https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TARİHİ CATENACCIO SİSTEMİ

Okunması Gerekenler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim....

İtalya ve futbol dediğimizde hepimizin aklına gelen ilk kelime CATANACCIO’dur.

Sürgü kilit anlamına gelen bu kelime, dünyanın en güçlü defans bloğu ve oyuncularına sahip İtalyanların tarihe geçmiş ve ‘eski popülaritesinde olmasa da‘  ya maçın tamamında ya da maç içi skor avantajı yakalayan takımlarca hala bircok ülkede uygulanan futbol sisteminin de ismidir.

İki stoper arkasında ’sweeper‘  yani süpürücü olarak uygulanan bu sistemle, İtalyanlar futbolu görsel açıdan çirkinleştirmişler belki ama bu sayede Dünya Kupası şampiyonlukları da dahil sayısız başarı elde etmişlerdir.

HERRERAPeki bu sistem nerden gelir? Yaratıcısı kimdir ? Hemen herkes Catenaccio dendiğinde Inter ve Arjantinli teknik direktör Helenio Herrera ile 1960’lardaki EFSANE Inter takımını hatırlar..

AMA o sistemi daha öncesinde de bulup uygulayan başka isimler olmuştur. Herrera ve Inter’in tarihe geçme sebebi bu sistemi EN BAŞARIYLA UYGULAYAN ilk takım ve td olmalarıdır.

TARİHTE bu sistemin buluşu ile ilgili 2 ayrı hikaye anlatılır.. Biz ikisini de ayırmadan sizlerle tek tek paylaşalım;

İlki 1938 Dünya Kupası ve İsveç Milli Takımı.. Kahramanımızın ismi de teknik direktör KARL RAPPAN.

WMEskiden WM denilen 3 defans, 4 orta saha ve 3 forvetten oluşan sistemelerde, ileri oyuncunun bir tanesi çekip onun yerine kalecinin önüne bir defans oyuncusu monte ederek ve üç oyuncu gerisindeki alanda süpürücü rolü vererek minimum gol şansı veren bir model hedeflemiştir. Modele the “verroulle” veya “kapı kilidi” adı extra defans oyuncusuna da “the verrouller” adı verilmekteydi.

2. hikaye de bu olaydan 8 sene sonra ama bugünden 68 yıl öncesine dayanıyor.  1946 yılı ve Tiren Denizi kıyısındaki Salerno şehrine..

Rivayete göre, Şehrin futbol takımımın td’ü GI– USEPPE ’GIPO‘ VIANI  bir sabah sahilde yürürken gözüne takılan balıkçı ağları bu sistemin doğuşunu sağlar.

Balıkları yakalamak için herkes tek ağ kullanırken o 2.bir ağ koymuş ve ilkinden sekenleri kaçırmamak için değişik bir taktik uygulamıştır.

kilitBu  da stoperlerden kaçacak forvetleri durdurmak için 2.bir engel, yani süpürücü oyuncuyu, tarihe geçen anlamıyla da Catenaccio sisteminin doğuşu olacaktır.

Bu tarihi sistemin mucidi kimdir bilinmez ama hala günümüzde uygulayan birçok takım için, hele de savunma kurgusunu iyi yapıp, adam markajı ve saha paylaşımında tek vucüt hareket edebilirse, rakip takım istediği kadar OFANSİF BİR GÜCE sahip olsun, bu kilidir açmak o kadar zordur ki, o takımın td’ü, sahadaki oyuncuları ve tribün veya tv başındaki seyircisi için tek kelimeyle kanser sebebidir!

ABCSPOR

Son Haberler

ÇEKİRGE YİNE SIÇRADI

Hayır, bu futbolla olmaz. Çok zor olur işimiz. Çekirge son bir kaç maçtır olduğu gibi yine sıçradı ama bu her zaman...

İKİSİYLE DE OLMAZ

Adam fabrikada bir bekçi ama aslında gözlem yapma hastalığına tutulmuş bir gözlemci ve bunu da sürekli dile getiriyor: - Ben bir gözlemciyim diyor, hem de...

KENDİME GELDİM

Hayır Galatasaray yenilgisinin telafisi değil bu, o iş kolay değil. Iyi oynadık, futbola doyduk gibi bir şey de demeyeceğim. Taraftar olarak kendime geldim sadece....

BU KADAR

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum...

10 SENE DAHA BU İŞ OLMAZ

Çok yaşlı bir adamla genç bir kadın iş tutuyorlar, akıllara Züğürt Ağa filmindeki sahneyi de getirebilir, her neyse yaşlı adamın kalbi bu heyecanı kaldırmıyor...

Benzer Konular