcu olarak tarihe geçmiştir.
Kariyeri boyunca Grand Slam turnuvalarına konsantre olmasına rağmen PGA turdan da 73 birincilik çıkarmayı başarmıştır. 50 yaşından sonra genellikle Senior turnuvalara katılmaya başlayan Nicklaus 65 yaşında 2005 US Masters’ dan bir ay önce trajik bir biçimde küvette boğularak ölen 17 aylık torununun acısından kurtulamamış ve The Open Championship turnuvasıyla kariyerini noktalamıştır.
Dünyadaki en büyük Golf sahası dizayn şirketlerinden birine sahip olan Nicklaus’ un yazdığı golf kitapları da spor tarihindeki en öğretici kitaplar arasındadır.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

GOLF3GARY PLAYER

Kara Şövalye lakaplı Gary Player 1935 Johannesburg Güney Afrika doğumludur. Kariyerinde 9 Grand Slam şampiyonluğu bulunan Player ayrıca toplamda kazandığı 166 turnuvayla tüm zamanlar listesinde 3.sıradadır.
Player’ ı özel yapan bir başka özelliği de kariyer Grand Slam’ i yapan ( 4 büyük turnuvayı da kazanmış olmak ) tarihdeki üçüncü ve Amerikalı olmayan tek oyuncu olmasıdır. Kendisinden sonra sadece Jack Nicklaus ve Tiger Woods kariyer Grand Slam’ i yapabilmişlerdir.
Yıllarca mücadele ettiği ve golfün tanıtımında büyük önem taşıyan Big Three’ nin diğer iki elemanı Palmer ve Nicklaus Amerika’ da çok popülerken Player diğer 4 kıtada daha çok sevilmiştir. Player Palmer’ a 2009′ da eklenen Jack Nicklaus’ la beraber 2011 yılından beri US Masters sembolik Tee vuruşunu da yapmaktadır.
Profesyonel kariyerine 1953 yılında başlayan Player 2009′ da 73 yaşında 52. kez US Masters’ a katılmış ve kariyerini noktalamıştır. 5 farklı kıtada 325 golf sahası dizayn eden Gary Player kariyeri boyunca katettiği 25 milyon kilometre yolla kırılması zor bir rekora da sahiptir.

emrah.seber@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

OLİMPİYATLAR, 100 METRE, 10 SANİYE ALTI VE TOKYO 2021

Olimpiyatlar dendiğinde ilk akla gelen sporların başında gelir Atletizm, Atletizm dendiğinde de tabii ki 100 Metre... Tarihe onlarca efsane isim...

BİR BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ BİLİNMEZ Mİ?

BİR BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ BİLİNMEZ Mİ? EURO 2020 geçen hafta sona erdi. İtalya’yı başarıya götüren en önemli faktör İtalya’nın her hali ile takım olması idi. Bunu...

YILLARDAN 1929, SPORLARDAN BİSİKLET

Öncelikle ben bir yazar değilim, spor yazarı hiç değilim, onu belirterek başlamak istiyorum bu yazıya. Özne de yıllar sonra elime geçen fotoğrafları nedeniyle 1973 senesinde...

ZLATTAN BRAHİMOVİC’İ TAKDİMİMDİR

Baştan söyleyim elektronik olanı katiyen alınmaz, alırsan elinde patlar. Ayakkabı olanı da büyük ihtimalle ayağında patlar ama çanta, parfüm, saat ve giyim olanı gönül...

CAPOEIRA DÖVÜŞ SANATI

Bazen bir dövüş sanatı, bazen bir dans, bazen de bir oyun olarak anılan Capoeira, son yıllarda dünyanın dikkatini çeken benzersiz bir olgu olmayı başardı....

Benzer Konular