https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FUTBOLUN KANAYAN YARASI

Okunması Gerekenler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.....

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu...

Futbolcuların paralarını alıp almamaları sürekli konuşulur. Falanca klüp oyuncuları aylardır paralarını alamıyorlar, filan klüp ödemeleri tıkır tıkır yapıyor, önemli maç öncesi ödemeler yapıldı vs. Bunun ne büyük bir saçmalık ve adaletsizlik olduğu aşikarken nedense sorunu gidermek için bir şey yapılmıyor.
Yapılması gereken basit: transfer ücretlerini klüpler federasyona verir, federasyon klüpler adına ödemeleri haftalık olarak futbolculara yapar. Bu yıllık ücretin, veya bir transfer dönemine karşılık gelen ücretin belli bir yüzdesi de olabilir; teknik detaylar önemli değil. Federasyon geri kalan ücrete garantör olur. Klüp demeyi zamanında federasyona yapmazsa, federasyon kendi kontrolündeki klüp gelirlerini, örneğin yayın hakları, futbolculara ödeme olarak kullanır.
Peki bunun avantajı nedir?
• Her futbolcu parasını tıkır tıkır alır, herhangi bir maça normal ödemeler yüzünden eksi ya da artı ekstra bir motivasyonla sahaya çıkmaz. Sergen Yalçın Gaziantep’e gittiğinde gelen başarılı sonuçlarda yapılan çalışmaların mı payı büyük yoksa aylardır paralarını alamayan futbolcuların bir anda ödemelerinin yapılması mı? Peki bu ödemeden önce moralsiz, belki ödemelerini yapamamış, maddi sıkıntıda olan futbolcuların rakibinin daha avantajlı olduğunu inkar edebilir miyiz? Alın bunu fair play’in istediğiniz yerine koyun.

rt• Klüp yöneticileri belli oranda mali disiplin içinde olmak zorunda kalırlar ve olmayan paraları saçarak klüpleri haddinden fazla borçlandırmazlar.

• Ücretler düşük gösterilerek vergi kaçırılmaz ve devletin zararı engellenir. Fatih Terim’in bile Galatasaray’ı çalıştırırken sigorta primlerinin tabandan yatırıldığını hatırlatalım. Bu konu haber olduğunda sigorta primlerini tavandan yatıran tek klüp Fenerbahçe idi ve diğer klüplerin prim ödemelerini düşük tutmasının devlete maliyeti 32milyon TL olarak hesaplanıyordu.

• Parayı federasyon ödeyeceği için oyuncu sözleşmesindeki parayı alır ve türlü düzenbazlıklarla yönetici/menajer cebi doldurulması, kara para aklanması, vergi kaçırılması engellenir. Mevcut durumda futbolcu sözleşmesi örneğin yıllık 3milyon USD, futbolcunun şifai “esas sözleşmesi”(!) 2milyon USD. Geri kalan 1milyon birilerinin cebinde ama futbolcunun değil.

• Futbolcu cezalı olduğu haftalar için ödeme alamaz; bu sayede de hakemlerin üzerine yürüyen, kararlara değişmeyeceğini bile bile haddinden fazla ısrar eden, seyirciyi tahrik eden, ortamı sürekli geren, kasap tabir edilen futbolcu sayısı azalır.

• Klüpler eften püften sebeplerle futbolcularına onbinlerce, yüzbinlerce liralık cezalar kesemezler, ödemeleri silah olarak kullanamazlar.
Bunları yapmak için büyük alim olmaya gerek yok; zaten bunlar dünyada olan uygulamalar. Bizdeki sorun çözümsüz ve zor meseleler olması asla değil. Bizim derdimiz bulanık suda balık avlamayı seven yöneticilerin sorunları çözme niyetlerinin olmaması.

ABCSPOR

Son Haberler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.. Tecrübeli td FB'nin şampiyonluk özlemini...

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu gerçeği tüm samimiyetiyle itiraf etti...

SKOR TUTMA SİSTEMLERİ ADİL Mİ?

Birey veya takım sporu olsun profesyonel sporlarda, taraflardan kimin kazandığını tespit etmek için çok çeşitli skor tutma yöntemleri bulunmakta. Oyunların tarihinde hangisinin nasıl, neden...

BU SEZON 2.’YİZ, PEKİ SENEYE?

Ligin ikinci devresi başladığında kendi sahasında Adana Demirspor'a yenilmiş, yenilirken de dağılmış paramparça bir Fenerbahçe vardı sahada. Rakibe direnç gösteremeyen, hem fiziksel hem de...

Benzer Konular