https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

OLUR BÖYLE VAKALAR

Okunması Gerekenler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.....

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu...

Nnn’evinin kadını, çocuklarının nn’anası olacaksın derdi Kadir yavuklusuna. Yeşilçam devrinin en romantik cümlelerinden biriydi elbet ama sonuçta sinema bu.. O dönemin Türkiye’sinde sokakta hanımefendi olsun, mutfakta aşçı, yatakta da o…spu olsun diye tanımlardı gençler ideal kadın modelini.. Yok öyle bir kadın tabii, İsviçre çakısı gibi bir şey yani, nereye gidersen cebinde götür.

Defanstan top alacak, hücumu başlatacak, ceza yayı civarından şut atacak, top rakibe geçtiği anda prese başlayacak, kornerleri kullanacak, frikik atacak, çarşı karıştığı anda takımın horozu olacak, bir yandan hakemle oynayacak, saha içinde teknik direktörlük yapacak, antrenmanlarda ve boş saatlerde gençlere ağabeylik yapacak, ofansta Alex, defansta Gattuso, kavgada Kemalettin olsun diye bir üçlemede ben ekleyim, oh la la ama adamın yaşı 39..

39 yaşındaki adamın üstüne bütün planlarını kurarsan, ileride de Vedat bir şekilde benim işimi görür dersen işte böyle Alanya’da şamarı yersin..
Alanya’nın ve Erol’un sistemi belli.. Ver topu rakibe, pres yap, topu kap, kanatlara at, hızlı forvetlerinle rakibi vur.. Böyle takımlara karşı sabırlı oynamak çok önemli, maçta öne geçmek çok önemli, bu iki şeyi başaran kalitesi vasatın üstünde her takım Alanya’ nın işini kolayca bitirir..
Fenerbahçe sabırlı başladı, Emre’nin yokluğunda ikinci bölgesi topu kullanmada çok yetersiz de kalsa golü de buldu ama skoru koruyamadı, geriye düştüğü anda da oyun zaten Alanya’nın istediği noktaya geldi ve Fenerbahçe ilk yenilgisini aldı, liderlik fırsatını da tepti..

Ilk haftadan bu yana söylüyorum, Fenerbahçe’nin kalesi boş, abartıyorum tabii, kibarcası Altay bana güven vermiyor. Zanka çok ağır, Ozan, Dirar ve Jaillson da zaten yerlerinde oynamıyor, bu kadar eksik ve rotasyonlu defansla sahaya çıkan bir takımın ligin iyi ekibine mağlup olması çok normal o yüzden yazacak çok bir şey yok yenilgi hakkında.

Emre olmayınca orta saha işlemiyor, Rodriguez geniş alan bulamıyor, Vedat top alamıyor, Deniz ideal kanat tipi değil, Kruse da Fenerbahçe’nin ihtiyaç duyduğu klasik 10 numara değil, sonuçta da dişli takımlara karşı deplasmanda çok zorlanıyorsun normal olarak.

Öncelikli olarak şunu belirtmek lazım, Fenerbahçe’nin felsefesi çok doğru ve heyecan verici, sakatlar iyileştiği anda bambaşka şeyler konuşuyor oluruz..

Fenerbahçe’nin sezon öncesi en büyük eksiği defans hattıydı, bugün göbekte Zanka’yı gördük sadece, bu tamamen yönetimin ayıbı..

Aha şimdi gol yedirecekler diye gözümü kırparak maç izlememe sebep olan Altay ve Jaillson bugün nihayet golü yedirdiler, gözün aydın Ersun Yanal. Harun Harun’dur, Sadık da Sadık, bunları gör hoca. Dirar ve Ozan zaruri tercihler diyecek sözüm yok..

Fenerbahçe 1 dakikada iki gol birden yedi iki bireysel hatadan, ardından gelen 3.gol de bireysel hatadan geldi, buradan bakarsak maç bireysel hatalardan kaybedildi, bir şey olmaz denilebilir belki ama bence asıl tehlikeli kısım Emre olmadığında sistemin hiç işlememesi ve Gustova’nun da Emre’nin alternatifi olmaması. Emre uzun süre oynamadığında nur topu gibi de bir Slimani’si olur Fenerbahçe’nin..
Bahsettiğim gibi, önemli olan Fenerbahçe’nin oyun felsefesinin doğru ve kazanma azminin yüksek olması ki; bunlar Fenerbahçe’yi yarışta sonuna kadar tutmaya yeter ama bu iş 2013’teki kadar kolay olmayacak. Ben bu takıma güveniyorum, hoca da bazı yanlış tercihlerinden mutlaka dönecektir diyorum, puan farkına da takılmayın, mağlubiyete de, olur böyle vakalar, Fenerbahçe yakalar..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de...

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

* Fenerbahçe bu kadar sene beklemeye alışkın değil ve kulüp tarihinde bir rekor. Yeni sezon, yeni kan; Jorge Jesus.. Tecrübeli td FB'nin şampiyonluk özlemini...

HAZIR MIYIZ?

2 tane ömür lazım derler; biri tecrübe elde etmek için, diğeri de edindiğin tecrübeyi kullanmak için. Ali Koç da bu gerçeği tüm samimiyetiyle itiraf etti...

SKOR TUTMA SİSTEMLERİ ADİL Mİ?

Birey veya takım sporu olsun profesyonel sporlarda, taraflardan kimin kazandığını tespit etmek için çok çeşitli skor tutma yöntemleri bulunmakta. Oyunların tarihinde hangisinin nasıl, neden...

BU SEZON 2.’YİZ, PEKİ SENEYE?

Ligin ikinci devresi başladığında kendi sahasında Adana Demirspor'a yenilmiş, yenilirken de dağılmış paramparça bir Fenerbahçe vardı sahada. Rakibe direnç gösteremeyen, hem fiziksel hem de...

Benzer Konular