https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYA KUPASI FİNAL MAÇLARINDAN İLGİNÇ NOTLAR

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

1930’da ilk kez Uruguay’da başlayan serüven, 1942 ve 46 senelerinde 2.DÜNYA SAVAŞI nedeniyle oynanmamıştı. Bu iki turnuva dışında firesiz şekilde 2014’e kadar geldik.

Bugüne kadar düzenlenen 19 şampiyonadaki  FİNAL MAÇLARINDA birbirinden ilginç notlar göze çarptı;

***Meksika 1990’a kadar oynanan her finalde, kazanan da kaybeden de gol atmayı başarmış.

AMA 90’dan sonra oynana hiçbir şampiyonada ( normal süresi 1-1 bitip penaltılara kalan İtalya-Fransa maçı hariç) kupayı kaybeden takım gol kaydına muvaffak olamamış!

***FİNAL MAÇLARINDA en çok gol atan isim, futbolun beşiği İngilizlere ilk ve tek şampiyonluğunu getiren 1966 senesi ve GEOFF HURST. Efsane forvetin attığı 3 golü, 2014’e dek hiçbir forvet, değil geçmek, egale etmeyi bile başaramadı.

***İlk organizasyonlarda ilginç bir şekilde,  İLK GOLÜ ATAN ÜLKE SEVİNECEĞİNE EYVAH dermiş.. Nedeni çok basit; çünkü üst üste 5 KEZ, 1950-54-58-62 ve 66’da öne geçen takım kupayı kaybetmiş!

Ayrıca 1934 ve 74’de de 1-0’i yakalayan ekipler finişi görememiş.

***Son 2 turnuvanın şampiyonu 90 dakika içinde belli olmadı ve 2006’da şampiyonu penaltılar belirlerken, 2010’da kupayı kazanan ekip uzatmalar sonunda belli oldu.

***NORMAL SÜRESİ 0-0 biten sadece 2 maç var. İlki AMERİKA 1994’deki Brezilya-İtalya maçı, diğeri de 2010 Güney Afrika’da oynanan İspanya-Hollanda finali.

***2 FARK ÖNE GEÇİP KAYBEDEN tek bir ülke var,o da kaderin cilvesi, tarihinin EN DOMİNANT takımı olduğu söylenen Puskas, Czibor, Kocsis’li Macarlar ve 1954 senesi.. 2-0 öne geçtikleri karşılaşmada, o zamanki ismiyle Batı Almanya’ya 3-2 kaybetmişler. Grup maçında 8 tane attıkları VE 27 gibi İNANILMAZ bir gol rakamı ile kapadıkları İsviçre’deki turnuvada, 2 farktan şampiyonluğu vererek tarihinin gelmiş geçmiş en büyük final sürprizlerden birini gerçekleştirmişler!

***FİNAL MAÇINDA forma giyen en genç oyuncu, Brezilya’lı efsane PELE..17 yaşında İsveç maçına çıkan, birçoklarına göre dünya tarihinin en büyük futbolcusu, maça çıkmakla kalmayıp, ev sahibi ekibe 51.800 seyirci önünde 2 de gol atmayı başarmış.

***Bu 1958 FİNALİ, aynı zamanda atılan 7 golle en çok GOL ATILAN final maçı olarak da tarihe geçmiş.

***1990 ARJANTİN-ALMANYA finalinde Pedro Monzon 46.dakikada girdiği oyunda, 20 dakika geçmeden gördüğü kırmızı kartla, FİNAL MAÇINDAKİ İLK KIRMIZI KART GÖREN oyuncu olurken, aynı maçta 87.dakikada 2.sarıdan atılan takım arkadaşı Gustavo Dezotti de tarihe 2.isim olarak geçmişti.

***VE DE EN ÖNEMLİ NOT : Şimdiye dek Amerika Kıtasında oynanan hiçbir şampiyonada Avrupa takımı kupayı kaldıramadı. Daha önce 7 kez organizasyona ev sahipliği yapan Amerika Kıtasında, 3 kez Brezilya, 2’şer kez de Arjantin ve Uruguay kupanın sahibi oldular.

Merakımızı gidermeye az kaldı.. Bakalım 13 TEMMUZ AKŞAMI,  tarihi Maracana Stadında, bu rekorlardan tarihe gömülen olacak mı ???

ABCSPOR

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular