https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SEPAK TAKRAW

Okunması Gerekenler

KADIKÖY’DE 5 ÇAYI

KADIKÖY'DE 5 ÇAYI Pavese der ki; kadınlar kendilerini güçlü olanlara bir eşya, güçsüz olanlara ise bir idol gibi sunarlar. Tıpkı...

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın...

Sepak Takraw

Malay Yarımadası’nda doğup büyüyen ve ismini de ordan alan Sepak Takraw yapılması son derece zor ama seyredilmesi de bir o kadar zevkli bir spor dalı.

Yer çekimi kanununu inkar edercesine bazı maçlarda öyle hareketler yapılıyor ki, bunun başlıca sebebi de uzak doğu dövüş sanatlarında kullanan tekme teknikleriyle benzer şekillerde vuruşların olması.

Asya ülkelerinde oldukça popüler olan Sepak Takraw’ın tarihi 5-6 asır öncesine dayanıyor.

Uzakdoğuluların “Kainatın en fantastik sporu” olarak lanse ettikleri bu estetik dolu mücadelede, kondisyon ve teknik kadar fazlasıyla esneklik hatta akrobasi gerektiriyor.

Aslında daha da net şekilde tanımlarsak; bu spor yalnızca futbol ve dövüş sanatlarını birleştirmiyor, bunların yanına voleybol ve jimnastiği de ekliyor.

Kurallara gelince;

3’er kişilik takımlar var, setler 15 sayıda tamamlanıyor (14-14 olursa fark iki sayıya çıkana kadar) ve maçlar 3 set olarak oynanıyor. . İki tarafın da 12’şer oyuncusu var ve her oyunda farklı bir üçlü sahaya çıkıyor.

El dışında vücudun bütün kısımlarının (ayak, diz, omuz ve kafa) kullanıldığı bir file oyunu ve top rakip sahada yere değdiği zaman sayı kazanılıyor.

Bu arada ağın tepe noktası erkeklerde 1.54 m kadınlarda ise 1.45 m yüksekliğinde ve sporcuların rövaşata atarken, çizgi filmleri kıskandıracak şekilde, ne kadar yükseldiklerini tahmin edin!

Toplar 20. yüzyılın sonuna kadar el yapımı idi ama artık sert bir yün yumağı gibi elle yoğrulan takraw topları günümüzde 40 cm bambu saplarından yapılmakta. Ağırlığı da yaklaşık 250 gram..

Oyuncuların isimleri;

Servisi atan oyuncuya Tekong denir. Hareketsiz oyunda sol iç ve sağ iç olarak adlandırılan diğer iki oyuncu ise oyunun aldığı şekle göre tekongdan aldığı topu diğer oyuncuya iletene pasör, topu karşı sahaya atana ise smaçor ya da çoğunlukla “katil” adı verilir.

Başlangıcı taa 15.yüzyılarda dayanan bu spor ilk kez 1829’da resmen düzenlenmiş ancak resmi adı 1965’te konmuş.

İsmin oluşumu ise; bu sporun ağa babası iki ülkenin ortakkararı ile alınşmi. Sepak Malezya dilinde “vuruş-tekme” anlamına gelirken, Takraw da Tayland dilinde “yumak top” demek.

The International Sepaktakraw Federation ya da bilnen ismiyle ISTAF 1988’de kuruldu ve 30 seneyi aşkın süredir (ilki 1985’de) Kuralın Kupası adı altında “Tayland Kralı adına”  Dünya Şampiyonları düzenleniyor.

Aynı zamanda 1990’dan itibaren  Asya Oyunlarına da dahil olmuş durumda ve orda da kupaları domine eden ülke son 6 şampiyonanın galibi Tayland.

ABCSPOR

Son Haberler

KADIKÖY’DE 5 ÇAYI

KADIKÖY'DE 5 ÇAYI Pavese der ki; kadınlar kendilerini güçlü olanlara bir eşya, güçsüz olanlara ise bir idol gibi sunarlar. Tıpkı...

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama İsmail Hoca ile Jesus arasındaki...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın kural var ki kötü oynayarak...

ZAHİD 

ZAHİD  28 Eylül 2003 tarihinde Ankara’da oynanan final müsabakasında Türkiye Kadın Voleybol Takımı Polonya’ya 3-0 mağlup olduğu ve gümüş madalya aldığı akşamın ertesi sabahında bu...

MÜCADELE NEFİS

O kadar zor maçtı ki her yönden, zorlanacağımızı bir çoğumuz tahmin ettik maçtan önce. Taş gibi takım Ankaragücü. Çok ta iyi motive olmuşlar. Bir...

Benzer Konular