TOLGA AYKUTFutbol tarihinin en büyük tartışmalarından biri de gelmiş geçmiş en büyük futbolcunun kim olduğuyla ilgilidir. Yaşı biraz geçkin olanlar tartışmasız Pele derken, bizim jenerasyon açık ara Maradona’yı seçer. Biraz daha gençler ise Messi mi Ronaldo mu ikilemini yaşayarak, dünyanın en iyi futbolcusu Ronaldo, çünkü Messi uzaylı benzetmesini yaparlar.

İstatistiki bilgiler ışığında bir değerlendirme yapacak olsak Messi ve Ronaldo, haleflerine göre çok daha yüksek bir başarı ortalamasına sahiptirler ama öte yandan da başarılarının sadece kulüpler nezdinde kalması da kafalarda soru işaretlerine sebep olur. Ben Pele’yi çıplak gözle izleme şansını bulamadım, benim gözlerim sadece Maradona, Messi ve Ronaldo için bir tercihte bulunabilir ama benim bakış açımla da bunun gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Bana göre çok gol atmak en büyük futbolcu olmak için yeterli bir kriter değil. Vaktiyle Mario Jardel’de leblebi çekirdek gibi gol atıyordu ama hiçbir Galatasaraylı gelmiş geçmiş en iyi yabancılar arasında onun ismini saymaz.

diego-maradona-tanrinin-eliEn büyük olmanın biraz da imkansızı başarma ile ilgili olması gerektiğini düşünüyorum. Bu perspektifte ben kendi bakış açımla Maradona’yı en başarılı buluyorum. Maradona, kendi ülkesinin takımını yani Arjantin milli takımını, 1986 da bir kez dünya şampiyonu yapmış, ve 1990 da da bir kez de finale çıkarmıştır. İtalya’nın en sıradan ve tarihinde hiç şampiyonluk yaşamamış takımlarından biri olan Napoli takımını ise 1986-1987 ve 1989-1990 yıllarında iki kere Seria A şampiyonu yapmıştır ve bununla da kalmayıp 1989 senesinde Napoli’ye UEFA kupasını kazandırmıştır.

1970 pelePele ise, Brezilya’ya 3 kere dünya kupasını kazandırmış, ve kariyerinde 6 defa bir maçta 5 gol, 30 defa bir maçta 4 gol ve 92 maçta hat trick yaparak toplamda 1281 gol atmış olsa da, futbol hayatı boyunca sadece Santos ve Cosmos da oynamış olması benim bakış açıma göre Pele’yi Maradona’nın arkasına itiyor. Her ne kadar latin amerika futbolu ve futbolcuları tüm dünyada futbolun sihirbazları olarak bilinseler de, futbol oyununun lig bazında avrupa da daha zorlu olduğu bir gerçek. Pele hiç avrupada oynamadığı için ve başarılarını sadece kendi ülkesinde gerçekleştirdiği için bence Maradona’nın arkasında yer almalı diye düşünüyorum.

Farkettiyseniz Messi ve Ronaldo’nun adlarını bile geçirmedim. Her ikisi de son derece başarılı futbolcular ama 1000 değil 10.000 de gol atsalar, gayet kaliteli oyunculardan kurulu milli takımlarına uluslararası platformda bir başarı getirmedikleri sürece Maradona ve Pele’nin kıyısından bile geçemezler. Bugün Arjantin’in de, Portekiz’in de kardoları, Maradona’nun dünya şampiyonu yaptığı zamanki Arjantin’in ya da Pele’nin şampiyon yaptığı Breziya’nın kadrolarından kötü değil. Sportif başarı sadece kulüp bazında olmamalı. Kulüp futbolu profesyonel futbol, milli takım futbolu ise (her ne kadar günümüzde milli takım oyuncularına da prim verilse de ) amatör ruhla oynanan bir futbol ve ben amatör ruhun her zaman profesyonel ruhtan daha değerli olduğuna inananlardanım.

rona messi2014 Dünya kupası, Messi ya da Ronaldo’ya dünyanın en büyüğü olma fırsatını veriyor. Belki de bundan 3 hafta sonra dünyanın en büyük futbolcusuna olan bakışım değişecek, ne de olsa her ikisi de hala çok genç.

tolga.aykut@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz