https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TANRININ TAKIMI, DALLAS COWBOYS

Okunması Gerekenler

S.O.S AMAN HOCAM

Hayatta karşına 2 yol çıkacak oğlun, sen daima az kullanılanı tercih et diye öğütlemiş filozof. Çok kullanılan yol istikrardı,...

O KADAR RİSKLİ Kİ

Ilk 11 açıklandığında belki bir çok kişinin hoşuna gitmiştir. Öyle ya çift santraforun arkasında üç ofansif adam Rossi, Lincoln,...

TESTİ KIRILMADAN

Daha iyi şartlardaki bir işi veya iş teklifini beklemekteyken kendisine gelen teklife en azından boşta kalmam mantığıyla "gelirim ama...

Dallas dendiğinde, birçoğumuzun aklına “hele de yaş 40’ların üstü ise” tek kanal TRT zamanları ve J.R.-Bobby Ewing, Sue Ellen, Pamela, Soutfork çiftlikli tarihi dizi, belki basketbol aşığı iseniz Mavericks, beyzbol seviyorsanız Rangers, buz hokeyine ilginiz varsa Stars gelebilir, ama şehrin aklında Cowboys vardır.

8 final ve 5 Super Bowl (1971, 1977, 1992, 1993, 1995) ile NFL takımları içinde EN ÇOK şampiyon olan 3. takım ve kendi fan’larının tabiriyle “Tanrı’nın Takımı” (God’s Team). Mabetleri olan AT&T stadyumunun çatısındaki açık bölüm ve asla satılmayan tek koltuk, Tanrı yukardan ya da koltuğundan takımının maçlarını seyretsin diye. Ya da bir diğer adlarıyla, ve yine kendilerini övercesine, tüm “Amerika’nın Takımı” (America’s Team).

Cowboys, dünyanın en popüler ve zengin spor kulüplerinin başında, hatta 3 senedir de “en değerli spor kulübü” sıralamasında 4,8 milyar dolar ile zirvede.

Sadece kendi şehrinin değil, tüm Teksas eyaletinin amiral gemisi, Spurs, Mavericks ve Rockets gibi NBA devlerinin çok çok daha önünde bir güçte ve çok çok daha fazla bir reytinge sahip, Lacivert-Gümüş-Beyazlılar.

En son şampiyonluklarını 23 sene önce kazandılar ama, özellikle 90’ların ilk yarısına tarihi başarılarla (1992, 1993 ve 1995 Super Bowl ile) damga vurmuşlardı.

Takımın kendisi kadar Amigo Kızları da güzellikleri ve şovları ile öylesine meşhur ki, yapılan anketlerde hep ilk sıralarda çıkmaları da bunun kanıtı.

Kariyerine 2 Super Bowl ve 1 Super Bowl MVP’ligi sığdırmış 70’lerin efsane oyun kurucusu (QB’si) Roger “the Dodger” Staubach ile, kariyerini Arizona Cardinals forması ile bitirmiş olsa da, 1990 ile 2002 arasındaki 12 senesini 3 şampiyonluk kazandığı Cowboys’da geçirip taraftarların gözünde taht kurmuş olan koşucu (running back) Emmitt Smith de 58 senelik tarihlerinin en büyük iki efsanesi..

Tabii ki Cowboys tarihi sadece bu 2 efsane ile sınır değil. 20’den fazla Hall of Fame üyesi ile Bob Lilly (1961-74), Randy White (1975-88), Michael Irvin (1988-99) başta ve 21.yüzyıl için de “aslında ne başardı da efsane oldu” sorusu senelerdir tartışma konusu olan, bugünün TV yorumcusu Tony Romo (2003-2016) ilk akla gelen diğer yıldız isimler.

Patriots aslında NFL sularının açık ara en sevilmeyen takımı olsa da, Tanrı’yı bile kendi taraftarları sayarak Cowboys’u diğerlerinden ayrıştıran yapıları ile nefret sıralamasındaki 2. takım oldukları su götürmez bir gerçek!

Çok zengin olmaları, bunun en önemli artçılarından olan eyalet basınının çok çok büyük desteği ve bu devasa bütçeye rağmen senelerdir karavana çekip, son şampiyonluklarını 1995’den bugüne konferans yarı finallerini (Divisional Play-off’ları) bile geçememeleri de ayrı bir tez konusu.

Çok zengin demişken, bugün 5.5 milyar dolarlık servete sahip Amerikalı medyatik iş adamı Jerry Jones, kulübü 1989’da 140 milyon dolara satın almıştı.

Sadece NFL değil, tüm spor tarihinin en bilinen logolarından olan Mavi Yıldız ve ikili (dual) anlamla simgelediği “Yalnız Yıldız Eyaleti” ya da “Yalnız Yıldız Hali” (The Lone-Star State) de Cowboys dendiğinde akla ilk gelenlerden.

Dallas Cowboys takım olarak birçok NFL rekorunu ellerinde bulunduruyor ki, bazıları arasında;

* 2002 senesinde başlayan bir seri ile evlerindeki üst üste 190 maçlarını kapalı gişe oynamaları,

* 1990 itibarıyla üst üste oynadıkları 160 maçı kapalı gişe oynamaları, ki bu rekoru ilginç kılan istatistik, bu rakamın 79 iç sahadan çok, 81 deplasman maçında gelmesi, kısaca gittikleri her yerde kendilerine duyulan nefret ile doğru orantılı bir ilgi görmeleri,

* Super Bowl VI’da 24-3 kazandıkları Miami Dolphins maçı ile bir Super Bowl finalinde rakibine en az sayı veren takım olmaları,

* Super Bowl XII’de iki oyuncusu paylaşmak üzere, 6 ayrı senede toplam 7 bireysel Super Bowl MVP ödülü bulunuyor.

*Cowboys ayrıca tarih boyunca baktığımızda, en çok normal sezon galibiyet yüzdesine sahip (.573) NFL takımı

Bireysel olarak da;

* Kanadalı serbest vuruşçu (kicker) Steve Christie, Super Bowl XXVIII’de sayıya çevirdiği 54 yard’lık alan golü (field goal) ile Super Bowl tarihi en uzak vuruş rekorunu elinde tutuyor.

* Emmitt Smith, 3 ayrı maçta 5 touchdown ile Super Bowl’larda EN ÇOK Touchdown yapan Cowboys oyuncusu (NFL genelinde de 4 maçta 8 TD ile lider olan Jerry Rice’ın ardından ikinci)

* Emmitt Smith ayrıca normal sezon toplam touchdown sayısında da Franchise tarihi lideri. Efsane running back toplamda 164 ile açık ara zirvede (Tony Dorsett 86 TD ile Smith’in ardından ikinci sıradaki isim).

* İlginç bir not olarak, normalde SB MVP’leri kazanan takım oyuncularından seçilir. Ancak bir istisna olarak, Super Bowl V, Baltimore Colts’un 16-13’lük galibiyeti ve şampiyonluğu ile sona erse de, ödül Cowboys merkez savunmacısı (linebacker’i) Chuck Howely’ye gitmişti. Bunun tarihte bir başka örneği yok!

* Unutmadan eklememiz gereken bir diğer ilginç not da, devasa stadları AT&T’nin Dallas’da değil, şehrin 30 km uzağındaki Arlington şehrinde bulunması.

* Madem stadyum dedik, 1960-71 yılları arasında Cotton Bowl, 1971-2008 arasında Teksas Stadyumu ve 2009’dan bugüne, yaklaşık 1.5 milyar dolara mal olan, içinde asansörü bile olan, 7 katlı bir apartman büyüklüğündeki yüksek çözünürlüklü dev ekranı, konserlere, motosiklet-rodeo yarışlarına ve hatta NCAA Basketbol Final Four turnuvasına (2013-14 sezonu) ev sahipliği yapan, stadyum demenin çok hafif bir tabir kaçacağı bir başyapıt olan AT&T Arena, 58 senelik Dallas Cowboys tarihinin son mabedi.

“Tanrı’nın” ya da “Amerika’nın Takımı” yakıştırmaları, tabii ki “sadece ve sadece” kendi fan’larınca kabul gören şeyler.

Neredeyse çeyrek asırdır hüsranlardan ibaret trajik bir istikrar yakalayan Dallas Cowboys, bu sezonda da “bence” %99,99 şampiyon olamayacak!. Ancak ne olursa olsun tüm Teksas eyaletinin amiral gemisi oldukları ve 3 senedir üst üste finansal anlamda dünyanın en değerli spor kulübü apoletini taşıdıkları da somut birer gerçek.

Seversiniz sevmezsiniz, işte sizlere geçmişinden bugüne, merak edilenleri ile kısa bir Cowboys portresi…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

Son Haberler

S.O.S AMAN HOCAM

Hayatta karşına 2 yol çıkacak oğlun, sen daima az kullanılanı tercih et diye öğütlemiş filozof. Çok kullanılan yol istikrardı,...

O KADAR RİSKLİ Kİ

Ilk 11 açıklandığında belki bir çok kişinin hoşuna gitmiştir. Öyle ya çift santraforun arkasında üç ofansif adam Rossi, Lincoln, Emre. Sağ bekin Ferdi de...

TESTİ KIRILMADAN

Daha iyi şartlardaki bir işi veya iş teklifini beklemekteyken kendisine gelen teklife en azından boşta kalmam mantığıyla "gelirim ama şu kadar süre, sonra darılmaca-gücenmece...

KİM GİTTİ KİMSE GELMEDİ

Bazen yakaladığımız fırsatlar bazen de kaçırdığımız fırsatlar belirliyor hayatımızın akışını. 2 ay evvelsine dönüyorum, kötü başlayan bir sezon ne güzel bitmişti di mi? Şampiyonluk gelmedi ama...

BİPOLAR

BİPOLAR Sir Winston Churchill 1946 senesinde yaptığı bir konuşmada dünya literatürüne “Demir Perde” ibaresini soktuğunda dünya 2.Savaş’tan henüz çıkmış ve yaralarını sarıyordu. Churchill’in kullandığı Demir...

Benzer Konular