FUTBOL

İSPANYOL FUTBOLUNDA DEVRİM GİBİ KARAR !

İspanyol hükümeti, futbol kulüplerinden gelen baskı sonrasında maç canlı yayın haklarında havuz sistemine geçilmesini öngören kararnameyi kabul etti.

İspanyol futbolunda son 1 yıldır devam eden maç yayın haklarıyla ilgili sorun, Bakanlar Kurulu’nun dün yaptığı toplantıda kabul edilen kanun hükmündeki kararname ile çözüldü.

Mevcut sistemle La Liga’daki 4 büyük kulüp (Real Madrid, Barcelona, Valencia ve Atletico Madrid) maç canlı yayın haklarının toplam gelirinin yüzde 45’ine sahip olurken, yeni sistem ile kulüpler arasındaki dengesizliğin biraz daha kapatılacağı belirtiliyor.

Maç canlı yayın hakları gelirleriyle ilgili Avrupa liglerindeki genel duruma bakıldığında ise toplam gelirin İspanya’da (La Liga) 755 milyon Euro iken İngiltere’de (Premier Lig) 1 milyar 875 milyon 200 bin, İtalya’da (Serie A) 846 milyon 100 bin Euro olduğu görülüyor.

İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Jose İgnacio Wert, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, kabul edilen havuz sistemiyle birlikte La Liga’daki toplam gelirin kısa vadede 1,5 milyon avroya kadar yükselmesini beklediklerini söyledi.

2016-2017 sezonundan itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen havuz sistemi ile maç canlı yayın haklarından elde edilecek toplam gelirin % 92’sinin profesyonel futbol kulüplerine dağıtılması ve bunun % 90’ının La Liga, % 10’unun da 2. lig kulüpleri arasında bölüştürülmesi amaçlanıyor. Kalan yüzde 8’lik gelir ise küme düşen kulüpler, İspanya Futbol Federasyonu, LFP, kadın ligi ve amatör ligler arasında paylaştırılacak.

Mac yayini gelirlerinde; Real Madrid ve Barcelona 140 milyon, Valencia 48 milyon , Atletico Madrid 42 milyon, Sevilla, Athletic Bilbao ve Villarreal de 32’şer  milyon Euro senelik gelirle La Liga’da başı çeken kulüpler.