https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BARCELONA, CRUYFF VE FUTBOLUN HARVARD’I LA MASIA

Okunması Gerekenler

BU OYUNA FAZLA BİLE

Galatasaray'ı yenince insan ister istemez umutlanıyor.  Futbolculara bir özgüven gelir, daha coşkulu bir oyun oynarız  diye düşünüyorsun ama olmuyor...

FENERBAHÇE BİLDİĞİNİZ GİBİ

FENERBAHÇE BİLDİĞİNİZ GİBİ Hiç kimse tam olarak dönüşüme uğramaz. Kül kedisi hep kül kedisiydi, sadece üstünde farklı bir giyisi vardı,...

BU MAÇ NECATİ ATEŞ’E YAZAR

Fenerbahçe mağlubiyeti sonrasında UEFA Avrupa liginde Marsilya’yı deviren Galatasaray’da herkes takım düzelir derken, ben Malatya’da puan veririz düşüncesindeydim. Nitekim...

BURAK BELGENLA MASIA, ALTYAPI dendiğinde özellikle 21.yüzyıldaki OYUNCU PATLAMASIYLA İspanya’daki en önemli organizasyonunun ismi..

Türkçesi çiftlik evi olan LA MASIA öyle bir fabrika ki, ONLARCA dünya yıldızı ordan çıkma!

Kimler mi? Mesela Messi, Mesela Xavi, Mesela Iniesta.. Say say bitmez, Pique, Valdes,  Busquets, Bojan Krkic ilk akla gelenler ..

masia 3Sadece onlar mı ? Barça’nın efsane oyuncularından Puyol, şu an Chelsea’de oynayan Fabregas.. Liste cidden çok kalabalık.. Unutmadan şu an Bayern  Münich’in başındaki GUARDIOLA da bu Futbolun Harward’i diyeceğimiz yerden çıkma.

LA MASIA’yı sadece futbolcu yetiştiren bir yer olarak görürsek çok büyük yanılgıya düşmüş oluruz.. Oyuncularından kişiliklerinden, okul eğitimlerine, aile sorunlarından, yedikleri  yemeklere ve insanlara nasıl davranmaları gerektiğine kadar tam bir EĞİTİM MERKEZİ La Masia..

ASLINDA baktığımızda, ezeli rakipleri REAL MADRID altyapısı da AYNI SENELERDE gözardı edilecek oyuncular çıkartmadı ama onların farkı, çoğu başka takımlarda isim yapmış da olsalar, neredeyse hiçbiri A TAKIMDA bir yıldız olamadı!

 YILDIZ DEĞİL İNSAN YETİŞTİRME AKADEMİSİ diyeceğimiz okulun mimarı da ünlü efsane JOAN CRUYFF.. Ajax’da yaptığının benzerini Barcelona’da da yaparak ne kadar büyük bir FUTBOL FİLOZOFU olduğunu hepimize bir kez daha kanıtlayan BÜYÜK USTA’nın kulaklarını da burdan çınlatmış olalım..

2010 FIFA ALTIN TOP ödülünde ‘AYNI ALTYAPIDAN’ çıkmış 3 ismin ( Messi-Iniesta-Xavi) finale kalmaları dünya tarihinde bir ilk ve büyük olasılık da SON!

masis10ALTYAPI’lar en küçük yas kategorilerinden itibaren A TAKIM HANGİ SİSTEMDE OYNUYORSA o şekilde eğitilir.. Giydikleri ayakkabından tutun, formalar, hemen herşeyle abilerinin izinden giderler.. Bu şekilde eğitililer ki, ilerde ASIL ARENA’ya çıktıklarında zorluk çekmesinler, adaptasyon kolay olsun diye.

DUAYENLER tarafından; La Masia, FC Barcelona denen müthiş makinaya yedek parça üreten fabrika denmesi o kadar güzel açıklıyor ki ..Başka söze ne hacet!

ALTYAPIDA 8-9 yaşından itibaren eğitim başlar ve her yaş kategorisinde ayrı ayrı 24’er kişilik toplam 12  takım bulunmaktadır. ANTRENÖRLER AHPAB ÇAVUŞ İLİŞKİSİ ile her gelen başkanın getirdiği TANIDIK adamlardan değil, U-12 yaş grubu da dahil UEF PRO Lisansına sahiptir.

CRUYFF’un altyapılara aşıladığı 1 numaralı madde; top, futbol zekası ve saha görüşü. Her antreman topla yapılıyor. Fizik gücü, tempo gibi yüklemeler 16 yaş kategorilerinden sonra uygulanmaya başlıyor.

masia 2KEŞKE BİZİM FUTBOL DAHİSİ olduğunu sanan ama 70 MİLYONDAN 7 KİŞİ ÇIKARTAMAMIŞ zavallı antrenör sürüsü, popolarını kaldırsa da, birkaç ayını şu çiftlik evine verip, ne nasıl oluyormuş öğrenmeye çalışsa !

ATTI MI MANGALA KUL BIRAKMAYAN bizim çakma filozof teknik direktörler, 70 milyonluk ülkeden 7 kişi çıkartamazken, sadece 3 milyon Türk’ün olduğu Almanya’dan 30 kişi çıkmasında da YÜZLERİ KIZARMADIĞINA GÖRE..

Neyse, biz yazımızı MES QUE UN CLUB, yani Barca’nın CAMP NOU’da tribünlerde yazan ‘Bir kulüpten fazlası’ sözüyle bitirelim.. LA MASIA da AYNEN altyapıdan çok, hem de çok daha fazlası..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

BU OYUNA FAZLA BİLE

Galatasaray'ı yenince insan ister istemez umutlanıyor.  Futbolculara bir özgüven gelir, daha coşkulu bir oyun oynarız  diye düşünüyorsun ama olmuyor...

FENERBAHÇE BİLDİĞİNİZ GİBİ

FENERBAHÇE BİLDİĞİNİZ GİBİ Hiç kimse tam olarak dönüşüme uğramaz. Kül kedisi hep kül kedisiydi, sadece üstünde farklı bir giyisi vardı, Çirkin ördek yavrusu da hep...

BU MAÇ NECATİ ATEŞ’E YAZAR

Fenerbahçe mağlubiyeti sonrasında UEFA Avrupa liginde Marsilya’yı deviren Galatasaray’da herkes takım düzelir derken, ben Malatya’da puan veririz düşüncesindeydim. Nitekim öyle oldu. Maça hakim başlayan bir...

ÇOK MU ZOR?

ÇOK MU ZOR? Nihayet 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri Play-Off Kura çekimi yapıldı. Ve rakibimiz belli oldu. Portekiz. Şimdi hemen yorumları duyar gibiyim. Tüm...

BELÖZ TAKTİĞİ İLE

Fenerbahçe sahaya 5 tane (Sosa, Mert Hakan, Zayc,Mesut, Irfan Can) kariyerlerinin önemli bir bölümünde 10 numara pozisyonunda oynamış oyuncuyla çıktı. Hatta Hollanda'da bir çok...

Benzer Konular