https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ASTOU NDOUR FENERBAHÇE’DE

Okunması Gerekenler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.....

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu...

BURAK BELGENFenerbahçe geçen sene takımın kanayan yaralarından olan boyalı alan problemini  genç pivot ASTOU NDOUR ile doldurdu.

Geçtiğimiz sezonu İspanya’nın Gran Canaria takımında geçiren 1994 doğumlu ve 1.98 boyundaki pivot oyuncusu, İspanya liginin MVP’si olmayı başardı.

Gran Canaria ile bu sezon ligde 25 karşılaşmaya çıkan oyuncu, 36.2 dakika ortalama ile sahada kalarak 17.3 sayı, 13.1 ribaund, 1.6 blok ve 1.2 top çalma rakamları elde etti.

Genç yıldız, geçtiğimiz yaz Samsun’da düzenlenen U20 Avrupa Şampiyonası’nda da, İspanya takımı adına 17.3 sayı, 9.8 ribaund ve 1.3 blok ortalamaları ile oynamış ve hem takımının Avrupa şampiyonluğuna katkıda bulunmuş hem de turnuvanın MVP’si olmuştu.

dour2Hatta yarı finalde  bizi 57-51 yendikleri karşılaşmada, maçın yıldızı olup  24 sayı atarak bütün spot ışıklarını üzerine çevirmişti.

Ndour ayrıca, FIBA tarafından 2013 yılının en iyi genç kadın basketbolcusu ödülünün de sahibi olmayı başardı.

Dünyanın şu an için en pivotu olduğunu düşündüğüm BRITNEY GRINER transferi ile karşılaştırdığımızda, hem size hem güç hem de tecrübe olarak 1 tık geride olsa da, İspanyol pasaportu olduğu için Avrupa Kupalarında yabancı statüsünde olmaması çok büyük avantaj.

Çok atletik, iyi sıçrayan ve hızlı bacaklara sahip Senegal doğumlu oyuncu için İspanya Ligi performansı çok büyük ölçü olmayabilir çünkü bundan 3-4 sene evvele dek Avrupa’nın Rusya ile en iyi ligi olan ülke, 2010 sonrası düşüşe geçti ve eski başarılarından uzak bir görüntü çiziyor.

Ribaundlarda çok başarılı, orta hatta dış şutu iyi, düzgün bileklere sahip ve vücut vücuda temastan kaçmayan stilde, agresif bir oyuncu.

AMA tecrübe denen şey çok önemli ve WNBA’de oynarsa gerçek gücünü test etme imkanımız olacak ve bize çok daha sağlıklı fikir verecektir diye düşünüyorum.

Ayrıca Euroleague’de de hiç oynamadı ve bu da, onun hakkında doğru bir yorum yapmak için başka bir soru işareti.

SAN ANTONIO SPARKS tarafından draft edilen oyuncu öncelikle takım içinde kendini kabul ettirip, maç başına 20-30 dakika süre alması gerekiyor.

Bu sene Amerika’da edineceği tecrübe, hem fundemantal’ını geliştirecek, hem de, Eurocup veya Gençler Avrupa Şampiyonası gibi küçük denizlerde değil, büyük okyanuslarda nelere yapacağını görmek açısından bizlere çok iyi  bir test olacak diye düşünüyorum.

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.. Tecrübeli td FB'nin şampiyonluk özlemini...

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu gerçeği tüm samimiyetiyle itiraf etti...

SKOR TUTMA SİSTEMLERİ ADİL Mİ?

Birey veya takım sporu olsun profesyonel sporlarda, taraflardan kimin kazandığını tespit etmek için çok çeşitli skor tutma yöntemleri bulunmakta. Oyunların tarihinde hangisinin nasıl, neden...

BU SEZON 2.’YİZ, PEKİ SENEYE?

Ligin ikinci devresi başladığında kendi sahasında Adana Demirspor'a yenilmiş, yenilirken de dağılmış paramparça bir Fenerbahçe vardı sahada. Rakibe direnç gösteremeyen, hem fiziksel hem de...

Benzer Konular