https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KAZANMAK

Okunması Gerekenler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar...

KAZANMAK

İşlerin ters gitmesi için düz gitmesinden daha çok neden vardır..

Ne kadar geç kaldıysanız trafik o kadar sıkışıktır.

Fırsat daima en uygun olmadığınız zamanda gelir falan gibi gerçekler vardır ya?

Trabzon, Galatasaray ve Beşiktaş’ın puan kaybettiği hafta Fenerbahçe de puan kaybeder, böyle bir gerçek de var.

Alın size yazılı olmayan bir kural daha..
Açıkçası Fenerbahçe’nin puan kaybetmesinin sürpriz olmadığı bir maçtı benim adıma, puan kaybı için oyuncular ve ortam da oldukça müsaitti ama bu kez olmadı.

Adettendir Jesus’un kadrosuyla başlayalım, Valencia, Batsuhayi ikilisini bekliyordum, İrfancan’ı da düzenli oynatıyor, Lincoln’ü de defansif orta saha ve sol kanat olarak düşünüyor, istikrarlı bir 11’in yaklaştığını da hissediyorum ufaktan. 7-8 kişi artık net. Ama diziliş anlamında farklı bir kadro izledik ilk yarıda, Batsuhayi ve Valencia’nın kenarlara deplase olduğu, İrfancan’ın daha bir ofansif orta saha gibi oynadığı bir dizilişti, 3 stoperli bir oyundu, zaman zaman 3’lü, zaman zaman 4’lü oynattı ama bana göre oyuncular bocaladılar, orta saha çok açık verdi, uyumsuzluk had safhadaydı, Konyaspor maçıyla beraber sezonun en kötü oyunuydu diyebilirim.

Fenerbahçe 3.dakikada Batsman’ın golüyle maça önde başladı, diri ve çok koşan Ankaragücü bu gole karşılık vermek için gerçekten çok çabaladı, önde basmaya çalıştı, sert oynadı, bozmak istedi, skor bulamasa da Fenerbahçe’yi ilk yarıda bozdu..

Ömer Erdoğan da defans arkasına top atın demiş, herkes bunu diyor ama Jesus’un öğrencileri offside taktiğini iyi uyguluyor..

Fenerbahçe için zor bir maç olacak derken İrfancan’ın ceza sahasından şutu ve Kaleci Gökhan’ın ikramıyla maç bir anda 2-0’a geldi..

Böyle bir skoru bu dakikada bulmuşken oyunu rölantiye alması beklenirdi Fenerbahçe’nin ama topu ayağa oynamada başarılı olamadı Fenerbahçe. Orta sahada sanki bir kişi eksik gibiydi, Crespo çok yalnız kaldı, çok gününde de değildi, Ankaragücü ceza sahasında etkili olamasa da topu oraya kadar defalarca getirdiler. Hücuma çıkarken çok kötüydü Fenerbahçe, Ferdi ve Osayi çok bencildi, ikisi de çok kötüydü, Crespo da basit pas hatalarıyla eşlik edince Fenerbahçe ofansif anlamda berbat bir görüntü çizdi. İrfancan gol dışında etkili değildi, Valencia zaten çok bencil ve oyun zekası yüksek bir oyuncu değil, uyumsuz bir takım vardı sahada, şaşırdım açıkçası..

Ankaragücü 2 kez gol buldu ama ikisi de offside gerekçesiyle iptal edildi haklı olarak..

İkinci 45 dakika da benzer şekilde başladı ve Jorge Jesus faturayı önde oynayanlar iki forvete kesti, ikisini birden oyundan aldı. Rossi ve Pedro oyuna dahil oldu, ardından İrfan-İsmail değişikliği ile de orta sahaya bir direnç sağladı ve maçı 2-0’a bağladı, son dakika Rossi’nin attığı gol de bonus oldu..

Yorucu bir maç trafiği var, tempolu oynayan oyuncuların zaman zaman aksaması normal karşılanmalı. Saha içi dizilişi de bazen rakibe ikram oluyor, 3 stoper meselesine hiç aklım ermiyor ama Jesus böyle tercih ediyor ama önde baskı yapamadığında ofansif anlamda bir kişi eksik olduğun da bir gerçek. Fenerbahçe hücuma çıkma konusunda bugün kötüydü, bir noktada hücum da defanstan başlıyor.
Jesus’un ikinci 45 dakikadaki hamleleri de yerindeydi, Crespo çok yalnız kalmıştı, İrfan çok yorulmuştu ve pres yapan bir oyuncu değil, Valencia ve Batsuhayi de göstermelik pres yapıyordu, doğru hamlelerle skoru bağladı..

Bireysel olarak yazmak istemiyorum, 3 stoper de kusursuz oynadı. Lincoln ne oynuyor, ne yapmaya çalışıyor anlamak zor çünkü sürekli mevki değiştiriyor ve kaleye yakın oynatılmıyor, oynasa çok iş yapacak bence. Ferdi ofansta çok bencildi ve çok top kaybı yaptı. Osayi’den ön oyuncusu olur ama Fenerbahçe seviyesi olmaz, defansta iyiydi ama ofansta o da berbattı. Geri kalan kim varsa vasattı..

Batsuhayi çok skor katkısı vermeye başladı,. Beşiktaş’taki halinin tam tersi. Orada gol atamıyordu ama sahada çok etkiliydi, Fenerbahçe’de tam tersi. Gerçi az oynadı, takımın iyi oynadığı anlarda hep saha kenarındaydı bu da ayrı konu. Ama çok katkı verecek, daha fazla süre alması lazım diye düşünüyorum.

Bir takım her zaman iyi oynamaz, bir iki oyuncunun kötü olması da takımı aşağı çeker bazen, yorgunluk da önemli bir mazerettir, olur böyle şeyler, önemli olan kazanma alışkanlığı. İyi değilken de kazanmak harika bir şey, şampiyonluk habercisi. Şampiyonluk gelmezse ne olur?
İyi bir gunah keçisi her zaman için en iyi çözümdür..O keçi Jesus olmaz..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerikNEFES NEFESE
Sonraki İçerikYETERLİ

Son Haberler

SÖKE SÖKE

Biz bu filmi çok gördük. Gördük ama çok sıkıldık artık. Yorulduk, yıprandık, gerildik. Kolay değil bunu kaldırmak. Bizim için...

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye'ye anlatamadı 3'lü defansın gerekliğini ve UEFA'dan da yine bu...

TAKİBE DEVAM

Fenerbahçe maça çıkarken yine saha dışı bir çok konuyu hafta arası geride bırakmak zorunda kaldı. Taraftara 6222'den gelen tebligatlar ve Kayseri'ye Fenerbahçe'li taraftarların gelememesi...

UMUT UMUT UMUT, MASAL MASAL MASAL

Türkler balık hafızalıdır önermesi balıklara da hakarettir, Türklere de. O malum süre balıklar için 5 saniye olmadığı gibi bu kadar sık gündemin değiştiği bir...

ESAS BUNDAN SONRASI

Zorlandık maça konsantre olmaya. Çok kötü günler geçirdik deprem sonrası. Herkes elinden gelen desteği verdi, yardımlaşma konusunda bugün taraftar da güzel görüntüler oluşturdu ama...

Benzer Konular