https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AT YARIŞLARININ NİRVANASI, TARİHİ KENTUCKY DERBİSİNDE 144.PERDE

Okunması Gerekenler

KADIKÖY’DE 5 ÇAYI

KADIKÖY'DE 5 ÇAYI Pavese der ki; kadınlar kendilerini güçlü olanlara bir eşya, güçsüz olanlara ise bir idol gibi sunarlar. Tıpkı...

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın...

BURAK BELGENAmerika Birleşik Devletlerinde, 1875 yılından beri aralıksız olarak düzenlenen, en eski ve en prestijli at yarışı olan Kentucky Derby’sindeyiz ve geldik 144.perdeye..!

Gül Koşusu olarak adlandırılan, 3 Yaşında İngiliz safkanları arasında kum pistte koşulan ve Louisville kentindeki Churchill Downs’da yapılacak yarışları, bu sene de tribünlerde 160.000, TV karşısında ise 20 milyona yakın kişinin izlemesi bekleniyor.

Her sene Mayıs ayının ilk Cumartesi akşamı yapılan yarış, 5 Mayısta T.S.İ 01.30’da başlayacak.

İlk Kentucky Derby’sine (17 Mayıs 1875) 15 yarış atı katılmış. 10.000 seyircinin izlediği yarışta, birinci olan Aristides jokeyi Oliver Lewis ile, sahibi P. McGrath’a 2,850 dolar kazandırmıştı. Yaptığı derece de 2.37.75 idi.

Kurallar, şartlar neredeyse ilk başladığı günle aynı..! 1924 yılından bugüne dek belki de yapılan tek değişiklik; kazanan atın sahibine verilen som altın kupanın üzerindeki nal figürünün aşağıya bakan yüzünün yukarıya doğru bakması (o da sadece ve sadece batıl inançlardan!).

Bugüne dek yaşanan 143 seneye bakarsak; özellikle Citation ve Secretariat’ın yarışseverlerin gönüllerindeki yerleri apayrı. 1948 yılında “Triple Crown” kazanan Citation ve aynı başarıyı çeyrek asır sonra tekrar eden Secreteriat, “Efsanelerin Efsanesi” olarak tarihe imza attılar.

2015 yılında da jokeyi Victor Espinoza ile American Pharoah, Derby’yi kazanmış ve sonrasındaki iki büyük yarışı da önde bitirerek Triple Crown yapmayı başaran bir diğer at olmuştu.

*** Triple Crown: Kentucky, Preakness ve Belmont Stakes yarışlarını aynı atın kazanması…

Tarihi derby için, başlangıcından bugüne önemli birkaç notla yazımızı bitirelim.

*** O tarihten bugüne en fazla yarış kazanan çalıştırıcı Ben A. Jones (6 kez), en fazla yarış kazanan jokeyler ise Eddie Arcaro and Bill Hartack (5’er kez) oldular.

*** Atları en çok bu yarışı kazanan isim; Calumet Farm (1941, 1944, 1948, 1949, 1952, 1957, 1958, 1968) 8 defa.

*** Derby’in en iyi derecesini, Efsane Secretariat 1:59.40 ile yapmış ve “2 dakikanın altında koşan ilk at” ünvanının sahibi olmuştu.

*** Derby tarihinin en büyük sürprizini ise; bahis oranlarında 1’e 91 veren, 1913 galibi Donerail gerçekleştirmişti.

*** Kentucky Derby’sini dişi safkanlar sadece 3 defa kazanmayı başarmış; 1915 yılında Regret, 1980’de Genuine Risk, 1988’de de Winning Colors…

*** 1924 yılında 50.Kentucky Derby’sini, Black Gold kazanmayı başarmıştı.

*** Tarihin 100. Kentucky Derby’sinde kazanan ise Cannonade. 1974 yarışları, 23 at ile hem en geniş katılımlı sene olmuş, hem de Churchill Downs hipodromu tribünleri, o zamanlar için rekor olan 163,628 seyirciyi toplamıştı.

*** 1995 yılında Derby ödülü 1 milyon dolara çıkartıldı ve Thunder Gulch ilk milyonluk derby’yi kazanan at olmuştu.

Bu 120 saniyelik müsabakaya sadece at yarışı demek ayıp, hatta hakaret olur. Kentucky Derby’si için “Spor için en heyecanlı iki dakika” sloganı ile, Amerikan Spor kültürünün Super Bowl ile birlikte en önemli parçasıdır dersek, inanın abartmış olmayız..!

Lafı çok uzatmadan 2018’e gelirsek; başta Justify olmak üzere, Mendelsshon, Audible, Magnum Moon, Bolt D’oro 5’lisi yarışın kağıt üstündeki favorileri olarak gözükürken, otoritelere göre 1’e 100 veren oranıyla Combatant kazanması en sürpriz at..

158.070 kişinin tribünlerde canlı, 16.5 milyonun da TV başında takip ettiği geçen senenin galibi; jokey John Velazquez ile 2.03.59’luk derece yapan “Always Dreaming” olmuştu.

Bakalım 1.25 millik (yaklaşık 2 km) kum pistte ve birbirinden kaliteli 20 safkanın yarışacağı, 2 milyon dolar ödüllü at yarışlarının nirvanasında, bu senenin kazananı kim olacak?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: [email protected]

twitter: @Burak Belgen

Önceki İçerik2>3
Sonraki İçerikDON ANDRES

Son Haberler

KADIKÖY’DE 5 ÇAYI

KADIKÖY'DE 5 ÇAYI Pavese der ki; kadınlar kendilerini güçlü olanlara bir eşya, güçsüz olanlara ise bir idol gibi sunarlar. Tıpkı...

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama İsmail Hoca ile Jesus arasındaki...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın kural var ki kötü oynayarak...

ZAHİD 

ZAHİD  28 Eylül 2003 tarihinde Ankara’da oynanan final müsabakasında Türkiye Kadın Voleybol Takımı Polonya’ya 3-0 mağlup olduğu ve gümüş madalya aldığı akşamın ertesi sabahında bu...

MÜCADELE NEFİS

O kadar zor maçtı ki her yönden, zorlanacağımızı bir çoğumuz tahmin ettik maçtan önce. Taş gibi takım Ankaragücü. Çok ta iyi motive olmuşlar. Bir...

Benzer Konular