https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BİRAZ USTA İŞİ, BİRAZ ÇIRAK İŞİ

Okunması Gerekenler

FAZLA GARANTİCİ

Maçtan önce İsmail Hoca'nın açıklamaları geldi. ''Kazanamıyorsan kaybetme'' diyordu hoca. Ben gollü bir mücadele olacağını düşünürken, o demeci duyunca...

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR Beşiktaş geçtiğimiz hafta Fenerbahçe'yi ağırladığı derbide istediği skoru alamamasının ardından, hafta içinde oynanan kupa maçlarından çıkan sonuçlarla...

KIRAN KIRANA

Benim beklentim daha pozisyonlu, bol gollü ve göze hoş gelen bir maç olmasıydı. Tam tersine bol pas hatalı, mücadeleci,...

BİRAZ USTA İŞİ, BİRAZ ÇIRAK İŞİ

Çırak ustayı sollayamazsa sanat ölür, hatalı sollarsa da çırak ölür, iki kere iki dört..

Bu kadar çırağın aynı anda bulunduğu bir kulüp bu seviyedeki bir takımda olmamalı bence. Bir tane usta ne yönetim de var, ne de teknik ekipte var, çırakların hepsi ustalık makamında ve tablo ortada. Çok hızlı usta oldular, hatalı sollama olduğu aşikar.

Mesela bir diğer konu. Sportif Direktör’lük makamı normalde teknik direktörlük makamının üstünde, şimdi bu Emre terfi mi aldı, rütbesi mi düştü belli değil. Tuhaf-tuhaf işler. Seneye de teknik direktörlük yapmaya devam ederse, şaşırmam.. Koca kulübü deneme tahtasına çevirdiler vesselam.

Bana göre bu iş bitti, önümüzdeki seneye odaklanmanın vakti geldi ama maçlar da devam ediyor, bakalım şimdi Çırak Emre’nin Gaziantep maçı kadrosuna..

Gustavo nihayet yemiş kesiği. Çok şükür diyorum ve çırağa buradan bir tebrik gönderiyorum. Bu adam iyice Topal’a bağladı, yana ve geriye oynuyor sadece, top çalmaktan başka bir iş yapmıyor bu sezon, çok doğru bir karardı ve yerine Sosa sahadaydı..

Mert Hakan ilk 11’e dönmüş, Pelkas da 11’deydi. Valencia tek forvet. Bence bu da doğru karar. Topu kaptırmamak da çok önemli, Pelkas ve İrfan organik kanat oyuncusu değiller ama en azından topla alışverişleri iyi, topu aldıkları gibi rakibe vermezler, bu şartlar altında doğru bir karar. Bu forvetlerle oynayacağına forvetsiz oyna daha iyi kafası. Öyle de gol atamıyorsun, böyle de, o zaman top sende kalsın bari.

Tahmin ettiğim gibi oldu, ilk dakikadan itibaren Fenerbahçe hem topa sahip oldu, hem de baskıyı kurdu. Biz santrfor top tutamıyor diye çok eleştirdik ama Osayi de top tutamıyor, Valencia da. En azından ayağındaki topu vermeyen iki kanat rakip yarı sahaya yerleşmeni sağlıyor ve rakip de kolay çıkamıyor. Bence iyi başladı Fenerbahçe bu düzende, 30 dk boyunca rakibini pas manyağı yaptı adeta, 2 kez de golle burun buruna geldi ilk yarıda, birinde duran topta Serdar kale ağzından topu dışarı gönderdi, diğerinde Mert Hakan’ın şutunu çizgiden çıkardılar ama gol yoktu ilk 45 dakikada.

Topa sahip olmak konusu önemli ama çok pozisyon anlamına gelmiyor, bu konuyu Aykut Kocaman döneminde çok tartıştık ve eleştirdik çünkü çok üst düzey olmasa da 3 tane forvet vardı ortada ve hoca ısrarla çift ön libero tercih ediyordu ve çok fazla yan pas yapan, topu hücuma taşırken çok fazla vakit kaybeden ve dolayısıyla da pozisyon üretmekte zorlanan bir Fenerbahçe izliyorduk ama bugünkü şartlar ise değişik. Şu an bir tane bile forvet yok, bu şartlar altında topa sahip olmak kötü fikir değil ve Emre 3 tane 8 numara ile oynuyor, bana mantıklı geldi açıkçası ama ceza sahasında etkili olmak için birilerinin de ceza sahasına koşular yapması lazım, verkaçlarla ortadan veya kenarlardan zorlamak gerekiyor, organik olmayan kanat oyuncularıyla bu kısım eksik kalıyor ama dediğim gibi şartlar bu..

Kanat forvetlerin toplu veya topsuz çevre kontrolleri de aslında çok önemli, çok fazla çizgide kaldıklarında da kontra arayan takıma karşı orta sahada derin boşluklar bırakmak da olası, bu da birlikte oynayarak çözülecek şeyler, iki kez de böyle pozisyon verdi Fenerbahçe rakibine. Sezon başı ben hep Ferdi ve Perotti’yi hayal etmiştim ama bu futbolcu kalabalığında Ferdi’ye inanıp sabredecek bir babayiğit çıkmadı, Perotti de malumunuz. Zaten Perotti sakatlanmamış olsaydı, başka şeyler yazıyor olurduk.

Topla oynama oranlarında rakibine karşı ezici bir üstünlük kuran, çok fazla olmasa da pozisyonlar da bulan ama bitiricilikten uzak bir Fenerbahçe vardı ilk yarıda. . İki kez kontra yedi, bir kez de duran toptan kalesinde tehlike yaşadı. Hatta duran toptaki pozisyonda top ağlara da gitti ama faul gerekçesiyle iptal edildi, çok konuşulası bir karardı bence..

İkinci 45 dakika da benzer şekilde başladı, Fenerbahçe aynı 11’le ve aynı düzen içinde sabırla pozisyon aradı, bir hücum preste Mert Hakan skoru değiştirdi ve olumlu futbol meyvesini vermiş oldu, hemen ardından gelen talihsiz frikik golü maçı yine başka bir noktaya getiriyordu ki bu kez de imdada hızlı atakta Caner-Pelkas-Valencia üçlüsünün iş birliği yetişti ve cesaretlenip biraz daha topa sahip olmaya çalışan rakibe bu kez cezalar kesilmiş oldu.

Skor 1-1’ken Cisse ve Sinan kenarda değişiklik için bekliyordu, o arada gol geldi ama Emre yapacağı değişiklikten vazgeçmedi, bu kısım bence önemli. Ozan ve Pelkas bir anda oyundan alındı. 2-1 öndeyken bu iki değişikliği fazla buldum. Zaten hemen arkasından da Valencia sakatlandı, sahadaki 3 adam eksilmiş oldu. 2 dakika sonra Sosa ve Irfan çıkıp Gustavo ve Osayi yerlerine girdi, enteresan tercihler. 7 dakikada 5 oyuncu değişikliği ve 2-1 öndesin kendi sahanda ve rakip de Gaziantep..

İşte bu 8 dakika Fenerbahçe’ye pahalıya mal olabilirdi, 3 tane net pozisyon gördü kalesinde ki; ikisi Mamma Mia. Birinde Altay kurtardı, diğerinde de Mirallas zoru başardı. Uzatma dakikalarında Sinan’ın atmış olduğu gol skoru 3-1’e getirdi ama son 15 dakika kolay olmadı..

Emre’nin bugün çıkarmış olduğu kadro ve oyun tercihi bence usta işiydi ama oyuncu değişikliklikleri sırasında yapmış olduğu hata tam bir çırak işiydi. Biraz usta işi, biraz çırak işi bir galibiyetle umut yolculuğuna devam dedi Fenerbahçe, can çıkmadan ümit kesilmiyor ne de olsa.

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

FAZLA GARANTİCİ

Maçtan önce İsmail Hoca'nın açıklamaları geldi. ''Kazanamıyorsan kaybetme'' diyordu hoca. Ben gollü bir mücadele olacağını düşünürken, o demeci duyunca...

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR Beşiktaş geçtiğimiz hafta Fenerbahçe'yi ağırladığı derbide istediği skoru alamamasının ardından, hafta içinde oynanan kupa maçlarından çıkan sonuçlarla birlikte sezonun bitimine iki hafta...

KIRAN KIRANA

Benim beklentim daha pozisyonlu, bol gollü ve göze hoş gelen bir maç olmasıydı. Tam tersine bol pas hatalı, mücadeleci, kıran kırana bir maç oldu....

KÖR DÖVÜŞÜ

Bordo mavi kravatla Fenerbahçe kulübünü ziyaret edersen ayarı yersin, ağzına sağlık Ali Koç. İmamoğlu'nu sandıkla tehdit ediyorsan 2 Damat, 4 bakan, 8-10 milletvekilinin seyrettiği şampiyonluk...

TAKIM OLUNCA

Fenerbahçe uzun haftalardır oturmuş bir takımla oynuyor. Aşağı yukarı ilk 11'i belli. Roller dağılmış durumda. Bu alışkanlık ta oyuna yansıyor. Ardarda gelen galibiyetlerde İsmail...

Benzer Konular