https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÇOK AĞIR

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

O kötüydü, bu kötüydüye girmeden önce şunu söylemek istiyorum. Sahada kim oynarsa oynasın, taktik diziliş ne olursa olsun, şampiyonluk yarışındaki Fenerbahçe sahaya bu ruh haliyle çıkamaz. Çıkmamalı. Böyle temposuz, böyle konsantrasyondan eksik başlayamaz maça. Bu olmaz, bu kabul edilemez.

Erol Hoca’nın maçlara temkinli başlamasına alıştık artık. Önde basmıyor, rakibi boğmuyor, bu bir tercih. Takım topun arkasına geçiyor. Ama bu demek değil ki bir tane organize atak yapmayacak. Bir kez bile rakip defansın dengesini bozacak bir aksiyon içine giremeyecek. Koskoca ikinci devre 1-0 mağlupken 1 tane bile pozisyon bulamayacak.

O kadar çok kabul edilemez şey vardı ki sahada, hangisinden başlayacağımı bilemiyorum. Örneğin yediğimiz golü amatör takım yemez. 1 tane adam bırakmışlar ileride biz korner atarken ve bu tek oyuncuyu durduramıyoruz. Olacak iş mi bu?

Golü yedikten sonra rakip kapandı ki, son derece normal. Bu kapanan defansı açmak için ileri ilerideki oyuncularınızın yetenekli olması lazım. Dar alanda iş yapmaları lazım. Ama sizdeki Valencia-Thiam-Osai üçlüsünün üçü de koşucu. Top teknikleri zayıf. Top kontrolünde bile problemleri var. Şapkadan tavşan çıkarsınlar diye bekliyorsun ama olmuyor işte, olmaz.

Hücumdaki tek yetenekli adam Mesut Özil. Topu ayağına aldığında bekliyorsun ki bu koşucular hareketlensin, Mesut ta onlara güzel bir ara pası atsın ama hareketlenmiyorlar. E siz hareketsiz oynadığınızda vasatlaşıyorsunuz. Bunu kimse söylemiyor mu size? Mesut zaten ağır sahada etkili olamıyor hiç olmazsa top isteyin ki onun işini kolaylaştırın biraz. Bir de o Mesut fizik olarak hazır olmadığı için 60’tan sonra iyice oyundan düşüyor, ki o da normal. Anormal olan bu kadar gücü eksilmişken Mesut’u 90 dakika sahada tutmak. Bu Mesut’a da kötülük. Belli ölmüş yorgunluktan, artık ekstra bir şey yapıp ta oyunu çevirecek diye sahada tutmamalısın onu. Maçın son bölümünde rakibi boğmak zorundasın, baskı kurmalısın. Artık koşacak hali kalmayan Mesut’la mı baskı kuracaksın?

Diğer adamlar baskı kurmaya çalıştığın 3 tane 35’lik Sosa, Cisse, Gökhan ve sakatlıktan yeni çıkmış Pelkas. Mesut’u da sayarsan, nasıl kuracaksın bu takımla baskıyı? Nasıl geri kazanacaksın topları? Neresinden baksan olacak iş değil. Pozisyon bul, kaleci çıkarsın, direkten dönsün, boş kaleye kaçır razıyım. Ama pozisyona bile giremiyorsun. Bunu nasıl açıklarsın?

Akan oyunda doğru dürüst pozisyona giremediğimiz için kazandığımız frikiklere bel bağladık. Bu frikikler de genelde hafif sol çaprazdan kaleye orta mesafeden oldu, yani tam Sosa’nın yerinden. Baktım topların başında herkes var bir tek Sosa yok. Ya Mesut çok büyük isim olabilir, Valencia hasbelkader Rize maçında gol atmış olabilir ama Sosa varsa Sosa atar oradan frikiği, yapmayın etmeyin. Bundan önceki maçlarda da gözüme çarpmıştı bu durum, bugün iyice ayyuka çıktı. Kabul edilebilir gibi değil.

Bakın hiç bireysel oyuncu performansına girmedim. Ahmet kötüydü, Mehmet yanlış oynadı detaylarına hiç değinmedim, çünkü bugünün konusu o değil. Fenerbahçe kafa olarak bu maça iyi hazırlanmamış. Fenerbahçe şampiyonluk yarışının içinde olduğunu unutmuş. Fenerbahçe maalesef bir başıbozuklar ordusu olarak sahaya çıkmış.

Bu da maalesef başta hoca olmak üzere tüm ekibe yazar. Bu yenilgi çok ağır. Bundan sonrası rakiplerin yapacağı ekstra hatalara bakar.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular