https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MERHABA

Okunması Gerekenler

BECEREMEDİK

Biliyorduk olmayacağını ama koştuk bir mucizenin peşinden. Belki bir puan kaybı, sonra Sami Yen'de unutulmaz bir zafer, senelerdir üzerimize...

LEKUM DİNUKUM

Başlığı görünce uzun süredir yazmıyordu derin mevzulara mı kaydı diye düşünebilirsiniz ama hayatın her evresini sığlık ya da derinlik...

MUCİZENİN PEŞİNDE

Çok zor biliyorum, hatta imkansıza yakın .Bir mucizenin peşine takıldık gidiyoruz kör topal. Galatasaray puan kaybeder mi bizim maça...

MERHABA

Sezonun açılış maçı sonuçta sezona bir “Merhaba” dır. Güzel bir merhaba demek için yönetim ve futbolcular nasıl hazırlanırsa, taraftar da öyle hazırlanır. Burada yapılması gereken her totem hareketi, güzel bir merhabaya taraftar katkıdır. Bendeniz de şunları yaparak başladım.

 

Sabah kalktım, sanki geçmişin tüm kötülükleri atılır gibi güzel bir banyo yapıldı. Geçen sezonun cenabeti bendim der gibi yıkanıldı. Sonra sezon forması giyildi. Maça doğru yola çıkıldı. Bu arada unutuyorum, başlangıcın güzel olması geçmişteki en güzel başlangıç (5-0 Rize açılışı) hatırlanıp ve her ortamda, dost muhabbetinde, whatsapp Fener gruplarında, yoldaki taksiciye de, rakip arkadaşlara da yani herkese “Maç kaç olur abi” sorusuna “5-0” inançlı cevabı verildi. İddiaya girilmedi, tek bir cevapla 5-0 alacağız denildi.

 

Bu sefer yol boyunca içimden diyorum ki ne tür bir uğursuzluğu stada taşırım diye. Birde ampul yandı, üzerimdeki forma Cagliari maçındaki forma. O maç ise 2-2 bitti. Değişmeli. Yolda ikinci totem berbere gidildi. O sırada forma berbere hediye edilir. Stada gidilip ve yeni farklı forma alındı. Hiçbir dost ile de muhabbet etmeden (değişik bir şey yapmak lazım malum) stada gidilip oturuldu. Bu dakikaya kadar olan tüm totemlerden sonra yapılması gereken takımı desteklemekti, onun içinde başlardı bağırmaya.

 

Ve maç başladı.

 

Taraftar olarak yıllardır verilmeyen penaltıların verildiğini gördüğünde zaten inanıldı maçı alacağımıza. Takımda zayıf rakip karşısında coşkulu. Tüm bunlar bir araya gelince maçta tam istediğim gibi hani derler ya Allah gönlüme göre verdi, “5-0” bitti. Yüzlerde gülümseme ile eve dönüldü. Eski kötülükler artık kafalarda silinmiştir. Geçen senenin tüm sorunları gömülmüştür. Bu da zaten ilk maç için yeterlidir. Sezona güzel bir “MERHABA” denilmiştir.

 

Peki maçın güzellikleri ve eksikleri neler, buyrun bu gözlerin gördüğünü:

 

Emre Belözoğlu, bu sene son senesinde Fenerbahçe’nin efsanesi olduğunu bilerek keyfini çıkararak futbol oynayacağını dünyaya ilan etti. İlk gol sonra sonrasında Emre’nin tribünleri izleyen parlak gözlerini gördüm ve mutlu mutlu gülümsüyordu. Emre’nin en az 25 maça çıkaracak şekilde kullanmak lazım.

İlk penaltıyı atan ve onu da zayıf bir vuruşla atan Moses’e bence ikinci penaltı attırılmaz. Başkasına attırılır.

Yeni kaleci Altay hep bir soru işareti bende. Maç başlar başlamaz ileride basarken bir ara gözüm kaleye gitti, kale boş. Ceza yayının önünde Altay yere yatmış şut tutma antremanı yapıyor. Yanımdakilere gösterdim, gülüp durduk. Bir önceki maçta da top ile oynuyordu takım ilerde gol atmaya çalışırken. Biraz ilginç hareketler ama iyi olmak istediği belli.

Taraftar öfkeli ve tepkili. Takım coskun olunca karşı takıma, Sudumica’ya, hakeme döndü. Maazallah bir kötü giderse yönetime döner. Net. Çünkü herkes biliyor ki takım eksik ve istenilen transferler hala yapılmadı. Gazın alınması lazım. Başakşehir ve Trabzon maçlarından önce acilen.

Takımın iki beyni var. Kruse ve Emre. Bu ikisi ile takımın zekası bir önceki seneye göre en az 10 katına çıkıyor. Kruse biraz daha ısınsın bakın neler olacak. Emre’de rahatlayacak.

Jailson tam bir joker ama stoper olarak olmaz. Kesin transfer yapılmalı ve Jailson orta sahaya gelmeli. Orta sahadan kim gider bilinmez. Neden gider, çünkü Ersun hoca 4-2-3-1 den başka taktik bilmez. Bilmeli diyerek de uzatmaya gerek yok. Bilmiyor. Değişmeyecektir de ne yazık ki.

Sol bek şart. Dirar ile o iş yürümez. Bu maç için olur ama ilerlemez.

Vedat süper transfer. Takımın da bir parçası ama bir şey olsa forvet yok. Mutlaka acilen stoper ile birlikte alınmalı.

Ayrıca takım bence hala Vedat’a göre oynamıyor. Neden bunu diyorum, ortalar hep ayağa, oysa kafaya olsa Vedat daha dağıtacak ortalığı.

Bu Gary ve bu Moses ile olmaz. İkisinin de vakti var. Onlara hemen forma vermek yerine, biraz başkalarına da vermek lazım. Ne bileyim Deniz var, Ferdi var, oyun şablonunu değiştirmek var.

Ferdi’yi Ersun hocam öyle de sevecek böyle de sevecek. Neden mi yetenekli, sakin ve en önemlisi taraftar çok seviyor. Sıkar biraz onu oynatmamak.

Zanka çok temiz oyuncu. İleri de daha da sorumluluk olacağı aşikar. Yanına bir kule daha alırsak, Uche-Högh kurulmuş olur.

 

Son söz, bu sene güzel bir “Merhaba” ile başladık, böyle de gider inşallah. Ali Başkandan transferler dışında istediğimiz tek şey var, Volkan kaptan işini çözmesi. Yapılan saygısızlıktır. Hele ki Aziz başkanın Alex’e yaptığını eleştirip, Volkan’a benzerini yapmak olmaz. Çözün artık şu iş. Tribünlerde en çok konuşulan konu budur. Aktarırım başkanım.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: [email protected]

twitter: @Yborekcioglu

 

Son Haberler

BECEREMEDİK

Biliyorduk olmayacağını ama koştuk bir mucizenin peşinden. Belki bir puan kaybı, sonra Sami Yen'de unutulmaz bir zafer, senelerdir üzerimize...

LEKUM DİNUKUM

Başlığı görünce uzun süredir yazmıyordu derin mevzulara mı kaydı diye düşünebilirsiniz ama hayatın her evresini sığlık ya da derinlik gözetmeksizin anlamaya çalışmak ve yorumlamak...

MUCİZENİN PEŞİNDE

Çok zor biliyorum, hatta imkansıza yakın .Bir mucizenin peşine takıldık gidiyoruz kör topal. Galatasaray puan kaybeder mi bizim maça kadar? Sivas maçı olmaz ama...

2 YANLIŞ 1 DOĞRU

Yarın dünün devamıdır. Okuyup da anlamadığın bir kitaba, bir şiire veya bir filme ver ikinci bir şans daha, belki bu kez beğenirsin ama başaramamış bir...

OLMAZ

Anlamadığım çok şey var ama önce şunu sormak istiyorum. Çok ta iyi oynamamana rağmen one geçmişsin. Rakip zaten küme düşmeye doğru gidiyor. Morali düşmüş....

Benzer Konular