https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TESTİ KIRILMADAN

Okunması Gerekenler

TAŞLAR OTURUNCA

Diyeceksiniz ki 1 adam bu kadar farkeder mi ? Olay sadece 1 adam değil ki. Arao'ya destek olarak Zayc devreye...

GOL ŞOV

Light dergiler vardır, genelde aylık çıkar. Siyaset, sanat, bilim vs gibi ciddi konulardan ziyade ilişkiler, aşk, burçlar, romantizm gibi...

S.O.S AMAN HOCAM

Hayatta karşına 2 yol çıkacak oğlun, sen daima az kullanılanı tercih et diye öğütlemiş filozof. Çok kullanılan yol istikrardı,...

Daha iyi şartlardaki bir işi veya iş teklifini beklemekteyken kendisine gelen teklife en azından boşta kalmam mantığıyla “gelirim ama şu kadar süre, sonra darılmaca-gücenmece yok” diye şart koşarak olumlu yanıt veren ve kabul görürse de iş başı yapan tipler vardır ya?

Heh işte, bu adam Jorge Jesus. Sözleşmesinin 1 yıl olmasının da esrarı bence bu, açık-açık diyememiş ama Flamengo ya da Brezilya Milli Takımından teklif bekliyor, ben öyle hissettim.

Benfica bir futbolcu fabrikası, yıllardır oturmuş bir sistemi var, scout ekibi var, transfer teknik direktöre bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir felsefesiyle hareket eden bir kulüp, Jesus’a sana ne mevkide oyuncu lazım demişler, bunlardan birini seç demişler, takımı emanet edip oynat demişler. Jesus’un scouting konusunda herhangi bir extrası yok.

Yapılan her transfere” bir bildiği vardır” diyen şuursuz yığını, çok biliyorsan sen hoca ol diyen boş beleş yorum yapan kitleyi hiçbir şekilde ciddiye almadan söylüyorum, kaçıncı tercihi olduğu önemli değil, Bruma’yı, Gustavo Henrique’yi, Arao’yu beğenen biriyle oturup maç dahi izlemem ve bu adamları transfer eden kişinin de iyi niyetinden şüphe duyarım.

Flamengo tribünlerinde Arao’yu beğenen bir tane adam yok, sosyal medya yıkıldı, havai fişekleri atıldı, şampanyalar patlatıldı, iki tane uzun pas attı diye bizim seyirci çok beğendi ama Kiev maçında yedirdiği golün en az 10 tanesinin fotokopisini kendisiyle ilgili hazırlanmış videoda ben seyrettim ve bu adama Fenerbahçe’ye bonservis ödettirdi Jesus.

Fenerbahçe’nin ön liberoya ihtiyacı var mı konusunu zaten çoktan geçtim ve bu taraftar Valencia’yı yuhaladı ve bu Arao’yu alkışladı ya?

Yazıklar olsun diyorum, sezon kötü biterse bu alkış bitirdi diyeceğim. Penaltı kaçırmak dışında hiç bir günahı olmayan oyuncuyu yerin dibine soktular, Arao’nun yedirdiği golü alkışladılar ve 11’deki yerini de sağlamlaştırmış oldular.

Gustavo Henrique de kötü stoper, yönetim son anda çark edip kiralama yoluna gitti, şişi de kebabı da yakmayalım dediler.

Jesus Fenerbahçe’yi izlememiş, izlemişse de öylesine izlemiş. Türkiye Ligi hakkında hiç bir fikri yok hatta bu ligi hafife alıyor..

Santa Clara’dan stoper alırsın, ön libero alırsın iş görür ama ofans oyuncusu Fenerbahçe’de iş yapmaz, bilmiyor.

Bu ligde orijinal mevkisi forvet arkası yazan 2 tane oyuncu var, Joshua King ve Joao Pedro. Niye yok? Demek ki tutmuyor, olamıyor. Maç içinde çift santrfor kullanılıyor, ya kenardan biri giriyor oyuna ya da saha içi rotasyonla hallediliyor.

Ligi tanıyan hoca bana sırtı dönük oynayan, gol vuruşu yüzdesi yüksek bir santrfor lazım diyerek işe başlardı, gördünüz ki hala ortada yok..

Kime sorsan 3’lü oynamaz der Fenerbahçe. Bir nevi 3’lü oynatıyor, Arao 3.stoper gibi maçın büyük bölümünde geride, stoperler orta çizgide, iki bek rakip yarı sahanın ortasında oyun kurmaya çalışıyor, önde iki tane forvet.

Arao 4 gibi oynarken, İsmail 6 gibi oynuyor, 8 numara yok.. 10 numara da yok. Topu ileriye taşıyan oyuncu yok, yani söylemeye utanıyorum ama orta saha yok(transfer istediğimden değil), Arao uzun top atıyor İrfan’a, Rossi’ye, hem de havadan..!!!

Fenerbahçe havadan oynamaz, yerden oynar, ayağa oynar çünkü havadan oynatmaz rakipler, tiki taka oynaman lazım, Jesus bunu öğrenene kadar iş işten geçmez umarım. Tanımıyor ligi.

İsmail Yüksek’in kart yiyeceği o kadar belliydi ki? İsmail Yüksek’le de lig bitmez bunlar ayrı konu ama o bölgede Crespo da olsa o kartı bugün olmasa yarın yer, böyle bir orta saha ile paçavra olursun, Ferdi ve Osayi bir gün sahada yere yığılıp kalır maazallah.

Biliyorum, içinizi kararttım ama lig henüz başlamadı ve Fenerbahçe Kim Min Jae hariç kadrosunu olduğu gibi koruyor ve Kim Min Jae yerine iyi ve güvenilir bir de stoper aldı, bu anlamda büyük bir kayıp yok ama maddi kayıp çok. Pedro ve Peres dışında takımın gücüne güç katan transfer yapılmadı, yedek kulübesi şenlendi tabii ki.

Taraftarın önce şu “hep destek tam destek” zırvasından kendini kurtarması lazım, sahada yuhalamak falan aptalca şeyler, eleştiren adamı linç etmekten kastım, bu huyundan vazgeçmeli.

Hoca alıyorsa vardır bir bildiği demek mallıktır. Jesus Mevlüt’ü istese, Hasan Ali lazım bana dese vardır bir bildiği diyecekler var aralarında. Bulun onları, boğaz köprüsünü satın, cennetten arsa satın bu adamlara ama uzak tutun aranızdan. Bu kulübe zararı veren biz değil, Onlar, takip etmeyin o hesapları..

Şu yeni transfer ve genç oyuncu fetişizminden de vazgeçin. Arda Güler de dahil, Altay da dahil.

Arda Güler bu sezon da ilk 11 oynayamaz, o yeterlikte değil henüz. İsmail Yüksek’i en fazla isteyen ve makalelerinde yer veren yazar açık ara benimdir ama abartmayın..

Crespo-Zajc bu takımda oynamaz..!

Elinde Toni Kross ve Modric varsa oynamaz, yoksa tahtaya ilk onların adı yazılır. Bu iki oyuncuyu satan şampiyonluğu satar, oynatmayan da şampiyonluğu hediye eder..

Jorge Jesus gaflet ve dalalet içinde. Adamın derdini de gayet iyi anlıyorum. Bir sürü oyuncu aldırdı, vebal altında, kendi sistemine inanıyor. Penaltısız 9 gol atmış Zajc’ı Kiev maçında 1dk oynatmadı, düşünün 1 dakika bile. Bırakın, bir izin verin de yazalım, Crespo-Zajc ikilisi ve bu ikilinin baş rol oynadığı eski sistem bütün sorunları çözer, top forvete o kadar hızlı gelir ki, forvet oyuncuları daha müsait pozisyonda topla buluşurlar, 30-35M’luk santrforlara, golcülere de ihtiyacın kalmaz, nitekim geçen sezon bunu gördük..

Ben İsmail Kartal gitsin diyenlerdenim, kafam çok karıştı açıkçası. Sağlıklı düşününce Jesus derim hala ama o 1 yıllık sözleşme de, 30’luk bonservisli vasat oyuncu transferleri de zihnimi bulandırıyor

Jesus çok tecrübeli bir hoca, mutlaka çözecek ve doğruları bulacak ama taraftarın gözünü açması lazım, Crespo ve Zajc’a sahip çıkılmalı. Arao ve İsmail’le sezon bitmez.

Crespo’yu ve Zajc’ı 15M’a okutursun, İsmail ve Arao’yu 4M’a satamazsın, satsan bile Hull City alır, başkası da almaz..

Eyy Ali Koç. Kimle konuşsak şu takıma bir santrfor almadı diyor, bu iş namus meselesi oldu artık. Ahmethan Köse ile Alper Potuk’la eleme maçlarına çıktık, yeter da..! Bu nasıl bir basiretsizlik, bu sene de alamadın..!

Ve en önemlisi. Vur yumruğunu masaya. Pereira’ya dörtlü oynat nasıl dediysen, buna da de. O kadar da değil.. Dinleme hocayı, genel kabul görmüş bir santrforu al ve bunu da kendi inisiyatifimi kullanarak aldım de. Jesus’un istediği oyuncular hayal kırıklığı, tanımıyor ligi, devreye gir başkan ve Crespo ile Zajc’ı sakın satma.

Hiç bir şey için geç değil, Kiev yenilgisi de bu anlamda iyi oldu, Rossi iyi ki atamadı o topu içeri, atsa başka şeyler konuşuyor olurdu medya, yanılgı olurdu. Sturm Graz’ı geçsen sonrasını geçemezdin. Jesus’a da hala güveniyorum ama endişe verici durumlar olduğu da bir gerçek, bir felaketin başında sanki bu camia..

Ama dediğim gibi testi henüz sağlam..!!

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

 

Önceki İçerikKİM GİTTİ KİMSE GELMEDİ
Sonraki İçerikO KADAR RİSKLİ Kİ

Son Haberler

TAŞLAR OTURUNCA

Diyeceksiniz ki 1 adam bu kadar farkeder mi ? Olay sadece 1 adam değil ki. Arao'ya destek olarak Zayc devreye...

GOL ŞOV

Light dergiler vardır, genelde aylık çıkar. Siyaset, sanat, bilim vs gibi ciddi konulardan ziyade ilişkiler, aşk, burçlar, romantizm gibi boş işlerle içi doldurulmuştur, tahmin...

S.O.S AMAN HOCAM

Hayatta karşına 2 yol çıkacak oğlun, sen daima az kullanılanı tercih et diye öğütlemiş filozof. Çok kullanılan yol istikrardı, az kullanılan yol da risk...

O KADAR RİSKLİ Kİ

Ilk 11 açıklandığında belki bir çok kişinin hoşuna gitmiştir. Öyle ya çift santraforun arkasında üç ofansif adam Rossi, Lincoln, Emre. Sağ bekin Ferdi de...

TESTİ KIRILMADAN

Daha iyi şartlardaki bir işi veya iş teklifini beklemekteyken kendisine gelen teklife en azından boşta kalmam mantığıyla "gelirim ama şu kadar süre, sonra darılmaca-gücenmece...

Benzer Konular