https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PELE Mİ MARADONA MI ???

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

BURAK BELGEN

21.yüzyılın en iyi futbolcusu Lionel Messi ALTIN TOP’u aldı ama bence bu Dünya Kupasında treni kaçırdı ve ‘bence zaten yoktu da’, artık resmi olarak da büyüğü, vatandaşı, idolü Maradona’nın tahtına oturma şansı kalmadı diye düşünüyorum!
AMA ÇEYREK ASIRDAN fazla süredir devam eden Pele mi Maradona mı tartışmaları hiçbir sonuca bağlanmaksızın devam ediyor ve gözüken o ki sonsuza dek edecek de..
Biz DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİ FUTBOLCUSUNUN istatistiklerini ortaya koyalım, kararı siz verin.

***PELE kariyeri boyunca 3 Dünya Kupası Şampiyonluğu, 2 Libertadores Kupası, 2 Kıtalararası kupa ve onlarca Brezilya şampiyonluğu gördü. 2000 yılında, FIFA tarafından verilen Yüzyılın Oyuncusu ödülü de Brezilyalı efsaneye gitti.
PELE MARADONA2Diğer yandan MARADONA; 1 Dünya Kupası, Arjantin ve İtalya’da lig şampiyonlukları, İtalya ve İspanya’da kupa şampiyonlukları kazandı. 1986 Dünya Kupası’nın en iyi oyuncusu seçildi, FIFA tarafından verilen Yüzyılın En Güzel Golü ödülünü kazandı( 1986-İngiltere maçı)  ve futbolseverlerin oylarıyla FIFA Yüzyılın Oyuncusu seçildi.
***PELE HAYRANLARI, Brezilyalı santrforun 1363 karşılaşmada 1281 gol kaydettiğini anlatırlar. Ancak  birçok kişi, Pele’nin hazırlık maçlarında attığı gollerin dahi buna katıldığını söylüyorlar. Hatta, MARADONA TARAFTARLARI, Pele’nin, meşhur Zafere Kaçış filminde attığı golü dahi bu toplama kattığını söyleyerek dalga geçerler:)
PELE kariyeri boyunca 6 defa bir maçta 5’er gol kaydederek ayrı bir başarıya daha imza atmıştır. 30 defa da bir maçta 4’er gol kayderken, tam 92 maçta da hat-trick yapmıştır.
PELEMARADONA3BU RAKAMLAR İNANILMAZ ama Pele AVRUPA’da hiç oynamadı! Kariyeri Santos ve Cosmos ile sınırlı .. Gollerinin çoğunu Brezilya’da zayıf rakiplere karşı attığını doğru ama milli takım formasıyla çıktığı 92 maçta da 77 gol kaydetti. Bunların 12 tanesi de Dünya Kupalarında!

DIEGO ARMANDO MARADONA, kariyeri boyunca çıktığı 590 kulüp maçında 311 gol kaydetti. Arjantin Milli Takımı’nda ise 91 maçta 34 gol attı; bunların 8 tanesi Dünya Kupalarında geldi.
PELE’nin istatistikleri daha yüksek olsa da, oynadıkları devir farklıydı ve aradan geçen 25-30 senede FUTBOL ÇOK DEĞİŞTİ!
Pele zaten mükemmel olan bir Brezilya’nın en önemli dişlisiydi ama Maradona Arjantin’i neredeyse tek başına şampiyon yaptı. Bence ondan da büyük başarısı, Napoli’yi İtalya gibi dünyanın en güçlü takımlarının olduğu ligde de şampiyon yaptı.

PELE MARADONABU TARTIŞMA yaklaşık 30 senedir yapılıyor ve DÜNYA DÖNDÜKÇE de yapılmaya devam edecek!
Ben kendi adıma, hem futbolun artan zorluk derecesi, hem oynadığı ligler, hem de Arjantin ve Napoli ile şampiyon olmanın, Brezilya ve Santos’la olmaktan çok daha zor olduğunu hesaba katarak MARADONA DİYORUM!

 KARAR SİZİN…

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular