https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EN GÜZEL BOKS ‘ BOXING’ FİLMLERİ

Okunması Gerekenler

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın...

ZAHİD 

ZAHİD  28 Eylül 2003 tarihinde Ankara’da oynanan final müsabakasında Türkiye Kadın Voleybol Takımı Polonya’ya 3-0 mağlup olduğu ve gümüş madalya...

DERYA ATILGANBoks, seyretmekten haz aldığım spor dallarının arasına girmez ama bütün spor filmlerinde olduğu gibi konu sinema olunca, bu dala da ilgi alakam fazlasıyla mevcut.

Dünyada gelmiş geçmiş efsaneleri sayarsak Muhammed Ali, Sugar Ray Robinson, Freeman, Joe Louis, Mike Tyson isimleri ilk aklıma gelenler.. Zevkler ve renkler her konuda olduğu gibi burada da tartışılmaz ve bir çoğunuzun bu yıldızlara ekleyeceği, hayranı olduğu sporcular vardır diye düşünüyorum.

Bu unutulmayacak isimler dışında, bir de hiçbir profesyonel karşılaşmada yenilmeden kariyerini tamamlamış tek ağır sıklet dünya şampiyonu boksör olan Rocky Marciano var..

İtalyan asıllı Amerikalı boksör 49/49 yaparak tarihe geçmişti.

Benim boks filmi deyince aklıma gelen ilk isim de bu efsaneden esinlenerek çevrilmiş ROCKY serileri..

İlki inanılmaz yankı uyandırmış ve peşpeşe çevrilen 2-3-4.serileri de rating rekorları kırmıştı. 5 ve 6.sı da çevrilmiş, ilk 4’u kadar ses getirmese de önemli sayıdaki seyirciyi salonlara çekmeyi başarmıştı..

 

Benim 2 numaram ise CINDRELLA MAN. Russell Crown ve Rene Zellweger’in başrollerini oynadığı filmin yapım yılı 2005..

Eski bir boksör olan James J. Braddock, 1929 yılında tüm dünyayı etkileyen ekonomik buhranda sahip olduklarını tümüyle kaybetmiştir. Açlık ve sefaletin kol gezdiği bir ortamda ailesini bir arada tutmak için bulabildiği her işte çalışan Braddock’un kapısını bir gün eski menajeri ve dostu Joe çalar. Tek bir maç için ringlere dönen Braddock mucizevi başarısı, alçak gönüllülüğü ve kazandıklarını yoksullarla paylaşmasıyla Cindrella Man lakabını alır ve artık tek rakibi dönemin dünya ağır sıklet boks şampiyonu Max Baer’dir.

Cinderella Man lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsüne dayanan film, Braddock ve ailesinin ABD’deki Büyük Ekonomik Kriz yıllarında yaşadıkları sıkıntılı yılları ve verdikleri büyük yaşam mücadelesini konu ediniyor.

15 Eylül 2005 tarihinde gösterime giren, başrollerinde Akademi Ödüllü oyuncular Russell Crowe ve Renee Zellweger’in yer aldığı filmin yönetmeni bir diğer Akademi Ödülü sahibi Ron Howard’dır.

3.sırada da 1980 yılından piyasaya çıkan RAGING BULL filmi!. Kızgın boğa adıyla ülkemizde gösterime girmiş biyografik filmde yönetmen Martin Scorsese ünlü boksör Jake LaMotta’nın hayatını anlatıyor.

En iyi film akademi ödülü dahil sekiz dalda Oscar’a aday olmuş ve bunlarda ikisini kazanmıştır. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi spor filmleri arasında yer alır. Siyah beyaz çekilmiş klasikte usta aktörler Robert De Niro ve Joe Pesci oyunculuklarıyla adeta destan yazmış ve De Niro’ya bu oyunu en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülü getirmiştir.

İyi seyirler, haftaya başka bir spor dalı ve ‘kendimce en iyi’ 3 filmde buluşmak üzere:)

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

[email protected]

Son Haberler

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın kural var ki kötü oynayarak...

ZAHİD 

ZAHİD  28 Eylül 2003 tarihinde Ankara’da oynanan final müsabakasında Türkiye Kadın Voleybol Takımı Polonya’ya 3-0 mağlup olduğu ve gümüş madalya aldığı akşamın ertesi sabahında bu...

MÜCADELE NEFİS

O kadar zor maçtı ki her yönden, zorlanacağımızı bir çoğumuz tahmin ettik maçtan önce. Taş gibi takım Ankaragücü. Çok ta iyi motive olmuşlar. Bir...

SERİYE DEVAM

"Savaşan taraf siz olmasanız bile kazanacak tarafta olun" diye bir motto var. Diyor ki haklının yanında değil güçlünün yanında ol. Kim söylemiş bilmiyorum ama...

Benzer Konular