https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EDWIN MOSES, TARİHİN EN BÜYÜK 400 METRE ENGELLİ EFSANESİ

Okunması Gerekenler

TUZ BİBER EKTİ

5 gün önce Gaatasaray şampiyonluğunu ilan etmiş. Zaten kötü günler yaşamışsın. Camia olarak moralin bozulmuş. Taraftarlar isyan etmiş. Antalya...

BECEREMEDİK

Biliyorduk olmayacağını ama koştuk bir mucizenin peşinden. Belki bir puan kaybı, sonra Sami Yen'de unutulmaz bir zafer, senelerdir üzerimize...

LEKUM DİNUKUM

Başlığı görünce uzun süredir yazmıyordu derin mevzulara mı kaydı diye düşünebilirsiniz ama hayatın her evresini sığlık ya da derinlik...

Edwin Corley Moses, özellikle 45-50 yaş üstü sporseverler için 400 metre engelli dendiğinde akla gelen ilk isim.
ABD’li atlet Ohia/Dayton’da 31 Ağustos 1955’de dünyaya gelmişti.

1976’da, Atlanta’daki Morehouse College’da 20 YAşında fizik ve mühendislik eğitimi gören bir öğrenciydi. Pisti bile olmayan bu okula atletik değil akademik bursla girmişti Amerikalı efsane..

1976 Montreal Olimpiyatları katıldığı ilk uluslararası yarışmaydı ve 20’li yaşların başındaki tecrübesizliğine rağmen 400 metre engelliyi tam 8 metre farkla kazanarak (ikinciye 1 saniyenin üstünde fark atmıştı) tüm spot ışıklarını üzerine çevirmişti.

Bu Olimpiyat tarihinde bir yarışmada elde edilen en büyük farktı ve 47.63 saniyelik bu derece ona dünya rekoru getirmişti!.

Herkes 1980’de de kazanacağından emindi ama Moskova Olimpiyatları’nı, ABD’nin boykot etmesi nedeniyle kaçırmak zorunda kaldı.

Ama 1984 Los Angeles’da yer aldı ve ülkesindeki yarışmada ikinci Olimpiyat altınını kazandı.

Edwin Moses, Eylül 1977 ve Haziran 1987 arasında 107’si final olmak üzere “inanılmazı başararak” 22 ülkede birbiri ardına katıldığı 122 yarışı birinci olarak bitirmişti.

Daha da açarsak; Ağustos 1977’de Alman Harald Schmid’e geçildikten sonra 9 yıl, 9 ay ve 9 gün boyunca hiçbir koşuyu kaybetmedi!. Tarihi geçilmezliği bitiren atlet ise; vatandaşı Danny Harris (4 Haziran 1987)..

Büyük yıldızın 1983 Helsinki ve 1987 Roma Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazandığını, aynı zamanda 1977, 79, 81 Dünya Kupalarında da zirveyi kimseye bırakmadığı eklemeyi unutmayalım ve 1981’de Jesse Owens Ödülü’nü, 1984’te de en iyi ABD’li amatör atletlere verilen James E. Sullivan Kupası’nı kazandığını da..!

400 m engelli rekorunu, ilk kez 1976’da eline geçirmiş ve 3 kez de üstüne koyarak geliştirmişti. En iyi derecesi 1983’de kırdığı 47.02 idi.

Efsane atlet rekoru 1992’de vatandaşı Kevin Young tarafından kırılana kadar 16 yıl boyunca elinde tuttu.

Vatandaşı Kevin Young’in 1992’de Barcelona Olimpiyatlarında kırdığı 46.78’lik derece bugün bile zirvedeki yerini koruyor ve Moses’in 47.02’si de aradan 35 sene geçmesine rağmen hala 2.sırada..

Moses, 1988’de 33 yaşındayken katıldığı Seul Olimpiyatları’nda da bronz madalya kazanmıştı. Bu onun son yarışıydı ve pistlere Seul’de nokta koydu.

Ama spordan kopamadı ve 1990’da Almanya’da düzenlenen Bobsled Dünya Şampiyonası’nda Brian Shimer’le beraber bronz madalya kazandı.

20.yüzyılın en bilimsel atleti olarak bilinen Moses, o dönemde kalp atış hızı kontrolü ve buz terapisi gibi rehabilitasyon yöntemlerini antrenmanlara dahil etmesiyle nam salmıştı.

21.yüzyıl başından bugüne Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Etik Komisyonu üyesi olup, doping ilaçlarının sporun dışında tutulması yönünde çalışmalar yapıyor ve “sadece Amerika değil tüm dünyaca” 400 Metre engellide tarihin gelmiş geçmiş en büyük atleti..

ABCSPOR

 

Son Haberler

TUZ BİBER EKTİ

5 gün önce Gaatasaray şampiyonluğunu ilan etmiş. Zaten kötü günler yaşamışsın. Camia olarak moralin bozulmuş. Taraftarlar isyan etmiş. Antalya...

BECEREMEDİK

Biliyorduk olmayacağını ama koştuk bir mucizenin peşinden. Belki bir puan kaybı, sonra Sami Yen'de unutulmaz bir zafer, senelerdir üzerimize yapışan lanetten kurtuluş bunları düşledik....

LEKUM DİNUKUM

Başlığı görünce uzun süredir yazmıyordu derin mevzulara mı kaydı diye düşünebilirsiniz ama hayatın her evresini sığlık ya da derinlik gözetmeksizin anlamaya çalışmak ve yorumlamak...

MUCİZENİN PEŞİNDE

Çok zor biliyorum, hatta imkansıza yakın .Bir mucizenin peşine takıldık gidiyoruz kör topal. Galatasaray puan kaybeder mi bizim maça kadar? Sivas maçı olmaz ama...

2 YANLIŞ 1 DOĞRU

Yarın dünün devamıdır. Okuyup da anlamadığın bir kitaba, bir şiire veya bir filme ver ikinci bir şans daha, belki bu kez beğenirsin ama başaramamış bir...

Benzer Konular