https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

‘HELİKOPTER’ JAN VESELY FENERBAHÇE’DE!

Okunması Gerekenler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar...

BURAK BELGENKulüpten bugüne dek resmi açıklama gelmedi ama son anda bir aksilik olmazsa ‘The Helicopter’ bu sene FB Ülker forması giyecek gibi..

3’ü yabancı 5 kısa oyuncu Ricky Hickman, Andrew Goudelock, Bogdan Bogdanovic, Serhat Çetin ve Can Altıntığ transferleri sonrası, geçen sene takımın kanayan yaralarının başında gelen boyalı alan aczine de bir çözüm,‘tabii ki kağıt üstünde düşünülenler parkede her zaman tutmaz ama‘ en azından ses getirecek bir hamle geleceği belliydi!

Semih Erden ile de anlaşıldığı söyleniyor ama bu bomba isim Helikopter lakaplı Çek basketbolcu Jan Vesely oldu. Basketbolseverler oyuncuyu çok iyi tanıyor ama tanımayanlar, Çek Cumhuriyetinden basketbolcu mu çıkar diye endişeye düşmesin, çünkü bir süperstar olmasa da, NBA’e hafif de gelse, kesinlikle Avrupa için kaliteli bir oyuncu ile sözleşme imzalandığını düşünüyorum.

Daha 1990 doğumlu olmasına rağmen, kariyerinde Partizan ile F4 ve 3 senedir de NBA tecrübesi yaşamış bir isim.

vesely2.13 boyunda, siyahi oyuncuya en yakın özellikleri olan beyaz uzun Avrupalıların başında geldiği su götürmez. NBA kariyeri çok kötü geçti. 2011 NBA Draftı’nda Washington Wizards tarafından altıncı sıradan seçilen Vesely, şubat ayında Denver Nuggets’a takas edilmişti. Çaylak sözleşmesi biten Çek yıldız, üç sezonluk NBA kariyerinde sadece 3.6 sayı ve 3.5 ribaund ortalamaları tutturmuştu ama benim fikrim hala pozitif!

Atletik, hızlı, çok iyi sıçrayan, blok tehdidi ve ribaunt sezgisi çok yüksek bir oyuncu. Savunma yapmayı çok seven ama handikap olarak da eli düzgün olmayan bir 3.5 numara.

Niye 3.5 yazdım, çünkü onu bizler Partizan forması ile F4 yaptığı 2009-10 sezonundan 3 numarada (SF) ama 2011 sezonu ve sonrasındaki NBA serüveninde de 4 numarada (PF) hatırlıyoruz.

FB ÜLKER pikapında plağın hangi yüzü çalacak bilinmez ama ZOC onu gerekirse 5 numara da bile değerlendirecektir. Cılız vücut yapısı ve olmayan savunma nosyonuna rağmen Bjelica’nın bile zaman zaman pivot mevkiinde oynadığını hesaba katarsak, savunma özellikleri çok daha kuvvetli bir Vesely, o mevkiinin ilacı olmasa da, en azindan savunma anlamında Sırp oyuncudan çok daha fazla randıman verecektir!

İstatistiklerine bakacak olanlar, masanın olumsuz tarafından gelecekler, kötü bir NBA kariyeri, düşük bir faul yüzdesi ve isabet oranı az dış suttan dem vuracaklardır.

helikopterPozitif masada ise 3 adımda yarı sahayı katedebilen, hızlı hücumlar için birebir anlamda ilaç statüsünde bir oyuncu. Parmak hassasiyeti zayıf dedik ama 2.13 boyuna uzun kollarını da ilave edersek, savunmada 2.20’lik bir etki yaptığını söylemek hiç de abartı olmaz!

Sadece fuleli değil, ilk adımı da ‘fiziğine göre’ çok hızlı ve ZOC’un birçok maçta denediği çabuk ayaklı uzunlardan oluşan alan savunmasında, beklenen kaymaları başarılı şekilde yapabilecek bir yıldız.

Sonuçta NBA’e giden her oyuncu, 3 ay içinde evrim geçirmişçesine, vücuden genetiği değişen tavuğa dönüyor. Bu da güç ve dayanıklılık katsayısını arttırsa da, ağırlaşan vücut ve kas yapısı, doğal olarak oyuncuların eski hızını bulamamasını sağlıyor. Kısaca NBA 5 numaralar için ilaç olabilir ama bu mutasyon özellikle Vesely formatındaki uçan 3 numaralar için önüne rüzgar paneli takmak gibi!

Vesely’de de kaş yığınına çevirelim derken, onu o yapan özelliklere, belki dünyanın en zor ligi olan NBA’in de etkisi var ama bariz şekilde pranga vurulmuş gibiydi.

Kısaca takımda epey skorer guard oldu. Sayı atacak, top kullanacak oyuncu çok fazla. Bu takımda boyalı alanda pis işleri yapacak tek oyuncu kapasitesi sınırlı Vidmar idi. Şimdi ondan ‘en az’ 1 level daha iyi bir kumaşa sahip, daha hızlı ve daha international tecrübede VESELY gelmiş oldu.

FB SEYİRCİSİ senelerdir pota altında uçanı kaçanı bloklayacak ve ribauntları toplayacak siyahi bir oyuncu hayalindeydi. O oyuncu geldi gibi..Tek fark renginin beyaz olması!

Hem çok yerinde bir transfer olduğunu, hem de ölüden bile randıman alma uzmanı ZOC’un elinde, 2009-10 sezonundaki Partizan performansına dönebilir diye düşünüyorum.

Obradovic Fenerbahce GalatasarayTabii ki bunlar kağıt üstündeki öngörülerimiz. Er meydanı parkeler ve er meydanın meydanı da Euroleague!

Ama genel olarak FB’nin bu seneki transferlerine bakarsak, ben bütün isimlerin mantıklı hamleler olduğunu düşünsem birlikte, Old Scholl tarzı bir yapıya sahip insan olarak, ”Final Four ve Avrupa Şampiyonluğu için” 1 gibi 1 ve‘ Oğuz ile Zoric hatta transfer edildiği söylenen Semih kusura bakmasın‘  5 gibi 5 hamleleri hala eksik halka gibi duruyor kanaatindeyim.

Konumuz VESELY ve bunun dışına‘ bugün için‘ çıkmayalım. Çek uzun her maç çift haneli skorlara ulaşılır mı bilinmez ama FB Ülker Euroleague ribaunt istatistiklerinde rüyada bile görülmeyen +10 rakamlarına en az 3-4 maçta ulaşıp, ortalamada da 5-6’ları kesinlikle yakalayacaktır.

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini ve UEFA'dan da yine bu...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar ve Kayseri'ye Fenerbahçe'li taraftarların gelememesi...

UMUT UMUT UMUT, MASAL MASAL MASAL

Türkler balık hafızalıdır önermesi balıklara da hakarettir, Türklere de. O malum süre balıklar için 5 saniye olmadığı gibi bu kadar sık gündemin değiştiği bir...

ESAS BUNDAN SONRASI

Zorlandık maça konsantre olmaya. Çok kötü günler geçirdik deprem sonrası. Herkes elinden gelen desteği verdi, yardımlaşma konusunda bugün taraftar da güzel görüntüler oluşturdu ama...

Benzer Konular