https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KAYBEDİNCE

Okunması Gerekenler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar...

KAYBEDİNCE

İnsanın yazmak istediği gelmiyor Fenerbahçe kaybedince. Sorular çeşitli akıllarda:

• Neden bu kadro ile çıktı?
• Neden Mayer devamlı oynayarak kazanılmaya çalışılıyor?
• Mesut ile başlayıp, sonra mı acaba çıkarsa idi?
• Tüm bu futbolcular neden rotasyona uğramalı?
• Sol kanattan gelen gollerde sorun nasıl çözülecek?
• Maçın son 30 dakikası neden sadece sağ tarafdan ilerledik?
• Muhammed canımız gencimiz ama biraz fazla mı yükleniyoruz sanki?
• Ve neden devre arası oyuncu değiştirmiyoruz da 10 dakika daha oynatıyoruz? Bu Erol alışkanlığı nasıl Vitor’a da bulaştı?

Tüm bu soruların cevabını bir tek Vitor bilir. Kimse bunları sormadığı için cevapları bilmiyoruz, medyadaki arkadaşların yorumlarını da artık ilgilenmiyoruz. Fener kaybedince hepsi zaten yakıyor meşaleleri cadı nerede diye bağırmaya başlıyorlar. Bende sizlere sanki radyodan maç izlemişiniz gibi dakika dakika olanları anlatacak biri değilim. O yüzden maç sonuna gidip VP sorunu nasıl tespit etmiş ona bakalım:

Maç sonu: “Mental olarak da yoruluyorsunuz ve bu da konsantrasyonunuzu etkiliyor.” Peki bu tespit bu maça yönelik bir tespit mi? Kesinlikle hayır. Ben kendimi bildim bileli izlediğim tüm maçlarda Fenerbahçe mutlaka:

• Lig sonuncusuna puan kaybeder
• Herkesin en kötü dönemlerinin kırılma anında şahit yazılır, destek atar yani puan kaybeder

Bunun çözümü de yıllardır bulunmaz. Bu konuda takımını hazırlamanın dışında bir şeyler yapılması lazımdır. Bu ise sadece VP’nin görevi değildir. Ali Başkanın bunun farkına varıp toparlaması lazım. Toparlamaktan kastım ise bu tarz Avrupa maçları sonrası süreç. Mesela son dakika penaltı kaçıran Pelkas’a Fenerbahçemiz nasıl bir terapi yaptı, dikkat VP değil Fenerbahçemiz? Cevap ?

Bir başka durumda 1-0 maç devam ederken, rakip takım kapanıyorsa, Fener genelde bir gol daha yer. Bu da bir klasik. Bu da çözümsüz bir durum.

Bunların dışında Aykut hocamıza yüklenmeye gerek yok. O bildiği gibi oynattı bu sefer tuttu. VP’nin sisteme sadıklığına destek vermek lazım. Mutlaka puan kaybedilecekti, lig başlarında olması iyi. Ben son birkaç maçtır yerden yere vurulan Rossi’yi çok beğeniyorum. Çok önemli yıldızı olacak Fenerbahçe’nin. Berisha da parlayacak. Beklemek lazım. VP bunu halledecektir. Başka ülkeden gelip farklı bir sistemde oynamak kolay değildir. Siz o eski futbolcuların dediklerine, atıp tutanlara bakmayın. Onlara sorun Messi gibi bir dünya yıldızı, Avrupa’da sadece ülke değiştirdi, PSG’de neden hala ne bir asisti ne de bir golü yok. Bunu da VP’ye bağlayamayalım ama Pochettino’ye bunu soruyorlar. Çünkü Fransa basını soru sorabiliyor, bizimkiler gibi boş soru sormuyorlar ama cevaplarını da bir güzel alıyorlar:
“Takım ve oyuncular için en iyisini düşünerek seçimler yapmalıyız. Bazen kararlar olumlu olur ya da olmaz ama biz bu kararları vermek için varız. Beğenebilir de beğenmeyebilir de.”

Bu yüzden vardır Vitor’un bir bildiği. Bacağına kurşun sıkmayacağını biliyoruz.

Ben gene, efsanemiz Rıdvan izlemeyeyim dedim ama takıldım. Malum gazetelere çıkabilecek yorumlarda sınır tanımıyor. Neler mi diyor:
• Rotasyonu eleştiriyor mesela, o zaman ben de oynarım diyor. Yapma sevgili efsanemiz, bizim yaşımız kurtarıyor senin yıllarını, yemezler.
• Mesut konusunda da iyi niyet görmüyorum diyor, sorsana VP’ye, neden sormuyorsun? Böyle konuşmak kolay çünkü. İçimizde direkt olarak sorabilecek olan sensin ama Aykut’a sordum demesini bilen VP’ye sormuyor.
• VP İrfan Can’ı hiç düşünmüyor. Buna çok güldüm, diyecek lafım yok.
• 3-4-2-1 olmaza inatla devam. 4-2-3-1 oynamalı imiş Fener. Mesela sorulmuyor ama ben sorayım, Başakşehir maçında nasıl 4-2-3-1 oynardı Fener. Mesela sağ bek kim olurdu? Burak dışında alternatifi yok takımın. O da zaten hazırlanıyor, Başkan bile daha çok vakti var dedi.

Neyse, takılmayın dostlar, Rıdvan hocamızın primi bol olsun!

Ben kısaca dünü özetleyeyim: Aykut Hocam bu şekilde gitmemeliydi, kırılma anı, tabii ki bize denk geldi, bir kıyak oldu ona. Nazar olsun.

mail: yakup.borekcioglu@abcspor.com

twitter: @Yborekcioglu

Önceki İçerikSIKIŞTIK KALDIK
Sonraki İçerikYETMEZ

Son Haberler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini ve UEFA'dan da yine bu...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar ve Kayseri'ye Fenerbahçe'li taraftarların gelememesi...

UMUT UMUT UMUT, MASAL MASAL MASAL

Türkler balık hafızalıdır önermesi balıklara da hakarettir, Türklere de. O malum süre balıklar için 5 saniye olmadığı gibi bu kadar sık gündemin değiştiği bir...

ESAS BUNDAN SONRASI

Zorlandık maça konsantre olmaya. Çok kötü günler geçirdik deprem sonrası. Herkes elinden gelen desteği verdi, yardımlaşma konusunda bugün taraftar da güzel görüntüler oluşturdu ama...

Benzer Konular