https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KATIE LEDECKY “FIRST LADY OF FREESTYLE”

Okunması Gerekenler

KADIKÖY’DE 5 ÇAYI

KADIKÖY'DE 5 ÇAYI Pavese der ki; kadınlar kendilerini güçlü olanlara bir eşya, güçsüz olanlara ise bir idol gibi sunarlar. Tıpkı...

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın...

BURAK BELGENKatie Ledecky ya da tam ismiyle Kathleen Genevieve Ledecky..

Yüzücü olan abisinin etkisiyle 6 yaşındayken başladığı bu sporda, belki kendisi de bilmiyordu bu seviyelere çıkıp tarihin en iyi yüzücüleri arasına girebileceğini..

15 yaşından itibaren “büyükler kategorisinde” havuzda rakipleri süpürmeye başlayan şaşaalı kariyer, daha 21 yaşına 5 Olimpiyat, 14 Dünya Şampiyonluğu sığdırdı Amerikalı yıldız sporcu adına..

2012 Londra Olimpiyatlarında 15 yaşındayken 800 Metrede kazandığı Altın Madalya ile spot ışıklarını üzerine çeviren Katie, 2016 Olimpiyatlarına da 4 Altın, 1 Gümüş ve 2 de rekor sıkıştırmıştı.

Hele 2016 Rio’daki 800 metre yarışında, yüzme finallerinde çok az rastlanan adeta tur bindirme ile 11.38 saniyelik bir farkla altın madalyayı boynuna geçirdiğinde tarihi bir başarı elde etmiş, neredeyse 800 metre tarihinin 1968’de bir diğer Amerikalı Debbie Meyer tarafından 11.7 saniye farkla kazanılan yarışı bile gölgede bırakacak bir performans (80 saniye daha iyi derece ile- 9.24 dakika idi) göstermişti bizlere..

Hatta 17 Mart 1997 doğumlu Birleşik Amerikalı yüzücü, o yarışta 8:04.79’luk derecesiyle 800 metre serbestte dünya rekoru kırarken, bitişe ulaştığında o an ekranda diğer 7 yüzücünün hiçbirinin gözükmemesi sosyal medyada epey yankı uyandırmıştı!.

Bu arada 11 saniyenin ne anlama geldiğini bilimsel olarak açıklarsak; Formula 1 pistine uyarladığınız zaman 5-6 dakika, Fransa Bisiklet Turu’na adapte ettiğinizde de 35-40 dakikalık farka karşılık geliyor!

Peki onu hemcinslerinden farklı kılan ne? Sıradışı bir yüzme mekaniğine sahip Ledecky, sabit bir gövde, oldukça yukarda bir kalça, adeta her vuruşu birbirinin kopyası yüksek açılı kulaçlar, erkek yüzücüler gibi nefes alış stili, temposu hiç düşmeyen kondisyonu ile gerçekten de insanüstü özelliklere sahip. Tüm organlarının “adeta bir deniz kızı gibi” makine düzenindeki ritmik işleyişi tek kelimeyle inanılmaz!

Erkek gibi yüzüyor hepimizin bildiği üzere bir deyimdir ama Ledecky cidden! erkek gibi yüzüyor. Kadınların kulaç mekaniği, nefes alıp verme teknikleri ve sürat ile kondüsyonları erkeklerinkiyle farklıdır ve Ledecky her yönüyle “performans olarak” karşı cinse çok daha yakın.

İsminin nerden geldiğini merak edenlere; büyükbabasının 1947 senesinde o zamanki ismiyle Çekoslavakya’dan Amerika’ya göçmüş olduğunu belirtelim ve yüzücü geninin de, gençlik yıllarında iyi bir yüzücü olan annesinden geldiğini ekleyelim.

Bu arada “First Lady of Freestyle” lakaplı yıldız yüzücü, toplamda “o da şimdilik” 13 Dünya Rekoru kırdı ve bugün için de 400-800 ve 1500 Metre Serbest Stil rekorlarının sahibi..

Sadece serbest dallarda yüzdüğü için, tarihe geçmiş bir başka Amerikalı Phelps’in Olimpiyat madalya rekorlarını kırabilir mi, bence çok çok zor ama (23 Altın, 3 Gümüş, 2 Bronz – toplam 28 madalya), Ledecky’nin özellikle motora bağladığı 800 metre yarışında tarihin gelmiş, geçmiş ve de “çok büyük olasılıkla gelecek” en iyisi olduğu aşikar.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: [email protected]

twitter: @BurakBelgen

Son Haberler

KADIKÖY’DE 5 ÇAYI

KADIKÖY'DE 5 ÇAYI Pavese der ki; kadınlar kendilerini güçlü olanlara bir eşya, güçsüz olanlara ise bir idol gibi sunarlar. Tıpkı...

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama İsmail Hoca ile Jesus arasındaki...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın kural var ki kötü oynayarak...

ZAHİD 

ZAHİD  28 Eylül 2003 tarihinde Ankara’da oynanan final müsabakasında Türkiye Kadın Voleybol Takımı Polonya’ya 3-0 mağlup olduğu ve gümüş madalya aldığı akşamın ertesi sabahında bu...

MÜCADELE NEFİS

O kadar zor maçtı ki her yönden, zorlanacağımızı bir çoğumuz tahmin ettik maçtan önce. Taş gibi takım Ankaragücü. Çok ta iyi motive olmuşlar. Bir...

Benzer Konular