https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROLEAGUE’DE FOTOFİNİŞE GİRERKEN

Okunması Gerekenler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar...

ALEN OSEPYANÇok fanatik Fenerlilerin bile zaman zaman ümidini kaybettiği, fakat Obradovic’in takımının Prima Donna çıkmadan opera bitmez misali son kararı vermeden, son anı beklemeleri gerekirdi, zira Profesor ZOC’un sistemi zaman zaman zor maçlarda Error verse de , hiç birimizin basketbol bilgisi onun tecrübesini eleştirecek kadar olmadığı aşikardı.

Bu doğrultuda bu zor maçların kanımca sonuncusu ve en önemlisini Obradovic’in benchinin arkasından seyredeceğim için şimdiden heyecanlıyım, zira daha evvelki tecrübelerimden Melih Mahmutoğlu’nun yediği fırçaları duyarken ben bile zaman zaman tırsmadım değil. Ama bunun takım için ve özellikle Melih için çok büyük bir şans olduğunu hepimiz biliyoruz, zira Obra Avrupa’nın en büyük hocası ve Ordinaryüsüdür.

Gelelim yarınki maça , ilk not Keith Langford’un maçı yanımızdan seyredeceği, Efes maçını da kaçırmıştı, bu adam bu yıl çok formda ve bu durum Fenerbahçe Ulker için çok büyük şans, yokluğunda çok kitap okuyup , hatmeden eski komşum ve mahallenin kötü çocuğu Curtis Jerrels ki bu benzetme bir benzetme değil gerçek, Istanbul’da yaşarken üst katımda oturur ve ev sahibi ile sürekli sorun yaşardı, Milano Havası iyi gelmiş gibi gözüküyor, TOP 16 maçlarında 7 maçtır çift Hanelere ulaşıp, geçen hafta Anadolu Efes maçında üçlükleri nerdeyse ‘Uzaydan’ atacaktı.

Milano’daki ilk maçtan birkaç not iletmeliyim, Hackett, Langford, Jerrels , Fener’in sevmediği oyuncu tipi Gentile ve bu yılın ilk 3’lüğünü bize atıp hazır atmışken bari 4’te 4 atıyım deyip en fazla sureyi bu maçta alan  Kangur , bu 5 kardeşin hepsi çift hanelere ulaşmıştı ilk maçta, peki biz ne yapmıştık , Bogdanovic haftalar süren üçlük orucunu bu maçta bozmuş adeta ‘gool’ diye ayağa kaldırmıştı. Ve 17. üçlük gol olmuştu, Top 16’da. Kleiza hiç kaçırmadan 11 faul atmış, ve 26 sayıya ulaşıp adeta NBA’dan o gün gelmişti, Gaspar Vidmar ise 7 dakika sahada kalıp adeta biri beynine sopa ile vurmuş ve tamamı faul atışından 6’da 5 atıp 5 sayı ile oyunu tamamlamıştı.

Demin de dediğim gibi Langford’un olmaması bir avantaj ama bu Curtis Jerrels ile beraber oynarken 2 tane topa ihtiyacı olan bu takıma , belki bu şartlarda tek top yetebilir,  hücum seti olmayan ve 24 saniyenin 20’sinin Jerrels’in elinde geçeceği maçta eski dostumuzu iyi tutmalıyız, ilk maçta sesi çıkmayan ama bu maçta etkili oynayacağını düşündüğüm Samardo Samuels’ı nasıl tutarız bilmiyorum.

Ama uzatmadan söyleyeyim, maçı kazanacağız ve her sayının da önemi var. 20 sayı fark atsak tadından doyulmazdı, bunu niçin söylüyorum, üçlü averaj olabilir, 3 takım 8 galibiyete ulaşabilir, ve bu maçı 7-8 sayı ile kazanırsak sadece Milano’ya üstünlük sağlarız, diğer takımlara maalesef ikili averajımız kötü.

Bjelica, Bogdanovic, ve Bo Mc Calebb’e çok iş düşecek, tahminim 8-9 sayı ile kazanırız,

Zalgiris- Galatasaray

Yolun yarısına gelmiş 1980 doğumlu Javtokas’ın sayı (21 sayı) ve Pocius’un hem sayı hem süre konusunda Euroleague kariyer rekoru kırdığı (26 sayı, 34 dakika) ilk maçı zor da olsa 90-83 kazanmıştık, bu maç aynı zamanda Galatasaray Liv Hospital’in bu sezon Euroleague ‘de en fazla sayı attığı maçtı.

Sakatlıklardan dolayı Liv Hospital, büyük ihtimalle bu sene Galatasaray’dan sponsorluk parasını çıkarıp bence bir de kar etmiştir, sakatlanan oyuncuların adını unuttuğumuz temsilcimizde , kervanın son yolcusu Pops Mensah Bonsu oldu, şimdi, 5 numarada Furkan’ın yanı sıra , iki tane 3,5 numara Macvan ve Erceg’e çok iş düşecek. Çakma 5 numaralarla , inşallah 5 gibi 5 olan Javtokas’a pota altında yem olmayız. Galatasaray’ın kurtuluş savaşı gibi olan, ve okyanusu geçip dereye ulaştığımız şu anda yüzmeyi unutmadığımıza inanmak istiyorum.

İlk maçta Justin Dentmon’u çok iyi kilitlemişti, Kurt Hoca Ergin Ataman, maç seçen temsilcimizde Carlos’a çok iş düşeceğini söylemeye gerek yok.

Ben zor da olsa kazanacağımızı düşünüyorum.  Ama pota altını , Allah’a emanet edeceğiz bu maçta, zira Pops’lu takım bile Bayern Munich’e çok hücum ribaundu vermişti.

Zalgiris içerdeki son maçında çok zorlamasına rağmen Kuban’a 86-85 kaybetti. Zor da olsa matematiksel olarak şansı kalmayan Zalgiris’i yeneceğiz.

 
Anadolu Efes – Laboral

Iki looser takımın maçını yorumlamak o kadar zor  ki,  Anadolu Efes’i bütün Avrupa ve içerde favori gösteren bahis şirketleri , bizim Efes’i çok iyi tanımıyorlar bence.
Temsilcimiz rahat kazanacağı maçları kaybetme konusunda o kadar deneyimli ki, özellikle iddiasız maçlar için bu durum zirve yapıyor, rakibimiz İspanya liginde play -off mücadelesini sürdürürken burda bu kadar erken kopmasını kimse beklemiyordu, onların kopma anı da bence içerde kaybettikleri ilk Efes maçıydı.

Bu maçla ilgili notlara gelince Fabien Causeur 17de 17 faul atışı ile Istanbul’a geliyor, Doğuş Balbay gene yok.Efes’le ilgili olumlu haber Vasileadis formda, Birkan Batuk fena gitmiyor, Deniz Kılıçlı’ya son maçlarda süre almasıyla güven geldi, Cedi Osman’da süre aldıkça açılıyor gibi, Rakibimizde Nocioni gerçeğini unutmamak lazım. Denk kuvvetlerin mücadelesini bekliyorum.
Başka da bir şey bu maçla ilgili söylenmez.Zira looser Efes Kurt Hoca Ivkovic gelmeden bize keçi boynuzundan farklı bir tat vermeyecek.

[email protected]

Son Haberler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini ve UEFA'dan da yine bu...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar ve Kayseri'ye Fenerbahçe'li taraftarların gelememesi...

UMUT UMUT UMUT, MASAL MASAL MASAL

Türkler balık hafızalıdır önermesi balıklara da hakarettir, Türklere de. O malum süre balıklar için 5 saniye olmadığı gibi bu kadar sık gündemin değiştiği bir...

ESAS BUNDAN SONRASI

Zorlandık maça konsantre olmaya. Çok kötü günler geçirdik deprem sonrası. Herkes elinden gelen desteği verdi, yardımlaşma konusunda bugün taraftar da güzel görüntüler oluşturdu ama...

Benzer Konular