https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYA KUPASINI KAZANAMAYAN EN İYİ TAKIMLAR

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

*** KİMİLERİNE göre 20.yy’ın, kimilerine göre daha da ileri giderek futbol varolduğundan beri gelmiş geçmiş en iyi takımı..

1954 Dünya Kupası ve MACARİSTAN

Grup maçlarındaki 2 karşılaşmada 17 gol atıp üst tura çıkmışlar.

Çeyrek finalde Brezilya’yı 4-2 ile geçip, yarı finalde Uruguay’ı uzatmada aynı skorla mağlup etmişler.

BERN’de Wandkorf stadyumunda oynanan finalde ALMANYA karşısında 2-0 öne geçmelerine rağmen, karşılaşmayı 3-2 kaybetmişler ki aynı Almanya’ya grup maçlarında 8 gol attıklarını da eklemeden geçmeyelim!

5 maçta dile kolay TAM 27 gol atmışlar, altın Kafa SANDOR KOCSIS 11 golle gol kralı olmuş, diğer efsaneler PUSKAS  ile HIDEGKUTI 4’er , bir diğeri CZIBOR turnuvayı 3 golle kapatmış ama şampiyonluk gelmedikten sonra neye yarar ???

BU EFSANE TAKIMIN 1950-56 arası sadece 1 yenilgisi var ve de o da bu maç !!!

Macarlar her zaman o maçta haklarının yendiğini düşünür ki otoritelere göre de öyledir. Aradan tam 64 sene geçmiş olmasına rağmen, 4 Temmuz tarihini ve İngiliz hakem William Ling’i hiç ama hiç unutmazlar.

Niye mi ? Hakem Almanya’nın atmış olduğu gollerden birinde Macar kaleci Grosics’e faul yapılmasına rağmen bunu dikkate almayarak golü vermiştir. AYRICA Ferenc Puskas gole giderken ofsaytla alakası olmayan pozisyonda hakem oyunu durdurmuş ve golü engellemiş, son dakikadaki bir diğer pozisyonda ise ceza sahası içerisinde Kocsis düşürülmüş, herkes tarafından bariz penaltı olarak görülen pozisyonu hakem devam ettirmiştir.

…………………………………………………………….

2.ÜLKE ise HOLLANDA ve ŞAMPİYONA/1974, rakip ise yine ALMANLAR ve bu kez turnuva da Almanya’da..

Bu organizasyon yaşı 50 ve üstü olan Türk sporseverler için çok önemlidir, nedeni de ülkemizin televizyondan izlediği ilk Dünya Kupası olması..

Ayrıca daha önce Jules Rimet Kupası olarak oynanan organizasyon, Batı Almanya-1974’le beraber ilk kez FIFA Dünya Kupası adıyla yapılmaya başlandı.

Olimpiyat Stadyumundaki finale gelene dek tozu dumana katan ve ilk grup maçlarında sadece 1 beraberlik alıp, 2.grup maçlarında Arjantin, Brezilya ve Doğu Almanya maçlarında 8 gol atıp gol yemeden finale çıkan Hollanda, final maçında da yine Macarlar gibi öne geçmesine rağmen, Breitner penaltı ve Bombacı Gerd Müller’in golleriyle sahadan 2-1 yenik ayrılmış.

TOTAL FUTBOL dendiğinde akla gelen ilk ülke olan, JOHNNY REP- JOHAN NEESKENS-KERKHOF KARDEŞLER- RENSENBRINK ve de Hollanda futbolunun gelmiş geçmiş en önemli ismi JOHAN CRUYFF’lu kadro için de 70’li yılların ilk yarısının “AÇIK ARA” en iyi kadrosu olduğu söylenirdi ama bu efsane kadro onların “Almanzede olmalarına” engel olamadı!

……………………………………………………………

Ve İSPANYA 82 / BREZİLYA..

Jogo Bonito yani Türkçe ifadeyle güzel oyunun ağa babası Brezilya! FALCAO-SOCRATES-EDER–JUNIOR-OSCAR ve “Beyaz Pele” ZICO

Dünyanın en YARATICI orta sahasına sahip, göze en hoş gelen futbolu oynayan Sambacılar, grup maçlarında güle oynaya 3 maçta 10 gol atıp sadece tek gol yiyerek çıkmışlar, 2. gruplarda Arjantin’i 3-1 yendikten sonra, İtalya karşısında alacakları 1 PUANLA yarı final vizesini ceplerine koyacaklardı.

AMA evdeki hesap çarşıya uymadı ve Barselona’da, turnuvanın gol kralı olan PAOLO ROSSI’nin 3 golüne engel olamayarak 3-2 kaybetmiş ve taraflı tarafsız herkesi şaşkına çevirmişlerdi.

Tabii ki bizler ABCSPOR olarak kendi yorumumuzu yapıyoruz, sonuçta bunun somut bir terazisi yok ama “DÜNYA KUPASINI KAZANAMAYAN EN İYİ TAKIMLAR” dendiğinde herkesin olmasa da, büyük çoğunluğun diline ilk olarak bu seneler ve takımlar gelecektir.

ABCSPOR

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular