https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PIRIL PIRIL

Okunması Gerekenler

FAZLA GARANTİCİ

Maçtan önce İsmail Hoca'nın açıklamaları geldi. ''Kazanamıyorsan kaybetme'' diyordu hoca. Ben gollü bir mücadele olacağını düşünürken, o demeci duyunca...

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR Beşiktaş geçtiğimiz hafta Fenerbahçe'yi ağırladığı derbide istediği skoru alamamasının ardından, hafta içinde oynanan kupa maçlarından çıkan sonuçlarla...

KIRAN KIRANA

Benim beklentim daha pozisyonlu, bol gollü ve göze hoş gelen bir maç olmasıydı. Tam tersine bol pas hatalı, mücadeleci,...

Aerobik Jimnastik dalındaki başarılarıyla gururumuz olan Ayşe Begüm Onbaşı, dün Bakü’deki Dünya Şampiyonasında kazandığı altın madalya ile gönüllerde bir kez daha taht kurdu.

Peki kimdir Ayşe Begüm Onbaşı? Dünden bugüne dünya yıldımızın hayatından kısa bir özet…

9 Aralık 2001 tarihinde Akhisar’da dünyaya gelen yıldız sporcumuz, tekstilci bir baba olan Serkan ve Seçil Onbaşı ‘nın ilk çocuğu.. 3 yaşında başladığı bu sporda da 11 ya şından beri milli formayı taşımakta…

*2004 senesinde Akhisar’da bale eğitimi almaya başlayan başarılı sporcu, İspanyol bale öğretmeninin dikkatini çekmesiyle birlikte, hocasının ailesini yönlendirmesi sayesinde jimnastiğe yöneliyor.

*Altı yaşından itibaren de egzersizlerine Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde aerobik jimnastik antrenörü Gürkan Er gözetiminde devam ediyor. Haftanın 5 günü evinden 1 saat uzaklıta antrenman salonuna bıkmadan usanmadan giderek, tırnaklarını kazıya kazıya geldigi bu noktada da dünya yıldızı bir jimnastikçiye dönüşüyor.

*Profesyonel spor yaşamına 7 yaşında başlıyor. Başlangıçta grup etkinliklerinde yarışıyor. 8-9 ve 10-12 yaş kategorilerinde başarıları var.

*2011-2012’de milli takıma kabul edildi ve Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Bulgaristan’daki uluslararası yarışmalara katılıyor ve sonrasında bireysel etkinlikte yarışmaya başlıyor.

*Akhisar Anadolu Lisesi’nden 2019 yılında mezun olan Onbaşı, 2019 yılı sonuna kadar spor çalışmalarını Manisa Büyükşehir Belediyespor Spor Kulübü bünyesinde sürdürüyor.

*Güney Kore’de Haziran 2016’da düzenlenen 14. Dünya Aerobik Jimnastik Şampiyonası’nda 15-17 yaş kategorisinde altın madalya kazanarak, ünü ülke sınırlarını aşıp, tüm dünyada da spot ışıklarını üzerine çeviriyor.

*Meksika’da düzenlenen 2015 Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazanıyor.
*Güney Kore, Incheon’da düzenlenen 2016 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, Genç Kadınlar Bireysel kategorisinde altın madalya kazanıyor.

*Dünya şampiyonaları öncesinde gençler için aynı yerde düzenlenen 7. Dünya Yaş Grubu Müsabakalarında takım arkadaşları Mehmet Ercos ve Deniz Şahin ile birlikte Trio etkinliğinde gümüş madalya kazanıyor.

*İspanya Guadalajara’daki 2. Akdeniz Şampiyonası 2017’den ve Portekiz Cantanhede’deki 7. Uluslararası Açık Müsabaka 2017’den toplam üç altın madalya ile dönüyor.

*İtalya, Ancona’da düzenlenen 2017 Aerobik Jimnastik Avrupa Şampiyonasında Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bir altın madalya daha kazanıp, Fas Marakeş’teki 2018 Gymnasiade’ki şampiyonayı da ikinci sırada bitirip gümüş madalya kazanıyor.

*Portekiz Guimaraes’de düzenlenen 2018 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonasında Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bronz madalya kazanıyor.

*Madalya Canavarı

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 35’i altın toplamda da 60’tan fazla madalya kazanan dünya yıldızımızın, Temmuz 2016 itibarıyla “Madalya Canavarı” lakapı üzerine yapışıyor.

2019 yılında Portekiz’in Cantanhe şehrinde düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Kupası’nda ‘Büyükler Tek Kadın Kategorisi’nde ilk kez yarışan Ayşe Begüm Onbaşı burada da altın madalya kazanıyor.

Son olarak Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden 19 yaşındaki milli sporcumuz, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de de bireysel kadınlar finalinde 21.850 puanla altın madalya elde ediyor.

Ve biliyoruz ki bu zafer ne ilk ne de son.

Red Bull sporcusu olan Ayşe Begüm, 1.’lik kürsüsünde İstiklal Marşı’nı okurken gözyaşlarına hakim olamadı ve tabii ki onu seyreden bizler de..

Belli ki, gururumuz, güler yüzlü, pırıl pırıl kızımız ‘’nazar değmesin’’ bizleri uzun seneler, daha çok ağlatacak sevinçten.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

FAZLA GARANTİCİ

Maçtan önce İsmail Hoca'nın açıklamaları geldi. ''Kazanamıyorsan kaybetme'' diyordu hoca. Ben gollü bir mücadele olacağını düşünürken, o demeci duyunca...

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR Beşiktaş geçtiğimiz hafta Fenerbahçe'yi ağırladığı derbide istediği skoru alamamasının ardından, hafta içinde oynanan kupa maçlarından çıkan sonuçlarla birlikte sezonun bitimine iki hafta...

KIRAN KIRANA

Benim beklentim daha pozisyonlu, bol gollü ve göze hoş gelen bir maç olmasıydı. Tam tersine bol pas hatalı, mücadeleci, kıran kırana bir maç oldu....

KÖR DÖVÜŞÜ

Bordo mavi kravatla Fenerbahçe kulübünü ziyaret edersen ayarı yersin, ağzına sağlık Ali Koç. İmamoğlu'nu sandıkla tehdit ediyorsan 2 Damat, 4 bakan, 8-10 milletvekilinin seyrettiği şampiyonluk...

TAKIM OLUNCA

Fenerbahçe uzun haftalardır oturmuş bir takımla oynuyor. Aşağı yukarı ilk 11'i belli. Roller dağılmış durumda. Bu alışkanlık ta oyuna yansıyor. Ardarda gelen galibiyetlerde İsmail...

Benzer Konular