AKTİF YAZARLAR Efe Buğra Açıkalın

SNOOKER TERİMLERİ-2 FAUL NEDİR

Faul nedir? Neleri kapsar?

Faul, oyunun kurallarını ihlal eden hareket ve davranışlar bütünüdür. Snooker’da eğer bir vuruş sırasında faul tespit edilirse, oyuncunun sırası sona erer, o vuruş için puan kazanamaz ve rakibi her faul için belli bir ceza puanı kazanır.

Bazı yaygın fauller :

– Istaka topu ile herhangi bir topa dokunamamak.

– Istaka topunu cebe atmak.

– Istaka topuna aynı vuruşta birden fazla kez vurmak.

– Istaka topuna, ıstaka ucu hariç herhangi bir araç veya vücudun bir bölümü ile dokunmak.

– Istaka topu ile ilk dokunuşu, sırada olmayan bir topa yapmak.

*Sıra kırmızıdayken herhangi bir renkliye dokunmak.

*Sıra renklideyken kırmızıya veya dokunmanız beklenen renkliden farklı bir renkliye dokunmak.

Çok bilinmese de snooker’da atacağınız renkliyi belirtmeniz gerekir. Bu durum çoğunlukla çok açık olduğu için oyuncunun yalnızca pozisyon almasıyla herkes tarafından anlaşılır. Ancak zaman zaman, özellikle sıkışan pozisyonlarda veya renklilerin birbirine çok yakın bulunduğu anlarda, oyuncunun ve ardından hakemin hangi renkli topa vurulacağını söylediğini duyarsınız.

Beyaz topu ilgilendiren bazı faullerden bahsettik. Biraz da diğer toplar ya da ekipmanla yapılması muhtemel faulleri inceleyelim.

– Herhangi bir topu masadan dışarı çıkarmak.

– Masadaki bütün toplar durmadan vuruş yapmak.

– Herhangi bir topa ıstaka topundan başka bir nesne ile dokunmak.

– Herhangi bir obje kullanarak masa üzerinde bir mesafeyi ölçmek.

– Herhangi bir objeyi kullarak masa üzerinde, bantlarda ya da küpeştede bir işaret ya da kerteriz koymak

– Sırada olmayan bir topu cebe atmak⁣

*İlk bölümde anlatmaya çalıştığım “sırada olmayan bir topa dokunma faulüne” ek olarak, burada kastedilen eylem, nizami ilk dokunuştan sonra da gerçekleşebilir. Sıra kırmızıdayken dokunuşunu kırmızı topa yapan oyuncu, aynı vuruş içerisinde herhangi bir renkli topu cebe gönderirse bu bir fauldür.

*Aynı şekilde sıra renklideyken ilk dokunuşunu doğru topa yapan bir oyuncu, aynı vuruşta bir kırmızı veya dokunduğunun haricinde bir renkliyi de cebe gönderirse yine faul yapmış olur. Bu durumun tek istisnası ise aynı vuruşta birden fazla kırmızının pot yapılmasıdır. Bu durumda vuruşu yapan oyuncu, cebe gönderdiği kırmızı sayısı kadar puan toplar.

Bu bölümde de vuruş tekniğiyle alakalı yaygın faullere yer verelim:

– Istaka topunun, hedef topa dokunmadan önce masa ile temasının kesilerek başka bir topun üzerinden atlaması. Pool’dan (Amerikan bilardo) aşina olduğumuz İngilizce ismiyle jump shot, snooker kurallarına göre fauldür. Benzer hadise hedef topa ilk dokunuşu yaptıktan sonra gerçekleşirse faul niteliği taşımaz.

– Vuruş yapılırken iki ayağın da havada olması. Oyuncular masaya yatabilir, ağırlığını verebilir ancak ayaklarından en az biri vuruş sırasında yere temas etmelidir. Ronnie O’Sullivan’ı yakından takip edenler, kendisinin zaman zaman eğlenmek amacıyla bu faulün örneklerini gösterdiğini anımsayacaktır.

– Istaka topunu bariz şekilde ittirmek veya vuruş esnasında birden fazla kez dokunmak. Fiziksel açıdan bakacak olursak, itme uygulamadan bir cismi hareket ettirmek mümkün değildir. Ancak nizami bir vuruşta ıstaka ucunun top ile teması yalnızca birkaç milisaniyedir.

*Push shot adıyla da bilinen bu faul, genellikle ıstaka topu ve hedef topun birbirine çok yakın bulunduğu anlarda görülür. Tespit etmesi oldukça zordur. Oyuncunun ıstakasını doğru noktada durduramamasından dolayı ıstaka topu, hedef top ile ıstaka ucu arasında birkaç kez gidip gelir veya hedef topu hızla takip eder. Eğer ıstaka dikey bir pozisyonda çekme vuruş yapılıyorsa, beyaz top doğal konumundan gözle görülür biçimde  ileri gittikten sonra geri döner.

mail: efebugra.acikalin@abcspor.com

instagram: @redblacksnooker

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz