TOLGA AYKUTYıllar evvel televizyonda Ronaldo gibi lastik sloganıyla bir firmanın reklamı yapılırdı. Tabi o Ronaldo bugün sahalarda izlediğimiz Ronaldo değil; ama inanın bugünkü Ronaldo, o Ronaldo’dan çok daha uzatılan, çekiştirilen adeta o araba lastiğiyse bu kamyon, yok yok hatta traktör lastiğidir diyerek gözlerde ve akıllarda büyütülen bir futbolcudur.

ron1Bundan 10 gün evvel yazdığım bir yazıda, sadece ülkesine dünya şampiyonluğu kazandırmış ve Avrupada hiç oynamamış Pele’den, sadece kulübüne  Avrupa şampiyonluğu kazandıran Messi ve Cristiano Ronaldo’dan daha başarılı olarak, hem ülkesine dünya kupası kazandırdığı, hem de vasat bir futbol takımı olan Napoli’ye tarihinde ilk defa İtalya şampiyonluğunu ve Uefa kupasını şampiyonluğunu kazandırdığı için dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusunun Diego Armando Maradona olduğundan bahsetmiştim. Yazımı da Ronaldo ve Messi’nin eğer 2014 Brezilya’daki dünya kupasında, kulüp bazındaki başarılarını dünya kupasındaki başarıyla taçlandırmaları halinde Maradona’yı geçebileceklerini ifade etmiştim.

port1Dün alınan sonuçlar gösterdi ki, Ronaldo’nun bir 4 sene daha böyle bir şansı olamayacak. Portekiz milli takımı hiç de küçümsenmeyecek kadrosuyla, hele hele grubunda ABD gibi futbolu yeni yeni öğrenen ve Gana gibi Afrika futbolu içinde pek sözü geçmeyen iki ülkenin takımı varken gruptan rahatça çıkmalıydı!  2004’de Portekiz’de oynanan Avrupa futbol şampiyonasında, kendi evindeki kupada finalde Yunanistan’a 1-0 yenilerek elenmesindeki başarısızlığını Manchester United’da oynuyor olmasına rağmen yaşının genç olmasına bağlamıştık ama bu sefer sahada çok daha olgun, çok daha meşhur ve çok daha kendine güvenen bir Ronaldo vardı. Yine de sonuç değişmedi!

ARJANTIN1Öte yandan Messi’nin Maradonayı tahtından etmese de, yanındaki kürsüye çıkma şansı hala var. Her ne kadar kulüp bazında başarıyı yakaladığı kulübü Barcelona, takım olarak bir Napoli vasatlığında olmasa da yine de Messi, Maradona’nın yanında kürsüye çıkabilir. Tabi eğer kupayı kaldırabilirse!

tolga.aykut@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz