https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GOLÜN ADI, FRANSIZ EFSANE JUST ‘JUSTO’ FONTAINE

Okunması Gerekenler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar...

BURAK BELGENFransa takım olarak Dünya Kupalarında yalnızca 1 kez şampiyonluk kazandı, o da kendi ev sahipliği yaptığı turnuvaydı ‘1998’ ama tarihteki ilk’lere baktığımızda, Dünya Kupası’nın ilk golünü atan Lucien Laurent de, bir turnuvada ‘6 maçta 13 golle’ en fazla gol atma başarısı gösteren Just Fontaine de Fransız.

fontaine 3Lucien Laurent’in şansı Dünya Kupası’nın ilk maçını Fransa’nın oynamasıydı belki ama Just Fontaine oynayabildiği tek Dünya Kupası olan 1958’de tarihin en önemli golcülerinden biri olarak yerini aldı. Ayrıca atılan bu 13 golün önemi, tam 56 yıldır kırılamayan bir rekor olduğunu söylersek çok daha net anlaşılacaktır!

18 Ağustos 1933’te, o senelerde Fransız sömürgesi olan Fas’ta, Fransız baba ve İspanyol bir anneden dünyaya gelen ve ilk olarak doğduğu şehrin takımı olan SA Marrakech’in altyapısında oynayan Fontaine, lise bittikten sonra(1950) USM Casablanca takımına transfer oldu. Burada 3 yıl oynadıktan sonra Fas futbolu artık onun için basit, yetersiz kalmaya başladı. Nice’in teklifini hemen kabul etti ve isminin bugünlere gelmesini sağlayan Fransa’nın yolunu tuttu. Tamamen ona yabancı bir yer, takım, genç tecrübesiz bir çocuk ama daha geldiği ilk sene 24 maçta tam 17 gol!

Nice’de oynadığı futbol ona Fransa milli takımının da kapısını açtı ve 17 Aralık 1953’te Lüksemburg karşısında ilk milli maçına çıktı ve 8-0 biten maçta 3 gol birden atarak Milli takıma da çok hızlı bir giriş yaptı.

fontaine 2Nice’teki kariyeri dolu dizgin ilerliyordu. Sonraki sezonda da, yani 54-55’de 28 maçta 20 gol attı. Ertesi sezon ise yaşadığı ciddi sakatlıklardan dolayı sadece 17 maça çıkabildi ve 5 gol atabildi.

Takımla şampiyonluk kazandı ama son sene sadece 5 gol atması onu biraz gözden düşürdü ve yeni durağı, o zamanların en flaş 2-3 kulübünden biri olan Stade de Reims oldu. Geldiği ilk sene çıktığı 31 maçta 30 gol atan Fontaine, maç başına neredeyse 1 gol ortalaması yakalamış ve bu istastistikten inanılmaz bir başarı diye bahsediliyordu ki, sonraki sene kendisini de aştı ve 26 maçta 34 gol atarak, takımının şampiyonluğunda bir numaralı pay sahibi oldu.

Ve Fransa’da artık bir efsaneydi ama onu tüm dünyaya tanıtacak turnuva, yazının başında bahsettiğimiz İsveç’in ev sahipliği yaptığı 1958 DÜNYA KUPASI idi.

İlk maçta Paraguay karşısında alınan 7-3’lük skorda 3 gol atan Fontaine, ikinci maçta da Yugoslavya’ya 3-2 mağlup olmuşlar ama orda da iki gol atarak, turnuvaya flaş bir giriş yapmıştı. Grubun son maçında da  İskoçya’yı 2-1 yenerek gruplardan çıkmışlar ve Fontaine o maçta da 1 gol bularak, henüz grup aşamasında tam 6 gole ulaşmıştı bile!

fontaine 4Alev alan efsane golcü, Çeyrek finalde Kuzey İrlanda karşısında alınan 4-0’lık galibiyette de iki gole imzasını attı ve takımını tarihte ilk kez yarı finale taşıdı.

FONTAINE’in belki de en büyük şansızlığı aynı turnuvada, sonrasında dünyanın EN BÜYÜK YILDIZI OLACAK PELE’nin de bulunmasıydı. Yarı finali de boş geçmeyip golünü atmıştı ama muhteşem takımın en önemli silahı olan Pele’li Brezilya, Fransızları, Pele’nin 3 golüyle 5-2 ile geçmiş ve Avrupa temsilcisinin final umutlarını çöpe atmıştı!

3.lük ise maçı Batı Almanya ileydi ve maç Fransızlar için MADALYA anlamsi taşısa da, Fontaine için de atılacak 3 golle, DÜNYA KUPALARINDA EN ÇOK GOL ATAN futbolcu olma anlamına geliyordu .

Maç öncesi 9 golü olan Mösyö Dinamit, o maçta TAM 4 gol atarak, toplamda 13 golle, 1954’de 11 GOL ATAN Macar efsane ‘Altın Kafa’ Sandor Kocsis’den rekoru devraldı.

fontaine 1Turnuva bittiğinde sadece Fransa değil, o ARTIK bir Avrupa efsanesiydi. O sene sadece milli takımıyla değil, Stade De Reims ile de Avrupa’da tozu dumana katmış ve  58-59 Şampiyonlar Liginde 7 maçta attığı 10 golle takımının finale kadar yükselmesini sağlamış ama TARİHİN EN GÜÇLÜ KULÜP TAKIMI olarak kabul edilen Di Stefano’lu REAL MADRİD duvarına toslamışlardı.

JUSTO LAKAPLI efsaneden çok başarılı bir kariyer, ardı ardına gelen goller derken; sonrasında, şansızlık mı desek, nazar mı bilinmez ama gerçek olan, geçirdiği üst üste iki kez ayağının kırılması ve aşil tendonu ameliyatından sonra daha 28 yaşındayken futbolu bırakmasıydı!

Onu futbol tarihine hakim hemen herkes 58 Dünya Kupası’yla tanır ama kulüp kariyerinde yaptıkları da filmlere konu olacak cinsten.. Casablanca, Nice ve Stade de Reims ile çıktığı 283 maçta TAM 259 gole imzasını attı.

Kim bilir, belki sakatlanmayıp 1 Dünya Kupası daha oynasa, sadece bir turnuvada EN ÇOK GOL ATAN rekoru değil, Dünya Kupalarında toplamda en çok gol atan isim de o olabilirdi.. AMA yine de Fransız Futbol Tarihi dendiğinde, aradan YARIM ASIRDAN FAZLA geçmesine rağmen, JUST FONTAINE ülke genelinde % 99.99 ortalama ile akla gelen ilk santrafordur!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@gmail.com

Son Haberler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini ve UEFA'dan da yine bu...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar ve Kayseri'ye Fenerbahçe'li taraftarların gelememesi...

UMUT UMUT UMUT, MASAL MASAL MASAL

Türkler balık hafızalıdır önermesi balıklara da hakarettir, Türklere de. O malum süre balıklar için 5 saniye olmadığı gibi bu kadar sık gündemin değiştiği bir...

ESAS BUNDAN SONRASI

Zorlandık maça konsantre olmaya. Çok kötü günler geçirdik deprem sonrası. Herkes elinden gelen desteği verdi, yardımlaşma konusunda bugün taraftar da güzel görüntüler oluşturdu ama...

Benzer Konular