https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AT YARIŞLARININ NİRVANASI, TARİHİ KENTUCKY DERBİSİNDE 144.PERDE

Okunması Gerekenler

İLK ELİN GÜNAHI OLMAZ

Öncelikle Galatasaray’ın yeni hocası Domenec Torrent’e başarılar dileyerek yazıma başlamak istiyorum. Galatasaray çok çalkantılı bir haftanın ardından yeni hocası Torrent’le...

BİTİK

Maçın başında belli oldu ki bugün bizim akan oyunda gol atmamız mümkün değil. Nasıl olsun ki? Tempo sıfır. Koşu...

AZAP

Parayla saadet olmaz önermesindeki para Türk Lirası bu kesin. Parayla saadet olmaz önermesindeki para Ali Koç'un cebindeki Dolar'lar da değil,...

BURAK BELGENAmerika Birleşik Devletlerinde, 1875 yılından beri aralıksız olarak düzenlenen, en eski ve en prestijli at yarışı olan Kentucky Derby’sindeyiz ve geldik 144.perdeye..!

Gül Koşusu olarak adlandırılan, 3 Yaşında İngiliz safkanları arasında kum pistte koşulan ve Louisville kentindeki Churchill Downs’da yapılacak yarışları, bu sene de tribünlerde 160.000, TV karşısında ise 20 milyona yakın kişinin izlemesi bekleniyor.

Her sene Mayıs ayının ilk Cumartesi akşamı yapılan yarış, 5 Mayısta T.S.İ 01.30’da başlayacak.

İlk Kentucky Derby’sine (17 Mayıs 1875) 15 yarış atı katılmış. 10.000 seyircinin izlediği yarışta, birinci olan Aristides jokeyi Oliver Lewis ile, sahibi P. McGrath’a 2,850 dolar kazandırmıştı. Yaptığı derece de 2.37.75 idi.

Kurallar, şartlar neredeyse ilk başladığı günle aynı..! 1924 yılından bugüne dek belki de yapılan tek değişiklik; kazanan atın sahibine verilen som altın kupanın üzerindeki nal figürünün aşağıya bakan yüzünün yukarıya doğru bakması (o da sadece ve sadece batıl inançlardan!).

Bugüne dek yaşanan 143 seneye bakarsak; özellikle Citation ve Secretariat’ın yarışseverlerin gönüllerindeki yerleri apayrı. 1948 yılında “Triple Crown” kazanan Citation ve aynı başarıyı çeyrek asır sonra tekrar eden Secreteriat, “Efsanelerin Efsanesi” olarak tarihe imza attılar.

2015 yılında da jokeyi Victor Espinoza ile American Pharoah, Derby’yi kazanmış ve sonrasındaki iki büyük yarışı da önde bitirerek Triple Crown yapmayı başaran bir diğer at olmuştu.

*** Triple Crown: Kentucky, Preakness ve Belmont Stakes yarışlarını aynı atın kazanması…

Tarihi derby için, başlangıcından bugüne önemli birkaç notla yazımızı bitirelim.

*** O tarihten bugüne en fazla yarış kazanan çalıştırıcı Ben A. Jones (6 kez), en fazla yarış kazanan jokeyler ise Eddie Arcaro and Bill Hartack (5’er kez) oldular.

*** Atları en çok bu yarışı kazanan isim; Calumet Farm (1941, 1944, 1948, 1949, 1952, 1957, 1958, 1968) 8 defa.

*** Derby’in en iyi derecesini, Efsane Secretariat 1:59.40 ile yapmış ve “2 dakikanın altında koşan ilk at” ünvanının sahibi olmuştu.

*** Derby tarihinin en büyük sürprizini ise; bahis oranlarında 1’e 91 veren, 1913 galibi Donerail gerçekleştirmişti.

*** Kentucky Derby’sini dişi safkanlar sadece 3 defa kazanmayı başarmış; 1915 yılında Regret, 1980’de Genuine Risk, 1988’de de Winning Colors…

*** 1924 yılında 50.Kentucky Derby’sini, Black Gold kazanmayı başarmıştı.

*** Tarihin 100. Kentucky Derby’sinde kazanan ise Cannonade. 1974 yarışları, 23 at ile hem en geniş katılımlı sene olmuş, hem de Churchill Downs hipodromu tribünleri, o zamanlar için rekor olan 163,628 seyirciyi toplamıştı.

*** 1995 yılında Derby ödülü 1 milyon dolara çıkartıldı ve Thunder Gulch ilk milyonluk derby’yi kazanan at olmuştu.

Bu 120 saniyelik müsabakaya sadece at yarışı demek ayıp, hatta hakaret olur. Kentucky Derby’si için “Spor için en heyecanlı iki dakika” sloganı ile, Amerikan Spor kültürünün Super Bowl ile birlikte en önemli parçasıdır dersek, inanın abartmış olmayız..!

Lafı çok uzatmadan 2018’e gelirsek; başta Justify olmak üzere, Mendelsshon, Audible, Magnum Moon, Bolt D’oro 5’lisi yarışın kağıt üstündeki favorileri olarak gözükürken, otoritelere göre 1’e 100 veren oranıyla Combatant kazanması en sürpriz at..

158.070 kişinin tribünlerde canlı, 16.5 milyonun da TV başında takip ettiği geçen senenin galibi; jokey John Velazquez ile 2.03.59’luk derece yapan “Always Dreaming” olmuştu.

Bakalım 1.25 millik (yaklaşık 2 km) kum pistte ve birbirinden kaliteli 20 safkanın yarışacağı, 2 milyon dolar ödüllü at yarışlarının nirvanasında, bu senenin kazananı kim olacak?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @Burak Belgen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik2>3
Sonraki İçerikDON ANDRES

Son Haberler

İLK ELİN GÜNAHI OLMAZ

Öncelikle Galatasaray’ın yeni hocası Domenec Torrent’e başarılar dileyerek yazıma başlamak istiyorum. Galatasaray çok çalkantılı bir haftanın ardından yeni hocası Torrent’le...

BİTİK

Maçın başında belli oldu ki bugün bizim akan oyunda gol atmamız mümkün değil. Nasıl olsun ki? Tempo sıfır. Koşu gösteren yok. Herkes ayağına top...

AZAP

Parayla saadet olmaz önermesindeki para Türk Lirası bu kesin. Parayla saadet olmaz önermesindeki para Ali Koç'un cebindeki Dolar'lar da değil, bu da ispatlandı.. 2 aydır hoca...

NİHAYET GOL YEMEMEK

NİHAYET GOL YEMEMEK Önder Karaveli'nin göreve gelmesinin ardından ilk maçla birlikte üzerindeki ölü toprağını atan Beşiktaş'ta sorunlar bir anda çözülmese de her geçen gün biraz...

NEV’İ ŞAHSINA MÜNHASIR BİR KULÜP, UNION BERLIN…

NEV’İ ŞAHSINA MÜNHASIR BİR KULÜP, UNION BERLIN… Ben kulüplerle o kulübü destekleyen taraftarlar arasında çok sıkı ve özel bağların olması gerektiğine inanırım. Benim için bir...

Benzer Konular