https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BEN İSTİYOR DUJJ !!

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

brunoVeri çiiip, veri naaays, speşıl prays !!…….Veri çiip, veri naaays speşıl prays !! Böyle bağırıyorum müşteri çekmek için, sarışın bir abla yanaşıyor tezgâha, Hello diyorum : Hanım abla gülüyor, ” ben Türküm diyor ” sizi yabancı sandım deyince : – Ayy çok teşekkür ediyorum diyor Allah’ın Kezban’ı !! Biz bu adamları o kadar gözümüzde büyütmüşüz ki; hayranı olmuşuz artık bunların.

Bir İngiliz, bir Alman, bir İspanyol hatta ve hatta bir İtalyan ve Portekiz takımıyla eşleştik mi kupalarda hala çok çekiniyoruz. Tamam bunları anladık da, nesi var bu Ukrayna’ nın, Shakhtar’ın ? Bunu anlamakta çok güçlük çekiyorum. Zira Shakhtar’la eşleştiğimiz günden bu yana forumlarda bir matem havası var. Bence Shakhtar’dan ziyade Mircea Lucescu’dan çekiniyorlar. Bizim G.Saray, Beşiktaş ne kadar salakmış da bu Lucescu’yu ellerinden kaçırmışlar ? Yoksa 14 puan öndeyken şampiyonluk vermesi olabilir mi Lucescu’yu derdest edip sepetlemelerinin sebebi ?

shakhtar gollerLigler başlar, rererere, rörörörö. Süper transferler. Şerefli basın o güne kadar adını duymadığımız ama transferi gerçekleşmiş oyuncuları şişirip durur. Ne Barcelona’lar istedi, ne Real Madrid’ler hey yavrum hey, Kartal oldu, Aslan oldu, Fener Milan’ın elinden kaptı derken 3 büyüklerden biri ligde çakılır. Bizde sabır da yok tabii. Hooop gönderirsin hocayı. Ertesi gün Manşet şu : – ……… ‘ da Lucescu sesleri. Ligin ortasında Fenerbahçe lider veya diğer iki büyük kulüp farketmez, sen geleceksin o takımın hocasını transfer edeceksin, hatta ve hatta transfer teklifi götürmeye cesaret edeceksin. Vallaha mı ?

Ben çok iyi biliyorum, gerçekten de sezon ortasında Lucescu için düğmeye basan takımlar oldu. Çiçeğini, çikolatasını, gondolunu alıp istemeye gittiler. Bu cesareti nereden buldular ? 1- Rumenlerin çoğu gibi bu Lucescu da parayı çok sever, paraya tapar da ondan. Atarsın önüne bir Nani parası sezon ortası diye, gelir mi, gelir. 2- Shakhtar Donetsk sezon içi hocasını istemeye cesaret edebileceğin bir kulüp de ondan. “Namus hariç biz de herşey satılık” diyen tüccar kafalı arkadaşlar var, saygı duyarım ama bu Shakhtar’da namus da dahil her şey satılık yani. Haaa, Fener’in, G.Sarayın ismi ve şerefli spor basınının sayesinde her sene kontratı astronomik bir rakama yenileniyordur Lucescu’nun o da ayrı konu. Bir futbol kulübünün 8-10 senede yakaladığı istikrarlı bir grafik başka bir şeydir, kulübün ve camianın büyüklüğü başka bir şeydir.

rvp naniShakhtar’ın Avrupa’da kaldırdığı kupayla beraber, Şampiyonlar ligi istatistiklerine bakıp Fenerbahçe’yi küçümseyenlere gülüyorum. Lucescu şampiyonluğun anahtarı olsaydı, Aziz Yıldırım Lucescu’yu sülalesiyle beraber satın alırdı. Mütevazi bütçeyle istikrarlı bir sistem takımı kurmak kolay değil, tebrik ediyorum Lucescu’yu ancak bu işler de büyük camialarda olmaz bunu da hatırlatayım. Trabzon taraftarına bile 4-5 sene şampiyonluğu unut diyemezsin. Lazım olsaydı hakikaten alırdı Aziz Başkan Lucescu’yu. 70’inden sonra alıp ne yapacak ?

Şu satırları okuyan gözler Barcelona-Fenerbahçe maçıyla ilgili yazı yazıyorum sanabilir, arkadaşlar ister inanın ister inanmayın Pereira’lı, Nani’li, Van Persie’li, Kjaer’li, Fernandao’lu kadromuzla Avrupa’nın futbol devi (!) Ukrayna’nın Shakhtar Donetsk takımıyla ön eleme maçı oynuyoruz altı üstü, hatırlatayım istedim. Aziz Yıldırım 30 milyon Euro bonservis ücreti harcadı. Hoca olarak da Vitor Pereria tercih edildi. Uzun yıllardır futbolu yakından takip ederim, Fenerbahçe’ye yeni gelmiş bir yabancı hocanın bu kadar kısa zamanda sevildiğine de ilk defa şahit oluyorum. Tercihin ne kadar doğru olduğu da ortada.

Şampiyonlar liginde kolay kura yok. Bu turu geçsen de yok. Kısmetimizde Shakhtar varmış, çıkacağız, oynayacağız ve turu geçmeye çalışacağız ve şansımız asla yüzde elliden aşağı değil. Son Marsilya maçından sonra da bu oran bende yüzde 55 oldu. Elenirsek de problem değil, Avrupa Ligi  kupası orada duruyor. Pereira doğru bir sistemle oynayacaktır maçı. Dnipro maçının benzeri bir maç izleyeceğimizin o da farkındadır. Shakhtar’ı da iyice analiz etmişlerdir.

fb stadOyun planlarına falan hiç girmeden sizi 10 Aralık 2013 tarihine götürmek istiyorum: Şampiyonlar Ligi F Grubu’nda lider olan Arsenal’in kritik Napoli maçı öncesi Arsene Wenger’e şu soru yöneltiliyor: – “Napoli taraftarı sizi endişelendiriyor mu?” Wenger, “Biz bu tür maçları oynamaya alışığız. Avrupa’nın tüm zorlu statlarında maç yaptık. Ayrıca böyle atmosferleri görmek isterseniz asıl Fenerbahçe’nin ya da Dortmund’un sahasına gitmeniz gerekir. Biz yeterince alışkınız” Evet, yeni bir takımız, hazır bir takım değiliz. Şu maç 30 gün sonra olsa çok daha farklı ifadeler kullanıyor olabilirdik ama Kadıköy cehennemi diye de bir şey var ve Nani, Diego, Fernandao ve Van Persie gibi de oyuncularımız var. Bu seyirci ve oyuncularla 10 dakikada her takıma karşı 2-0 yapar mısın ? Yaparsın.

O halde gideceğiz stada, yakacağız o stadı. Malum Ukrayna karışık. Shakhtar maçlarını Lviv kentinde oynuyor. Yakalayalım şurda avantajlı skoru bir gün öncesinden gidelim Lviv’e alemlere aksın şu taraftar : – Ben istiyor dujj, feda olsun sana 50 dolar daha !

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular