https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÇORBA FUTBOLCU, ALİ LUKUNKU

Okunması Gerekenler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.....

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu...
brunoBi TON PARA ÖDEDİK, BİDON ÇIKTI -1-
Transfer dönemi geldi çattı. Yine milyonlar havada uçuşuyor, spor gazeteleri her gün bir dünya yıldızını Türkiye’ye transfer ediyor. Kimi isimli, kimi isimsiz pek çok yabancı futbolcu yine transfer edilecek. Tonla para ödenecek. Büyük beklenti uyandıran isimlerin kimi hayal kırıklığı yaratırken, “kim lan bu herif” denilen isimsiz oyuncuların bir kısmı başarılı olacak falan filan. Hepiniz biliyorsunuz bunları.
Bu yazı dizimizin konusu hayal kırıklığı yaratan YABANCI OYUNCULAR.. İşte bunlarda ilki:
ÇORBA FUTBOLCU
ALİ LUKUNKU (2002-2003 Galatasaray)
Anlatılan efsaneye göre Belçika’ya Önder Turacı’yı izlemeye giden Galatasaray transfer komitesi oynanan maçta Lukunku’nun 3 gol atması üzerine “Önder’i boşver, bu zenci harika” diyerek 2002-2003 sezonu devre arasında Ali Lukunku’yu takıma dahil etti. Gelmeden evvel hakkında pek çok şey yazıldı çizildi. Onun için ikinci Pascal Nouma diyenler çoğunluktaydı. Videolarda görüldüğü kadarıyla her vurduğu gol oluyor, bir tane hava topu vermiyor, sırtı dönük top alıyor, Jan Koeller gibi indiriyordu. Lakin hesaba katılmayan şey adamın oynadığı takım Standart Liege, oynadığı lig ise Belçika ligiydi. Cimbomlular her gün Lukunku ile yatıyor, Lukunku ile kalkıyor, gün içinde birbirlerini arıyorlar : – Ne olmuş? Lukunku imza atmış mı, gelmiş mi? Lider Beşiktaş’ın taraftarı diyor ki, “nerden çıktı şimdi bu herif ? ”
ALI LUKUNKUSonra bir ara sakatlık söylentisi çıktı hakkında. Cimbomlular pek üzüldü doğal olarak. Gelmeyecek diye akılları çıktı. Ve derken bomba GÜMMM diye patladı. Ali Lukunku artık sarı kırmızılı olmuştu. Yüzlerce sarı kırmızılı taraftarın akın ettiği havalimanında Ali Lukunku ilk demecini verdi basın mensuplarına:
“Başta Fenerbahçe olmak üzere Austria  Wien, West Ham, Lille, Sheffield  United, Reggina, Sunderland ve Wolverhampton gibi takımlar bana teklif yaptı. Üstelik önerilen rakamlar, Galatasaray’ın bana önerdiğinden çok daha yüksekti. Ama ben parayı değil, kariyeri seçtim.  En kaliteli, vizyonu en geniş olan Galatasray’ın teklifini düşünmeden kabul ettim”
“Galatasaray gibi bir takımda oynayacağım, Terim gibi mükemmel bir hoca ile çalışacağım için çok mutluyum” dedi. Aslanın Hasan Şaş, Arif ve Ümit Davala gibi Avrupa’da isim yapmış oyunculara sahip olduğunu belirten Ali Lukunku, “başarılı olmak için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.”
Çıktığı ilk maçta gol atamadı ama biri Revivo’ya olmak üzere indirdiği iki hava topu gol olunca Ali Lukunku’nun asist hanesine 2 yazıldı. Ali Lukunku gol atamamıştı ama sonraki maçlar için büyük umutlar vermişti. Dönemin köşe yazarları öve öve bitiremediler. Hava hakimiyeti Weah gibi diyenler oldu. Oysa çok değil 5 hafta sonu santrfor müsveddesi diyeceklerdi Lukunku için. Sonrasında işler hiç de iyi gitmedi. Ali Lukunku gol orucunda dediler. Adam iki adımdan topu içeri atamıyor, gol atamadıkça stres yapıyor, stres yaptıkça da olmadık golleri kaçırıyordu. ALI2Nihayet Galatasarayin 5 gol attığı bir Altay maçında Ali Lukunku gol orucunu bozdu! Seyirci de kendisi de bir oh çekti. Evet Ali Lukunku ilk golünü atmıştı ama bu onun son golü değildi. Ali Lukunku o yarım sezon içinde 4 gol daha atacaktı ama o yıl Beşiktaş yüzüncü yılında şampiyon olacaktı.
90 dakika programında Hıncal Uluç Lukunku transferini ilginç bir benzetmeyle eleştirdi: “ÇORBA FUTBOLCU” dedi. Hıncal Uluç gençken daha doğrusu terso dönemlerinde lokantaya gittiklerinde menüyü inceler, menüdeki en ucuz yemeği arar, öyle bir yemek bulamayınca da çorba sipariş edermiş. Galatasaray’ın transfer politikasi da aynen boyle oldugu icin arar tarar en sonunda en ucuz olani yani Çorba Lukunku’yu aldılar demek istemişti.
Ali Lukunku Kongo’lu bir oyuncuydu. Pek çok Kongo’lu oyuncu gibi Fransa’da top koşturuyordu Standart Liege macerasından önce. Pascal Nouma da Fransa liginde oynadığı için bir gazeteci: -“Lukunku’yu tanıyor musun”diye sormuştu Pascal’a. Hiç duymadım diye cevap vermişti O da. Bu olayın Lukunku’ya hatırlatılması üzerine de küplere binmişti. Belçika liginde 15 maçta 7 gol attım. Kötü futbolcu olsam atabilirmiydim o kadar, ben de Pascal Nouma diye birini hiç duymadım diye cevap vermişti.
ALI5Aslında fena oyuncu değildi. Standart Liege’e döndükten sonra da Belçika liginde çok iş yaptı. 146 maçta 55 gol attı. Kongo Milli Futbol takımı tarihinin en golcü oyuncusuydu o tarihe kadar. Milli takımda oynadığı 40 maçta rakip filelere 15 gol atan Ali Lukunku 2009-2010 sezonun ardından aktif futbol yaşamını noktaladı.
Dediğim gibi fena topçu değildi ama Galatasaray’ın oyuncusu değildi. Sonuçta bir transfer fiyaskosu olarak köşemize konuk oldu.

Son Haberler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.. Tecrübeli td FB'nin şampiyonluk özlemini...

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu gerçeği tüm samimiyetiyle itiraf etti...

SKOR TUTMA SİSTEMLERİ ADİL Mİ?

Birey veya takım sporu olsun profesyonel sporlarda, taraflardan kimin kazandığını tespit etmek için çok çeşitli skor tutma yöntemleri bulunmakta. Oyunların tarihinde hangisinin nasıl, neden...

BU SEZON 2.’YİZ, PEKİ SENEYE?

Ligin ikinci devresi başladığında kendi sahasında Adana Demirspor'a yenilmiş, yenilirken de dağılmış paramparça bir Fenerbahçe vardı sahada. Rakibe direnç gösteremeyen, hem fiziksel hem de...

Benzer Konular