https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EFES’TEN PLAY-OFF ÖNCESİ MESAJ

Okunması Gerekenler

SENDEN BAŞKA KİMİM VAR BENİM!

SENDEN BAŞKA KİMİM VAR BENİM! İngilizler, futbol taraftarlığını hayatı Cumartesi ve Pazar yaşayıp kalan beş gün de hafta sonu gelsin...

SÜRKLASE

O nasıl bir baskıydı öyle? Nasıl bir pres ? Ön alanda rakibe nefes aldırmayan oyuncular. Valencia, Crespo, Arao, Rossi...

HER DAKİKASI 0-0 GİBİ

Farklı olduğun için seni sevdim derler, neden sen de diğerleri gibi değilsin diye bitirirler, karı milleti işte, anlamak zor. Jesus...

Play-off biletini kapan temsilcimiz Anadolu Efes normal sezonu daha iyi bir sıralamada bitirme fırsatı için maça çıkarken Abdi İpekçi’de güzel de bir destek vardı arkalarında, salonda bulunan lacivert beyazlı taraftarların maça ilgisi ve etkisi yüksekti. Koç Perasovic antrenmanda sakatlanan Kirk dışında diğer tüm oyunclarından faydalanabildi bu maçta. 3.sıradaki yeri garanti olan Olympiakos bu maça sakat olan Belçikalı şutör Lojeski’den yoksun çıktı. Koç Sfairpolous’un amacı son haftalarda ritmini kaybeden ekibini canlandırmak ve kazanma alışkanlığını takıma tekrar aşılamaktı, bu nedenle yerleri garanti de olsa Olympiakos maça sert ve istekli başladı.

 

“Olympiakos istekli başladı”

 

Olympiakos’un hücumları sabırla kullanması ve doğru şut seçimleri yapması temsilcimizin koşmasına engel oldu. Yarı saha basketbolunda topu boyalı alana indiremediğimiz gibi hareketsiz hücum etmemiz, pas ritmimimizi bulamamamız ilk 5 dakika geride kalırken sadece 2 sayıda kalmamıza neden oldu. Olympiakos ise Spanoulis liderliğinde hem tepe ikili oyunlarını iyi organize ederek savunmamızı kolay deldi hem de Birch ile Printezis’i potaya yakın topla buluşturarak kolay sayılar buldu, savunma direncimiz düşük başladık.

 

“Heurtel hareket getirdi”

 

Çeyreğin ikinci bölümü ile birlikte koç Perasovic Doğuş’u kenara alıp savunmadan fedakarlık ederek Heurtel’i oyuna aldı. Fransız guard girer girmez penetre pasları ile oyuna hareket getirirken Granger’ı da devreye soktu. Ayrıca tepe ikili oyunları sonrası penetreleri ile potaya kadar giderek bitirmesi sayesinde de kısır geçirdiğimiz çeyrekte önemli bir skor katkısı yaptı. Brown’ın Printezis karşısında dökülmesi ve Yunan forvetten yediğimiz üst üste pota altı sayılarına rağmen Heurtel’in oyuna girmesi ile hücumda yakaladığımız ritm sayesinde skora ortak olduk çeyrek bitmeden ve öne de geçtik.

 

“Atletik uzunlarımız ve savunma direnci”

 

Koç Sfairopolous’un ilk çeyreğin sonunda Printezis’i kenara alması ve çift uzuna, Agravanis-Milutinov’a dönmesi ile birlikte yakaladığımız ritmi ikinci çeyrekte de devam ettirdik. Koç Perasovic’in Brown-Thomas ikilisi ile karşılık vermesi çok etkili oldu, iki ağır Olympiakos uzunu atlet uzunlarımızı yüzü dönük savunmada zorlandılar ve yardıma gidemeyince de boyalı alan savunmaları çöktü. Paul’ün de Green üzerinde yaptığı etkili savunma Spanoulis’in kenarda olduğu dakikalarda Olympiakos’un hücumda üretimini tamamen durdurdu, 17 sayıda kilitledik Kırmızılar’ı. Honeycutt’ın da ribaundlara verdiği katkı ve savunmadaki enerjisi alkışı haketti.

 

“Tecrübeli isimlere Heurtel cevap verdi”

 

Ancak Spanoulis-Printezis ikilisinin oyuna girmesi ile iç-dış dengesini yeniden kuran Olympiakos Waters ve Green’den üst üste bulduğu 2 üçlükle nefes aldı. Ayrıca Young’ı da pota altında iyi beslemeye başladılar. Buna karşın yarı sahayı çabuk geçen ve savunma yerleşmeden Dunston ile tepe ikili oyunlarını nefis yöneten Heurtel hem atarak hem attırarak sazı tekrar eline aldı, Olympiakos guardları birebirde onun karşısında neredeyse hiç duramadılar.

 

“Kısa beşe geç de olsa cezayı kestik”

 
Çeyreğin son bölümünde Olympiakos’un 3 kısa guardla sahada kalması biraz bizi zorladı ve koç Perasovic’in Paul’ü kenarda tutması, inatla Can Maxim’e şans vermesi de ritmimizi düşürdü. Ama sonrasında Honeycutt’ın fizik avantajını ve atletik özelliklerini 3 numarada kullanmasıyla farkı korumayı başardık.

 

“Brown ezildi Printezis karşısında”

 

Maalesef 2.çeyreğe Printezis müthiş başladı, Brown yine hiç duramadı Yunan forvetin karşısında. Koç Perasovic’in inatla inatla Thomas’ı denememesi de ilginçti ve Kirk’ü baya aradık boyalı alan savunmasında. Olympiakos Spanoulis liderliğinde pas trafiğini kurdu ve perdeler sonrası Printezis’i hareketli topla buluşturup rahatça skora gitti, farkı da kapattılar. Neyseki hücumda Granger karşısında Papanikolaou’yu görünce bu eşleşmeyi sürekli penetre ederek cezalandırdı ve Yunan forveti oyundan düşürdü, çizgiden bulduğumuz sayılarla ayakta kaldık.

 

“Kısa savunmasını takım olarak iyi yaptık”

 

Savunmada ise Cedi ve Paul’ün gösterdiği gayret Olympiakos kısalarının çok canını sıktı. Ne Spanoulis ne de Mantzaris devreye giremedikleri gibi basit hatalar yaparak da ekmeğimize yağ sürdüler. Dunston’ın adam değişmelerde Olympiakos kısaları karşısında kararlı kalması ve çabuk elleri ile dribblinglere müdahale etmesi de Yunan temsilcisinin dengesini iyice bozdu. Hücumda ise Cedi yakaladığı ters eşleşmelerde sırtı dönük fırsatları skora çevirince farkı da çift hanelere çıkardık.

 

“Kısır döngüye giren maçı yine Heurtel hareketlendirdi”

 

Çeyreğin son bölümde tempo iyice düştü maçta. Her iki takımda hücumun ilk saniyelerinde basit top kayıpları yaparak birbirlerine ikramlarda bulundular. Rakibimizin bu kadar erken faul hakkının dolduğu bir çeyrekte maalesef çizgiye gitme fırsatını hiç iyi kullanamadık, farkı çift hanelere rahatlıkla çıkarabilirdik. Yine Honeycutt’ın ribaundlarda sergilediği üstün gayret ve Heurtel’in hücumda sazı eline alarak bulduğu sayılar ile farkı 6-8 bareminde tutmayı başardık. Spanoulis’in bulduğu boş şutlarda çember dövmesi de tabiki bu farkı korumamızı sağlayan önemli etkenlerden biriydi, Yunan skoreri fazlasıyla boş bırakmıştık.

 

“Olympiakos savunmada vidaları sıktı”

 

Son çeyreğe hücumda çok kötü başladık. Heurtel, Waters karşısında oyun kurmakta zorlanınca ve Brown ile Cedi de ters eşleşmeleri kullanacam derken basit top kayıpları yapınca ritmimizi kaybettik. Olympiakos ise iki genç Papapetrou ve Agravanis ile geri dönüş ateşini yaktı, gönderdikleri 2 kritik üçlük ile farkı eritip maça ortak oldular. Ayrıca yolu ligimizden de geçmiş olan Athinaou da savunmada iyi iş çıkardı, sırıtmadı.

 

“Paul ve Honeycutt”

 

Temsilcimizi toparlayan isimler ise hücumda Paul ve savunmada Honeycutt oldular. Paul kritik pozisyonda bulduğu el üstü şut ve sonrasında yaptığı akıllı koşu ile bulduğu hızlı hücum sayısıyla, Honeycutt ise iki sert Olympiakos uzunu arasından çok yükseklerde aldığı ribaund ve Paul’a attığı nefis tam saha pasla salonu havaya soktu. Tempo bulunca, salon oyunun içine tekrar girince Heurtel de kendine geldi ve yine sazı eline alarak ikili oyunları ve penetreleri ile Olympiakos savunmasını nakış gibi işlemeye başladı. Ayrıca hazır Printezis kenardayken Brown da genç Agravanis karşısında savunma yerleşmeden potaya giderek ritmini bulmaya çalıştı, en azından çizgiye giderek skora katkı verdi.

 

“Çift guard ve Honeycutt şov”

 

Koç Perasovic’in uzun bir aradan sonra çift guarda dönmesi hücumda elimizi rahatlattı. Faul hakkı erken dolan Olymapiakos’a karşı bu kez akıllı bir şekilde sürekli potaya giderek faul aldık ve çizgiden üretime devam ettik. Ancak Brown’ın savunmada bugün hiç sahada olmaması Olympiakos’un hücum ribaundlarında etkili olmasına neden oldu, oyundan kopmadılar Birch ve Papapetrou ile. Hücumda organize olabildik mi hayır ama Brown, Honeycutt ve Heurtel’in bireysel yetenekleri ile skora gitmeyi başardık. Özellikle bitime 2 dakika kala Honeycutt şov vardı. Amerikalı forvet önce gönderdiği kritik üçlükle sonra da savunmada Birch’e yaptığı harika blokla maçı söktü aldı adeta. Son bir dakikada da hiç tüm savunma ribaundlarını net bir şekilde çekti aldı.

 

“Bireysel performanslar maçı getirdi”

 

Anadolu Efes belki Brown’dan tam faydalanamadı belki Granger gününde değildi ama Heurtel’in bireysel yetenekleri, takım olarak Dunston’ı beslemekten vazgeçmemeleri ve Honeycutt’ın bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile galibiyete uzanmayı başardı. Temsilcimiz play-offlar öncesi tüm rakiplerine net bir mesaj gönderdi ve Abdi İpekçi’nin ne kadar zorlu bir deplasman olduğunu tekrar hatırlattı.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: fersu77@abcspor.com

Twitter: @fersudeniz

 

Son Haberler

SENDEN BAŞKA KİMİM VAR BENİM!

SENDEN BAŞKA KİMİM VAR BENİM! İngilizler, futbol taraftarlığını hayatı Cumartesi ve Pazar yaşayıp kalan beş gün de hafta sonu gelsin...

SÜRKLASE

O nasıl bir baskıydı öyle? Nasıl bir pres ? Ön alanda rakibe nefes aldırmayan oyuncular. Valencia, Crespo, Arao, Rossi hepsi piranha gibiydi. Doymak ta...

HER DAKİKASI 0-0 GİBİ

Farklı olduğun için seni sevdim derler, neden sen de diğerleri gibi değilsin diye bitirirler, karı milleti işte, anlamak zor. Jesus taraftarın seçimi değildi, Ali Koç...

ÇOK ÖNEMLİ GALİBİYET

Galatasaray sahasında ligde gol dahi yememiş, ligin flaş ekibi Konyaspor ile karşı karşıya geldi. Okan hoca kazanan takım bozulmaz geleneğiyle geçen haftaki kadroda değişiklik yapmadan...

GALATASARAY KÜKREMEYE BAŞLADI

İç sahadaki muhteşem geri dönüş maçından sonra Galatasaray deplasmanda Kasımpaşa’ya konuk oldu. Galatasaray bu maça yeni transferlerinden Icardi ve Mata kadroda değildi. Jensen, Yusuf...

Benzer Konular