https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BERLİN AVRUPA ATLETİZM ŞAMPİYONASINDAN NOTLAR

Okunması Gerekenler

YETMEZ

Rakiplerin hepsi puan kaybetmiş, geçen haftaki mağlubiyeti telafi etme imkanı altın tepside gelmiş, ligin mütevazi takımlarından birine karşı kendi...

KAYBEDİNCE

KAYBEDİNCE İnsanın yazmak istediği gelmiyor Fenerbahçe kaybedince. Sorular çeşitli akıllarda: • Neden bu kadro ile çıktı? • Neden Mayer devamlı oynayarak kazanılmaya...

SIKIŞTIK KALDIK

SIKIŞTIK KALDIK 3 gün önce Frankfurt'ta çok tempolu bir futbol oynamıştık. Ben de Avrupa'lı Fenerbahçe başlığını atmıştım yazıma. Peki ne...

Berlin Olimpiyat Stadı’ndaki altı günlük Avrupa Şampiyonasını 1 altın toplamda 5 madalya ile 13.sırada kapattık.

Ramil Guliyev 200 metrede altını alarak ülkemizi gururlandırırken, Yasmani Capello 400 metre engellide ve 4×100 bayrak yarışında da takımda gümüş kazandık. Ayrıca Jak Ali Harvey 100 metrede, Yasemin Can da 5000 metrede bronzun sahibi oldular.

Madalya sıralamasında 7 altın 5 gümüş 6 bronz olmak üzere toplam 18 madalya kazanan Büyük Britanya ilk sırada yer aldı. Britanya gibi 7 altınla şampiyonayı kapatan Polonya ise toplam 12 madalya ile ikinci oldu. Almanlar toplamda 19 madalya ile en çok kürsüye çıkan ülkeydi ama bunların sadece 6 tanesi altın olduğundan şampiyonayı 3.sırada bitirebildiler.

7-12 Ağustos tarihlerinde arasında oynanan, toplam 6 gün süren yarışlardan dikkat çeken notlar ise şöyle;

*** Büyük Britanya için atletizm tarihlerindeki altın sayfalardan biri oldu Berlin’deki şampiyona. Yarım saat içerisinde hem kadınlar hem de erkekler 100 metrede altın madalyanın kaptılar (tarihte ilk kez) hatta erkeklerde gümüşü da bırakmayarak duble yaptılar.

400 metre erkeklerde de kazanan İngilizler, 200 metrede Ramil’in arkasından 2.sırada kalmasa, belki de tarihlerinin gelmiş geçmiş en büyük atletizm başarısını gerçekleştirmiş olacaklardı.

Bu arada Dina Asher Smith 200 kadınları da kazanarak, 100-200 dublesi yapmayı başardı.

*** Polonya önce çekiç, sonra güllede duble yaparak atış sporlarındaki güçlerini bir kez daha herkese gösterdi. Çekiç atmada Wojciech Nowicki altın, Fajdek Pawel da gümüş, Gülle atmada da Michal Haratyk altın, Konrad Bukowiecki da gümüşün sahibi oldu.

Son atışında 19.33 metreyi bularak son iki Avrupa şampiyonasının altın madalyalı ismi favori Christina Schwanitz’i geride bırakan Paulina Guba ile kadınlar güllede de zirveye çıktılar.

*** Harting Efsanesi buraya kadar dedi. Kariyerinde 3 dünya, 2 Avrupa, 1 olimpiyat şampiyonluğu bulunan 33 yaşındaki Alman disk atıcı efsane Harting, uluslararası arenada son yarışına çıktı ve müsabakayı ancak altıncı olarak tamamlayabildi.

*** Mahiedine Mekhissi-Benabbad Avrupa şampiyonları tarihine geçmeyi başardı. 2010’dan bu yana her Avrupa şampiyonasında altın madalya kazanan Fransız atlet bu geleneğini Berlin’de de sürdürdü ve 3000 metre su engellide üst üste 4.kez podyumun tepesinde yer aldı.

*** Hırvat Sandro Perkovic dominasyonu Berlin’de de devam etti ve kötü başladığı kadınlar disk atma finalinde, sonradan açılarak 67 metreye atmayı başararak üst üste beşinci Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. 28 yaşındaki Hırvat 2010’dan bugüne katıldığı Olimpiyat, Dünya, Avrupa Şampiyonaları ve Akdeniz Oyunları toplamında sadece 1 kez gümüş madalyada kaldı (2015 Pekin Dünya Şampiyonası).

Bu arada tarihte hiçbir branşta 5 ayrı Avrupa şampiyonasında altın madalya kazanabilmiş başka bir isim yok!

*** Norveçli Jakob Ingebrigtsen 24 saatten az bir süre içerisinde hem 1500 hem de 5000 metrede Avrupa Şampiyonu olarak çok zorbir iş başardı.

*** Yeni Sergey Bubka.. Sırıkla yüksek atlamada şampiyonanın belki de en sevimli ismi olan 19 yaşındaki İsveçli Armand Duplantis 6.05 metreyi atlayarak ilk büyükler şampiyonasında altın madalya kazanırken en iyi derecesini de 12 cm geliştirdi.

Duplantis hem tarihte 6 metrenin üzerindeki 20 yaş altı ilk atlet olup, hem de efsane sporcu Sergey Bubka’nın 1985’ten kalma 6.00 m’lik avrupa u23 rekorunu tarihe gömdü.

Ayrıca ülkesi İsveç’e bu dalda 68 yıl sonra ilk altın madalyayı getirdi (en son Rağnar Lundberg-1950 yılında Brüksel’de 4.30 m ile şampiyona rekorunu kırarak).

Dünya rekorunu elinde bulunduran Fransız Renaud Lavillenie ise Avrupa üçüncülüğü ile yetinmek durumunda kaldı.

*** Rusyanın doping cezası nedeniyle üst üste 2.kez yer alamadığı şampiyonada, yasaklı birçok ünlü sporcuya rağmen, bağımsız olarak yarışan 29 atletten, 1 altın toplamda da 6 madalya geldi.

*** 49 ülke ve Rus atletlerle toplamda 1573 atletin katılıp, yaklaşık 500.000 seyircinin takip ettiği yarışlarda, 27 ülke madalya kazanmayı başardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

YETMEZ

Rakiplerin hepsi puan kaybetmiş, geçen haftaki mağlubiyeti telafi etme imkanı altın tepside gelmiş, ligin mütevazi takımlarından birine karşı kendi...

KAYBEDİNCE

KAYBEDİNCE İnsanın yazmak istediği gelmiyor Fenerbahçe kaybedince. Sorular çeşitli akıllarda: • Neden bu kadro ile çıktı? • Neden Mayer devamlı oynayarak kazanılmaya çalışılıyor? • Mesut ile başlayıp, sonra...

SIKIŞTIK KALDIK

SIKIŞTIK KALDIK 3 gün önce Frankfurt'ta çok tempolu bir futbol oynamıştık. Ben de Avrupa'lı Fenerbahçe başlığını atmıştım yazıma. Peki ne oldu da bugün böylesine yavaş,...

KAZA DEĞİLMİŞ

KAZA DEĞİLMİŞ Birinciysen birincisindir, değilsen hiç birşeysindir.. Bu ligin birinci gerçeği bu. Belki de ülkenin gerçeği. Bu ligin bir diğer gerçeği de ligin en az 20 maçında...

ŞAMPİYONLUK HİKAYESİ BAŞLADI

Uzun yıllar unutulmayacak bir Antalya deplasmanı oldu Beşiktaş için. Bundan 13 sene önce 2008/09 sezonu ilk hafta maçını hatırlayan Beşiktaş taraftarları vardır muhakkak. O...

Benzer Konular