https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA 2. COVID SEZONU

Okunması Gerekenler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.....

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu...

NBA 2. COVID SEZONU

Geçen sene sezon başı yazımda sezonun en önemli konusunun Covid olacağını ve belki de şampiyonu belirleyeceğini belirtmiştim. Normal sezon öyle başlamış, sonra takımlar ciddi korunmalar, seyircisiz maçlar ve ülkedeki önlemler sayesinde Covid’den uzak bir sezon sonu geçirmişlerdi. Şampiyonu sakatlıklar belirlemişti.

Bu sezon salonlar full, sokaklar full, aşılar da nasılsa olundu diye Amerika nerdeyse Covid öncesi hayata döndüğü için Covid’e yakalanan oyuncu sayısında başka hiç bir sporda ve hiç bir ülkede rastlanmayan bir seviyede patlama yaşanıyor. Ülkede görülen vakaların tamamına yakınının şu anda korunması mümkün olmayan Omicron varyantı olması bu görülmemiş artışın başlıca sebebi.

Son 2 haftada Chicago, Brooklyn, Toronto, Atlanta, New Orleans gibi takımlar sahaya çıkamayacak kadar karantinada oyuncu sahibiydi, bazı maçları ertelendi. Bu takımlarda karantinada 10’dan fazla oyuncu oldu. Diğer takımların hepsinde 3 ile 10 arası oyuncu karantinaya alındı.

NBA yönetimi tarihte ilk defa transfer dönemi dışında takımlara G League’den “zorluk kontratı” adı altında oyuncu transfer etme hakkı tanıdı ve bugün itibarı ile NBA’de 541 değişik oyuncu ile tarihi rekoru kırıldı. Takım başına 18 oyuncu demek bu, ne kadar çok geçici kontrat imzalandığını görebiliyoruz.

Durant, Doncic, DeRozan, Antetokounmpo, Trae Young, Embiid, Lowry karantinaya girip 2 hafta oynayamayan isimlerin bazıları.

Bu vakaların her takımda olması aslında bir denge yarattı ve maçların skorlarına ve ligdeki takım sıralamasına çok da etki etmedi. Ancak, 1-2 iyi oyuncusu sağlam kalan, zaten kadrosu iyi olan ve sahaya göreceli olarak güçlü bir kadro çıkarabilen Golden State, Phoenix, Brooklyn, Chicago, Utah gibi takımlar maçlarını rahatlıkla kazanıp ligdeki üst sıralara yerleştiler.

Birer çok önemli yıldıza dayalı oyun oynayan Denver, Dallas, Lakers ise ligin yarısına yaklaşırken zorluk yaşayıp şu anda sene başında beklendiği şekilde zirve yarışı yerine play-off mücadelesi veriyorlar .

Sezona çok iyi başlayan iki takımdan Golden State’in en önemli ikinci oyuncusu (bazı kişilere göre en önemlisi) Green ve diğer formda takım Phoenix’ten Ayton bugün karantinaya girdiler. Bu eksikler, özellikle Green’in eksikliği, oyunlarını nasıl etkileyecek, önümüzdeki 2 haftada göreceğiz.

3. ve hatta sezon sonuna doğru gelecek 4. aşılar ve muhtemelen bu sezona yetişecek Covid hapı sayesinde NBA’in bu durumu nasıl düzelteceğini bekleyip göreceğiz. Şu anda sıralama belirleme haricinde bir problem yok, ancak Nisan ve Mayıs aylarına kadar düzelme olmazsa, bu sezon şampiyonu Covid belirleyecek.

Diğer yandan şampiyonluk için diğer önemli başlıklar olarak şunları sıralayabiliriz :

– Sakatlıktan dönmek üzere olan Klay Thompson’ın Golden State’e ne katacağı
– Phoenix’in geçen senenin NBA finalisti takımın bile üzerine çıkardığı form durumu
– Utah’ın iyi oyununu play-off’a taşıyıp taşıyamayacağı
– Çovid sebebiyle geçici affedilen Kyrie Irving’in sezonun geri kalanında nasıl kullanılacağı
– Milwaukee’nin tam kadro sahaya çıkarsa geçen seneki performansı tekrar edip edemeyeceği (bu sezon üç yıldızı sahadayken 13-2 derece sahibiler)
– Westbrook denemesi son derece başarısız sonuçlanan Lakers’in mevcut durumuna nasıl bir çözüm üreteceği.

Sağlıcakla kalın

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyt.soydas@abcspor.com

twitter: @cuneytsoydas

Son Haberler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.. Tecrübeli td FB'nin şampiyonluk özlemini...

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu gerçeği tüm samimiyetiyle itiraf etti...

SKOR TUTMA SİSTEMLERİ ADİL Mİ?

Birey veya takım sporu olsun profesyonel sporlarda, taraflardan kimin kazandığını tespit etmek için çok çeşitli skor tutma yöntemleri bulunmakta. Oyunların tarihinde hangisinin nasıl, neden...

BU SEZON 2.’YİZ, PEKİ SENEYE?

Ligin ikinci devresi başladığında kendi sahasında Adana Demirspor'a yenilmiş, yenilirken de dağılmış paramparça bir Fenerbahçe vardı sahada. Rakibe direnç gösteremeyen, hem fiziksel hem de...

Benzer Konular