https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KATARINA WITT’TEN MEDVEDEVA-ZAGITOVA İKİLİSİNE

Okunması Gerekenler

KIRMIZI HATTA DOĞRU

Kırmızı hatta belki de tarihinde ilk kez bu kadar yaklaşan Galatasaray, hayati önem taşıyan maçta sahasında Trabzonspor’u ağırladı. Maça çok...

YAZ KIŞ

Sorunlar onları yaratanların mantığıyla çözülmez diye bir laf duymuşluğum var.. Ali Koç burada olduğu sürece onun mantığı geçerli olacak demektir...

DÜZEN BOZULUNCA

Aslında ilk 45 dakika belki de son zamanların en ''eli yüzü düzgün'' topunu oynadık. Ne kadar eksiği olursa olsun Rıza...

BURAK BELGEN2018 Olimpiyatları 7 ayrı spor dalı ve 15 ayrı disiplinle 9 Şubat’ta başlıyor. Bizim bugünkü konumuz ise 11 Şubat’ta start alacak Artistik Patinaj Kadınlar ..

Bir köşede, geçtiğimiz yıl hem Grand Prix finalini, hem de Dünya Şampiyonası’nı Gençler Kategorisinde altın madalyayla kapatarak, spot ışıklarını üzerine çeviren 2002 Mayıs doğumlu 15 yaşındaki Alina Zagitova.. Orijin olarak Kırım Tatarı Rus dansçının önünde diğer köşede, dünya devi bir Rus efsane; 2 senedir süpürmedik kupa bırakmayan 1999 Kasım doğumlu 19 yaşındaki Evgenia Medvedeva.

Kariyeri kupalarla dolu (2012 Dünya ve 5 kez Avrupa Şampiyonu, 2014 Olimpiyatları Bronz madalya) ama spor hayatı bitene kadar bu ikili arasında maalesef meze olacak Caroline Costner’e de ayrı bir parantez açmak gerekiyor, çünkü tepedeki iki Rus olmasa, 30 yaşındaki İtalyan en az 1-2 sene daha domine edebilirdi buz pistini..

Ederdi değil edebilirdi diyoruz çünkü sporcu fabrikası Rusya’da (eminiz 1-2 seneye yeni birileri çıkacaktır, sonraki 1-2 sene de yine yeni birileri) bu muhteşem ikilinin gölgesinde kalan 2000 doğumlu Maria Sotskova gibi bir yetenek ve 2017 Dünya Şampiyonası ikincisi, Kanadalı 1995 doğumlu Kaetlyn Osmond da TOP 5’i tamamlayan “en az o kalitedeki” diğer yıldızlar.

Bence altın madalyanın Medvedeva-Zagitova ikilisi dışına çıkması çok çok zor, hatta altını geçelim, podyumun da bu saydığım 5’li dışına çıkması için imkansız kelimesi bile hafif kalabilir!

Dünya rekortmeni Evgenia Medvedeva, Avrupa Şampiyonasına 1 hafta kala iyileşmiş ve şampiyonada yerini almıştı ama toplamda 232.86 puanda kalarak, 238.24 ile bitiren Zagitova’nın arkasında kalmış ve 2015 Rostelecom Kupası’ndan bu yana katıldığı bir turnuvayı “ilk kez” zirvenin haricinde kapatmıştı.

Tabii bunda 2 ay süren sakatlıktan yeni çıkmanın verdiği ürkeklik de yadsınamaz, ama Zagitova’nın da inanılmaz derecede elastik vücudu ile “Üçlü Lutz-üçlü loop ve üçlü flip-ikili toeloop-ikili loop” kombinasyonlarıyla serbest programını “titremeden” hatasız bitirmesi, kalitesini kanıtladı bizlere..

İki insanüstü yetenek aynı coach ile çalışıyorlar ve hangisi kazanır bilinmez, ama görünen o ki 44 yaşındaki antrenörleri Eteri Tutberidze her koşulda..

İki isimden Zagitova, Axel ve Lutz’larda performans bazında kağıt üstünde burun farkıyla daha iyi görünse de, kariyerindeki ilk Olimpiyat ve yapacağı en ufak hatada altının hemşehrisine gideceğini bildiği için, o baskıyı kaldırabilecek mi bilemiyoruz.

Çok sempatik, çok genç ve verdiği pozitif elektrik de önemli, ama Medvedeva da “All Around baktığımızda’ bence daha akıcı bir stile sahip (tabii ki geçirdiği ağır sakatlıktan eser kalmadığını düşünerek).

Bu arada Medvedeva da ilk kez Olimpiyatlarda yarışacak ama 2 seneden uzun süredir büyükler kategorisinde; yani bu sularda yüzmesi bence önemli bir avantaj.

Yeni nesil için bir şey ifade etmeyebilir ama 40+ yaş için, çocukluğumuzda 2 Olimpiyat, 4 Dünya ve 1983-1988 yılları arası üst üste 6 kez Avrupa Şampiyonluğu bulunan, TRT tek kanal zamanları bizleri TV karşısına kilitleyen Katarina Witt ( bu sporu sevme nedenim) vardı.

Arada Koreli rekortmen Kim Yu-Na başta olmak üzere bir çok başarılı sporcu geçti ama hiçbiri aidiyet anlamında elektrik vermedi bana; taa ki “sakatlanmazlarsa” en az 5-6 sene bu dominasyonu sürdürecekler gibi gözüken Medvedeva-Zagitova ikilisine kadar..

İlkler unutulmaz ve benim için Doğu Alman efsane Witt her zaman 1 numara olarak kalacak ama daha yaş toplamları 35’i anca bulan bu iki olağandışı sporcuyu seyretmek de ayrı bir zevk.

Bu arada Rusya ülke sporunu saran doping skandalı sebebiyle Olimpiyatlarda yok. Hatta Olimpiyat komitesi, cezaları CAS tarafından kaldırılan 13 sporcu ve 2 antrenörün 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’na davet edilmesi talebini bile 2 gün önce geri çevirmişti. Peki Rus sporcular nasıl yarışıyor diye soracaklara; testleri temiz çıkanların, Rusya’dan Olimpik Sporcular adıyla (OAR), yarışacaklarını belirtmiş olalım.

Sonuç olarak, madalya töreninde Rus Milli Marşı ve Bayrağını görmeyeceğiz ama podyumda bu iki genç Rus yıldızdan biri altını göğüsleyecek.

Bakalım hangisi?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

KIRMIZI HATTA DOĞRU

Kırmızı hatta belki de tarihinde ilk kez bu kadar yaklaşan Galatasaray, hayati önem taşıyan maçta sahasında Trabzonspor’u ağırladı. Maça çok...

YAZ KIŞ

Sorunlar onları yaratanların mantığıyla çözülmez diye bir laf duymuşluğum var.. Ali Koç burada olduğu sürece onun mantığı geçerli olacak demektir bu, sorunun kaynağı belli aslında. 8-10...

DÜZEN BOZULUNCA

Aslında ilk 45 dakika belki de son zamanların en ''eli yüzü düzgün'' topunu oynadık. Ne kadar eksiği olursa olsun Rıza Çalımbay'ın takımları her zaman serttir,...

HULL CITY VE ACUN ILICALI

HULL CITY ve ACUN ILICALI Acun Ilıcalı’nın futbola olan ilgisini Acun Ilıcalı’yı ve futbolu takip edenler yakından bilir. Sıkı bir Fenerbahçe ve Erzurumspor taraftarı olan...

2. DEVRE GİBİ

Zor da olsa kazandık, hem de ligin en formsuz takımına karşı. Davul zurna ile oynayacak değiliz, hala eksiğimiz çok. Hala çok gerilerdeyiz ve hala...

Benzer Konular