https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PAŞALARIN PAŞASI

Okunması Gerekenler

S.O.S AMAN HOCAM

Hayatta karşına 2 yol çıkacak oğlun, sen daima az kullanılanı tercih et diye öğütlemiş filozof. Çok kullanılan yol istikrardı,...

O KADAR RİSKLİ Kİ

Ilk 11 açıklandığında belki bir çok kişinin hoşuna gitmiştir. Öyle ya çift santraforun arkasında üç ofansif adam Rossi, Lincoln,...

TESTİ KIRILMADAN

Daha iyi şartlardaki bir işi veya iş teklifini beklemekteyken kendisine gelen teklife en azından boşta kalmam mantığıyla "gelirim ama...

PAŞALARIN PAŞASI

Gerçekler kasabanın fahişesi gibidir, herkes tanır ama kimse selam vermez derler, ben lideri eleştirerek bir selam çakacağım..

Fenerbahçe ligde tek galibiyeti olan ve açık futbol oynamaya gelmiş bir Kasımpaşa’ya liderlik moraliyle ve seyircisinin coşkusuyla çıkıp koskoca 45 dakikada net bir pozisyon üretemiyorsa bazı şeyleri sorgulamak lazım çünkü bu iş böyle gitmez. Skor 2-0 ama Berisha’nın ballı golü var, Gustavo’nun atığı gol için de çok net pozisyon diyemeyiz..

Pereira rotasyonlarına ve denemelerine devam ediyor ama pozisyon üretme konusundaki sıkıntılar da devam ediyor. Bugün Serdar Dursun santrfor başladı, arkalarında Berisha ve Rossi vardı, orta sahada ilk kez Crespo ilk 11’deydi..

Benim kafamdaki şablona çok yakın bir diziliş, Valencia’yı yüzü kaleye dönük bırakmak gerekiyor, bu da önde Serdar Dursun veya Berisha’yı tek santrfor olarak kullanmak demek, Berisha da pivot özellikleri yok, Serdar Dursun da düşündüğümden daha ağır gibi geldi bana ama Serdar öndeyken arkada Valencia nasıl olur onu da görmek lazım..

Fenerbahçe’nin en güçlü yanı geri 3’lüsü, en zayıf yanı da orta sahası bu sistemde. 3’lü sistemde takımın kaliteli ayaklarına yer kalmıyor, çok koşuyor diye Osayi ve Muhammed’e mecbur kalıyorsun, Mesurt oturuyor, yarın da İrfan oturacak.  Orta sahaya Crespo da ilaç olacak gibi gelmedi, kalabalık rakip orta sahası çok yavaş geçiliyor hatta geçilemiyor, gerideki iki stoper uzun top atıyor falan. Topu bir tek Ferdi taşıyor, onun da maşallahı var Allah için, çok büyük oynamaya başladı ama o çocuk da kaç maç dayanır? Diğer kanat da şu an için Allahlık, Muhammed oynadı, Muhammed oynamasın peki, kim oynayacak, Osayi oynayacak, çok mu fark eder, sanmıyorum..

Fenerbahçe’nin topa sahip olma konusundaki agresifliğini de son haftalarda görememeye başladık, taktik gereği mi bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla Kasımpaşa da Fenerbahçe kadar topla oynadı ama geride öyle bir set var ki, Çin Seddi diyeceğim de, adam Kore’li, bir yanında Ramos, öte yanında Attila, geç geçebilirsen. Bu üçlüyü alıp Kasımpaşa’ya koysak ne olur durum diye de sormuyor değilim..

Bence Pereira’nın orta sahaya bir şekilde Mesut’u veya iyileştiğinde İrfancan’ı, en azından 8 numaralı bölgede değerlendirmesi lazım, şu fizik gücüyle Ben Ferdi’yi koyarım oraya ama kanatta kim oynayacak bu sefer de.. Şöyle topu alıp dribbling yapacak biri lazım 8 numaralı pozisyon için. Muhammed de o yürek var ama o da yeterli değil şu görünümüyle. Yapsa yapsa Mesut yapar ama hoca çok düşünmüyor belli ki. Orijinal mevkisinde Rossi’yi tercih ediyor, sebebini ben tahmin ediyorum, konu dağılmasın..

Öyle veya böyle bugün ilk yarıda Fenerbahçe 2 gol birden bularak rahatladı ve ikinci yarıya daha özgüvenli başladı ama işler çok da beklendiği gitmedi. Sarı kartlı Crespo’nun yerine Zajc tercihi ile başladı Pereira, fena karar değildi ama rakip daha fazla gelmeye başladı, defans arkasına toplar da göndermeye başladılar, Pereira kenarda oyuncu ısıtırken de Kasımpaşa golü buldu ama Novak, Mert Hakan ve Valencia hamleleriyle oyun dengelendi. Fenerbahçe bu dakikalarda yan, ikinci yarının 15. dakikaları civarında yoruluyor, kondisyon sıkıntısı gözlemliyorum..

İkinci yarı nispeten daha zevkli geçti diyebilirim ama gol bölgelerinde yine zenginlik göremedik, Kasımpaşa etkili olamadı, Fenerbahçe’nin kontratak girişimleri de final pasları noktasında yetersiz kaldı ve Fenerbahçe farklı kazanacağını düşündüğümüz bir maçı yine tek farklı kazanarak liderliğini devam ettirdi..

Baştan da dediğim gibi skor ve sahadaki futbol çok güven vermiyor, bir yerlerde tıkanacak hissi veriyor ama 3 puanlar ardı ardında geliyor. Vitor’un takım içinden bir 8 numara çıkarması şart, adayım Mesut. Mesela bugün oyunun tenis maçına döndüğü dakikalarda Mesut beklenen final pasını atardı..

Kim Min Jae övmekten gına geldi, diğer oyunculara bakacak olursak maçın adamı bence Ferdi idi, çok büyük oynadı. Berisha kıpırdandı, en azından pres yapması gerektiğini idrak etti ve çok faydalı oldu, o da topu önünde, kaleyi karşısında istiyor, çok yetenekli değil, hızlı da değil ama çok hareketli, kanatlara geliyor, orta sahaya geliyor, bugün beğendim ama aranan kan mı? O hala muamma. Crespo da biraz üstüne koymuş ama kart gördü, bu adamın sezonluk kart ortalaması 10-12, normal.

Sonuçta 3 puan güzel, liderlik devam ediyor, çok da olumsuz şeyler yazmayalım, bu oyuna hem 3 puan, hem liderlik, böyle keyif paşa da yok, paşaların paşası..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BruoMonte1907

Önceki İçerikGÜVEN VE KAZAN
Sonraki İçerikİNANMAK KAZANMANIN YARISI

Son Haberler

S.O.S AMAN HOCAM

Hayatta karşına 2 yol çıkacak oğlun, sen daima az kullanılanı tercih et diye öğütlemiş filozof. Çok kullanılan yol istikrardı,...

O KADAR RİSKLİ Kİ

Ilk 11 açıklandığında belki bir çok kişinin hoşuna gitmiştir. Öyle ya çift santraforun arkasında üç ofansif adam Rossi, Lincoln, Emre. Sağ bekin Ferdi de...

TESTİ KIRILMADAN

Daha iyi şartlardaki bir işi veya iş teklifini beklemekteyken kendisine gelen teklife en azından boşta kalmam mantığıyla "gelirim ama şu kadar süre, sonra darılmaca-gücenmece...

KİM GİTTİ KİMSE GELMEDİ

Bazen yakaladığımız fırsatlar bazen de kaçırdığımız fırsatlar belirliyor hayatımızın akışını. 2 ay evvelsine dönüyorum, kötü başlayan bir sezon ne güzel bitmişti di mi? Şampiyonluk gelmedi ama...

BİPOLAR

BİPOLAR Sir Winston Churchill 1946 senesinde yaptığı bir konuşmada dünya literatürüne “Demir Perde” ibaresini soktuğunda dünya 2.Savaş’tan henüz çıkmış ve yaralarını sarıyordu. Churchill’in kullandığı Demir...

Benzer Konular