https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BEYZBOLDA WILD CARD HEYECANI

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

Amerikan Beyzbol Ligi, MLB interaktif iki lig (Amerikan Ligi ve Ulusal Lig) ve her iki ligde beşer takımın oluşturduğu üç grup ile oynanır. Her iki ligde de oynanan 162 maçın ardından grup birincilerine ilave olarak, -aynı grupta olmalarında sakınca olmadan- en iyi kazanma yüzdesine sahip iki takımın oynayacağı tek maçlık wild card maçı neticesinde galip takım, bulunduğu ligin play off oynayacak 4. Takımı olarak play off maçlarını oynamaya hak kazanır.

Yeni sayılabilecek bu sistem bana hiç adil gelmemiştir. Neden böyle düşündüğümün en güzel örneği bu sene tüm ligin en iyi kazanma yüzdesine sahip ikinci takımı LA Dodgers (,654), en iyi yüzdeye sahip SF Giants (,660) ile aynı grupta yer alma kadersizliği neticesinde kendisinden 16 maç daha az kazanmasına rağmen sistem gereği STL Cardinals (,556) ile benim bu satırları yazmamdan yaklaşık 15 saat sonra Ulusal Lig wild card maçı oynamak zorundadır. Play off oynamayı en çok hak eden ikinci takım olmasına rağmen sistem rating uğruna onları bir maçlık bir riski almaya zorluyor. Saçma geliyor bana.

Gelelim asıl yazımın konusu Amerikan Ligi wild card maçına. Bu sene herkesi hayretler içerisinde bırakan bir rekabet yaşandı ve 161 maç oynanıp son maça sıra geldiğinde dört takım wild card oynamaya yakındı. Boston Red Sox ve New York Yankees, Toronto Blue Jays ile Seattle Mariners’ın bir maç önündeydiler. Ne var ki son maçlarını kaybedip galibiyet sayılarını bu iki takımın biriyle ve belki de ikisiyle eşitleme riskini taşımaktaydılar. Matematiksel olarak dört takımın da eşitlenmesi mümkündü. Böyle bir durumda wild card maçını oynayacak takımlar, dörtlü averaja göre değil, ilave oynanacak 163, 164 ve 165 numaralı tie-breaker maçlarına göre belirlenecekti. Tüm maçlar Pazar gecesi aynı saatte oynanınca tamamını aynı anda dönüşümlü takip etme imkanım oldu. Müthiş heyecanlı bir geceydi.

En kolay maç Toronto Blue Jays’indi ve beklendiği gibi Baltimore Oriole karşısında maçı çok erken kopardılar. 9 inning oynanan maçların 6. İnningleri tamamlandığında Seattle kendi evinde Los Angeles Angels’a, Boston Red Sox deplasmanda zayıf Washington Nationals’a karşı gerideydi. New York’ta oynanan maçta ise Yankees ile Tampa Bay Rays henüz skor üretememişti.

Gecenin sonunda Boston Red Sox’ın 5-1 gerideyken maçı 7-5 kazanması ve Yankees’in son inningde Aaron Judge single ile gelen 1-0 lık zaferiyle bu iki ezeli rakip, kaybeden Seattle ve kazansa bile önündeki iki takımı yakalayamayan Toronto’nun önünde wild card vizesi aldılar.
Wild card maçı ortaya konulduğundan beri tüm Amerikan sporlarındaki en büyük rekabet olarak görülen Red Sox ve ezeli rakipleri Yankees Boston’da 5 Ekim gecesi TR saati ile 03:08’de ilk kez bir wild card maçı oynayacaklardı. Bu iki takım normal sezonda 19 gibi yüksek sayıda maç oynadıkları halde bu maçların tamamı diğer sporların (play off ve finaller hariç) üzerinde bir rating almaktaydı. Diğer maçlarda keyif, sohbet, alkol esaslı izlenen maçlar, söz konusu Red Sox -Yankees maçı olunca yerini tutku, hırs, nefret ve kazanma mecburiyetine bırakıyordu.

Açıkçası JD Martinez’in sakatlığı benim gibi birçok Red Sox taraftarını endişelendirse de tek maçlık saha avantajı ve Red Sox taraftarının en azından ABD’de benzeri olmayan tutkulu ve itici gücü düşünüldüğünde ortada bir maçtı.

Yankees başlangıç atıcısı (starting pitcher) formda ve ödüllü Gerrit Cole’a karşı Red Sox sahaya Nathan Eovaldi’yi sürmüştü. Eovaldi müthiş başladı maça. Rizzo, Judge ve Stanton ile başlayan ölüm üçlüsüne göz açtırmazken devamında daha ilk inningde 2 sayılık Bogaertz home run ile Red Sox 2-0 öne geçivermişti. Devamında 3. İnningde Schwarber ile gelen single home run ile durum 3-0 olmuştu. Bana göre maçın dönüm noktası Yankees 3. Base koçunun yanlış bir öngörüyle Stanton’ın vuruşu sonrası koşmaya başlayan Judge’ı üçüncü base de bekletmek yerine sayı yapmaya koşturması ve yakalanarak oyun dışı kalmasına sebep olmasıydı.

Red Sox hiç yakalanmayarak maçı çok değil ama beklenenden rahat biçimde kazanmayı bildi ve yine aynı grubu birinci sırada bitiren Tampa Bay Rays ile yedi maçlık ALDS seri maçları oynamaya hak kazandı. İlk maç perşembeyi cumaya bağlayan gece saat 03:07’de başlayacak. Meraklıları ESPN veya ücretli mlb.com uygulaması ile maçları takip edebilirler.
Keyifli bir post season bizi bekliyor. Ülkemizde mevcut sorunların yanında kaç kişi Amerikan beyzbol liginin play off maçlarını dert ediyor bilmiyorum ama önceki yazılarımdan kurallara aşina olup maç izlemeye başlayanların bu sporu seveceğine inanıyorum.

Herkesin kendi hayatında beyzboldaki gibi “hit, run, score” yapacağı sağlıklı günler diliyorum.

mail: cenk.ugurses@abcspor.com

twitter: @cugurses

Önceki İçerikLİDERLİK GÜZELDİR
Sonraki İçerikFASİH-İ MEHCUR

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular