https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GİRAY BULAK İLE LİGE DAİR

Okunması Gerekenler

SENDEN BAŞKA KİMİM VAR BENİM!

SENDEN BAŞKA KİMİM VAR BENİM! İngilizler, futbol taraftarlığını hayatı Cumartesi ve Pazar yaşayıp kalan beş gün de hafta sonu gelsin...

SÜRKLASE

O nasıl bir baskıydı öyle? Nasıl bir pres ? Ön alanda rakibe nefes aldırmayan oyuncular. Valencia, Crespo, Arao, Rossi...

HER DAKİKASI 0-0 GİBİ

Farklı olduğun için seni sevdim derler, neden sen de diğerleri gibi değilsin diye bitirirler, karı milleti işte, anlamak zor. Jesus...

Türkiye’nin en önemli teknik adamlarından biri sevgili Giray Bulak ile geçtiğimiz günlerde takımlarımıza dair çok önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Giray hocama ilgisinden dolayı çok teşekkürlerimi iletiyorum.

GİRAY BULAK İLE LİGE DAİR

Trabzonspor ile başlamak istiyorum. Sizde Trabzonspor Kongre Üyesisiniz. Öncelikli olarak yeni başkan Muharrem Usta için neler söylemek istersiniz ve Trabzonspor camiasını neler bekliyor?

Trabzonspor’un mevcut başkanı ve yönetim kurulu öncelikli olarak çok iyi yönetilmeyen Trabzonspor’u devir aldı. Dolayısıyla hem sportif başarının, hem ekonomik başarının, hem de kadro mühendisliği olmayan bir takımı devir almak çok zordur. Muharrem bey çok zeki bir insan, yönetin kurulundaki yönetici arkadaşlarda kendi mesleklerinde üst düzey yöneticiler bu bakımdan deneyimlerini, becerilerini Trabzonspor’a yansıtacaklardır. Bir önceki yönetilen dönemle şimdiki yönetilecek dönem arasında şüphesiz uçurum olacak, daha önceki yönetim avam yönetimdi bu bakımdan her şey farklı olacaktır.

Trabzonspor’un mevcut borcu ne kadar?

500.000.000 TL borçtan bahsediliyor ama ben yapılan yanlışlıklarla bu borcun fazla olduğunu düşünüyorum çünkü 60 oyuncu alındı, 7 hocayla anlaşıldı, alınan cezalar vs. bunları alt alta koyduğunuzda borcunda bilinenden fazla olduğu anlaşılıyor.

Trabzonspor’un kadro revizyonu nasıl şekillenecek? Onur Kıvrak’ın sözleşmesindeki revizyon elbette bir sinyal. Peki, bu durum devam edecek mi?

Onurdan başlanmasının nedeni kaptan olmasıdır, kulüpte uzun süre oynamasıdır ve Trabzon halkının Onur’u çok sevmesidir. Dolayısıyla başkanın sözleşme revizyonunda ilk tercihini Onur’dan yana kullanması kadara doğal bir şey yok. Onurda konuyla ilgili pozitif cevaplar verdi, Trabzon halkının kalbini kazandı ve en önemlisi kaptan olarak nasıl davranılır onun örneğini gösterdi. Onur’u takip edecek oyuncular olacaktır ancak ben yabancı oyunculardan aynı davranışının geleceğini beklemiyorum, çünkü oyuncu UEFA’ya gider parasını alır. Türkiye’deki rakamların yüksek olmasından ötürü zaten yabancı oyuncu Trabzonspor’u tercih etmişti yoksa oyuncu bulunduğu yerden gelmeyebilir o yüzdende yabancı oyuncuların çok anlayışlı olacağını düşünmüyorum.

Muharrem Usta’nın Mircea Lucescu projesi için ne söylersiniz? Trabzonspor’un 50. Yılında şampiyonluk parolasında Lucescu’nun olması doğru bir hamle olarak kabul edilebilir mi ve Sayın Lucescu gelecek mi?

Bizim ülkemizde genel olarak başkanlar ve yöneticiler çok fazla antrenör ve Türk futbolcu tanımıyor. Türkiye’de çok antrenör vardır görmek istersen. Bu tarz isimler hep kaos durumunda akıllara gelir. Böyle bir alışkanlığımız var bunu düzeltmek lazım.

Lucescu’nun gelmesi sorusuna da 73 yaşına geldi, birçok dinamizmini kaybetmiştir diye düşünüyorum. Burada Trabzonspor’un politikası ‘bu kadar borç varken daha büyük yaralar açmamak ‘ olmalıdır. Bu ya da benzer yabancı teknik direktör hamleleri Trabzonspor’a zarar verir. Trabzonspor’un daha ekonomik anlamda rahatlayabileceği ve gelişebileceği bir anlayışın olması lazım diye düşünüyorum Kaan.

Trabzonspor taraftarına neler söylersiniz?

Trabzonspor’un sorunu 83-84 yılından itibaren şampiyon olamamaktır. Bu durum genç taraftarlarımızı gerdi ve agresifleştirdi. Trabzonluların kendi işinden ötürü veya iş dünyasından ötürü birbirleriyle kavgası olmamıştır. Her zaman birbirimizle Trabzonspor üzerinden çekişme ve kavgalar olmuştur bu da Trabzonspor’u çok sevmemizden kaynaklanır. Takımla enine boyuna çok ilgileniyoruz, çok karışıyoruz, çok karıştığımızda da sorun yaşıyoruz ve kulübe sorun yaşatıyoruz bu durumdan kurtulmamız lazım. Profesyonellere inanmak, güvenmek ve saygı duymak gerekir. Trabzonspor taraftarına profesyonellere inanın diyorum.

Galatasaray ile devam edelim. Hamza hocanın gönderilişi ve Mustafa Denizli’nin takıma gelişini nasıl yorumlarsınız?

3 kupalı bir hocadan ayrılmak zor bir olaydır ama insanlar neden ayrılır bunu irdelemek lazım. Burada yönetim geleceğe dönükte bir şeyler görmek istemiştir ama bu genel anlamda bir iç sorun.

Mustafa Denizli çok deneyimli bir insan, ben başarılı olacağına inanıyorum ama başarı demek şampiyon yapacak anlamı taşımaz çünkü hem Beşiktaş ile hem de Fenerbahçe ile makas açılmış durumda.

Takım üzerinden gidersek Galatasaray’da sizce mevcut sorun nedir?

Ben öncelikle Galatasaray’ın kadro mühendisliğinin çok iyi olduğuna kesinlikle inanmıyorum problemlerin kadro mühendisliğinden yaşandığı kanaatindeyim. Galatasaraylı oyuncularda geçen sezon kazanılan başarılardan sonra bir doygunluk var buda Galatasaraylı oyuncularda rahatlığa neden oluyor.

Donk transferi için neler söylersiniz? Melo’nun boşluğunu doldurabilecek mi?

Donk, Galatasaray’ın işini görecek agresiflikte bir oyuncu değil. O mevkiiye oyuncu alındığı zaman hala Melo aranıyorsa burada bir sorun var demektir. Donk, Melo değil. Tekniği, futbol zekâsı Melo’dan daha iyi olabilir ama ağır bir oyuncu, vurdumduymaz, kendi başına çalışmayı seven bir görüntüsü yok. Galatasaray’a çok şey vermez.

Teknik Direktör olarak Galatasaray’ın oynamış olduğu 4-2-3-1 düzeni için neler söylersiniz? Galatasaray sizce hangi taktikle oynamalı?

Ben büyük takımların 4-1-2-2-1 oynamaları gerektiğini düşünüyorum. 2 merkez orta saha oyuncuyla oynanması bana göre atak yönlerini bloke ediyor. Fenerbahçe’de bunu yapıyor. Beşiktaş, 4-1-2-2-1 gibi oynadığı için daha yaratıcı ve atak oynuyor. Galatasaray ve Fenerbahçe Anadolu takımı değiller o yüzdende iki merkezli orta saha oynamak anlamsız. Zaten iki stoperle oynuyorsun, iki tanede onların önüne koruyucu koymaya gerek yok. Bana bu ters geliyor.

Fenerbahçe’ye gelelim. Vitor Perreira’yı antrenörlük perspektifi ile değerlendirirseniz bizlere neler söylersiniz?

Vitor Perreira geldiğinde hücum futbolu oynatacağım dedi, ben şampiyon olduğumda hücum futbolu oynayarak şampiyon oldum dedi ama Fenerbahçe’de savunma oynatıyor. Fenerbahçe çok pozisyona girip az gol atıyor takım demek ki oyuncu seçerken o tipte oyuncuları bulamamışsın. Kazandığın maçları 1-0, 2-1 kazanıyorsun ve çoğu maçlarda da kaybedecekmiş gibi duruyor takım o yüzdende teknik açıdan Perreira’yı başarılı bulmuyorum.

Fenerbahçe hangi taktikte oynamalı?

4-3-3 oynamalı çünkü bu taktiğe yatkın oyuncular var.

Fenerbahçe’nin kadro mühendisliği konusunda hatalı davrandığını düşünüyor musunuz?

Kesinlikle hatalı. Vitor Perreira oyuncuları bilmiyor Yani;

  • Mehmet Topal varken De Souza’yı neden aldın?
  • De Souza varken Ozan Tufan’ı neden aldın?
  • Markovic varken Volkan Şen’i neden aldın? (Nani ve Alper Potuk var çizgilerde bunları oynatırdın)
  • Diego’nun yerinde 10 numara pozisyonunda hücum oyuncun var. (Van Persie’yi oynatırsın)
  • Fernandao varken direkt santrafor Gomez gibi Van Persie’yi oynatmayacağına göre orada da Fernandao’yu oynatacaksın. Peki, Fernandao’yu santrafor oynattın Van Persie’ ye nerede yer bulacaksın? Kanatlarda oynatamayacağına göre Fernandao’nun arkasında oynatacaksın ama Diego arkalarında oynuyor e haliyle sığmıyor.

Bunları alt alta koyduğumuzda da ‘Kadro Mühendisliğinde’ hata var demektir.

Beşiktaş için neler söylersiniz?

Beşiktaş’ın en büyük avantajı Türkiye ligini bilen bir teknik adamla çalışması. Kendi evinde oynamayıp dışarıda oynamasına rağmen ligi çok iyi götürüyorlar. Oyuncularda, taraftarlarda bu durumu benimsedi ve bundan dolayı baskıda yok. Bilinen kadronun olması Beşiktaş’a büyük ölçüde avantaj sağlıyor ve orta saha- hücum hattında yaratıcı oyuncuların olması, Beşiktaş’ı diğer takımlardan farklı kılıyor. Diğer takımlar daha çok rotasyon yaptı, Beşiktaş daha az rotasyon yaptı buda sayılabilir kadronun ortaya çıkmasına sebep oldu. Sayılabilir kadrolar her zaman şampiyon olabilecek kadrolardır.

Fikret Orman için görüşleriniz nelerdir? Nasıl bir profil çiziyor?

Başkanı beğeniyorum duruşu ve katkısı çok iyi. Tek bir konuda eleştiriyorum o da Mete Vardar’a biraz daha sahip çıkmalıydı eğer Mete Vardar olsaydı Beşiktaş’a çok katkı sağlardı.

Son olarak şampiyon kim olur? Yüzdesel olarak kimi önce görüyorsunuz?

% 51 Beşiktaş

% 49 Fenerbahçe

Not: Sayın Giray Bulak ile bu röportajımızı yaptığımızda Trabzonspor’un teknik direktörü Sadi Tekelioğlu’ydu.

Saygılarımla..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

 

Son Haberler

SENDEN BAŞKA KİMİM VAR BENİM!

SENDEN BAŞKA KİMİM VAR BENİM! İngilizler, futbol taraftarlığını hayatı Cumartesi ve Pazar yaşayıp kalan beş gün de hafta sonu gelsin...

SÜRKLASE

O nasıl bir baskıydı öyle? Nasıl bir pres ? Ön alanda rakibe nefes aldırmayan oyuncular. Valencia, Crespo, Arao, Rossi hepsi piranha gibiydi. Doymak ta...

HER DAKİKASI 0-0 GİBİ

Farklı olduğun için seni sevdim derler, neden sen de diğerleri gibi değilsin diye bitirirler, karı milleti işte, anlamak zor. Jesus taraftarın seçimi değildi, Ali Koç...

ÇOK ÖNEMLİ GALİBİYET

Galatasaray sahasında ligde gol dahi yememiş, ligin flaş ekibi Konyaspor ile karşı karşıya geldi. Okan hoca kazanan takım bozulmaz geleneğiyle geçen haftaki kadroda değişiklik yapmadan...

GALATASARAY KÜKREMEYE BAŞLADI

İç sahadaki muhteşem geri dönüş maçından sonra Galatasaray deplasmanda Kasımpaşa’ya konuk oldu. Galatasaray bu maça yeni transferlerinden Icardi ve Mata kadroda değildi. Jensen, Yusuf...

Benzer Konular