https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TOPLAMDA 17, SON 28 SENEDE TEK ŞAMPİYONLUK, BOSTON CELTICS!

Okunması Gerekenler

YETMEZ

Rakiplerin hepsi puan kaybetmiş, geçen haftaki mağlubiyeti telafi etme imkanı altın tepside gelmiş, ligin mütevazi takımlarından birine karşı kendi...

KAYBEDİNCE

KAYBEDİNCE İnsanın yazmak istediği gelmiyor Fenerbahçe kaybedince. Sorular çeşitli akıllarda: • Neden bu kadro ile çıktı? • Neden Mayer devamlı oynayarak kazanılmaya...

SIKIŞTIK KALDIK

SIKIŞTIK KALDIK 3 gün önce Frankfurt'ta çok tempolu bir futbol oynamıştık. Ben de Avrupa'lı Fenerbahçe başlığını atmıştım yazıma. Peki ne...

eren10NBA tarihinin ezeli rakibi LAKERS ile beraber en başarılı iki kulübünden biri olan CELTICS, aynı zamanda 17 şampiyonlukla da zirvede yer alıyor.
Özellikle, ligi domine ettiği 1957-69 arasında sadece 2 kez şampiyon OLAMAYAN efsane kulüp, 2008 şampiyonluğunu saymazsak, 1986’dan beri zafere ulaşamadı. Kadro kalitesine ve rakiplere baktığımız zaman, Anormal şeyler olmadığı sürece, bu bekleyiş en azından 1 sene daha uzayacak gibi gözüküyor!

2014/15 sezonunda,  Öncelikle büyük bir yapılanma içerisinde olan Celtics’in önemli oyuncularını tek tek inceleyelim, ardından da takıma genel bir bakış atalım.

BRANDON BASS… Bass 2012 yılında Celtics’te mükemmel bir sezon geçirdi. Playofflarda takımın en önemli parçalarından biriydi ve mükemmel derecede orta mesafe kullandı. 2012 yılından sonra Bass Celtics’le birlikte bir düşüş  içerisine girdi ve artık eski dinamizmden çok uzak. Celtics’in gelecek planlarında yer aldığını düşünmediğim Bass yine de önümüzdeki 1-2 sezonda Celtics’e ortalama bir katkı verecektir  ama sistemde çok önemli bir parça değil.

Takım İçin Önemi =4/10

brandon bassAVERY BRADLEY… Bradley Celtics’in geleceği olabilecek oyunculardan biri. Bu sezon 8 Milyonluk kontratla kendinisini  tekrardan Celtics’e bağlayan Bradley, kontratı hakkında da bazı eleştiriler aldı. Fakat NBA’in ve kontratların geldiği noktaya bakacak olursak gayet normal diyebiliriz. İşin savunma yönünde ne kadar etkili olsa da, hücum tarafında çok fazla eksiği olan bir oyuncu. Eğer oyununun hücum yönünü de geliştirirse çok daha iyi bir noktaya gelebilir. Şu anki haliyle bile Bradley savunmadaki enerjisiyle Celtics’e çok faydalı olacaktır.

Takım İçin Önemi= 6.5/10

JEFF GREEN… Green büyük bir kalp sorununun ardından geri geldi ve mükemmel performanslar sergiledi. Rondo’nunda yokluğunda bir anda takımın en önemli oyuncusu olan Green, bu görevi gerçekten almak için yeterli mi? Tartışılır! Celtics’in bu boş sezonunda çok iyi işler çıkarsa da, Celtics’in aradığı o ‘lider’ değil ve olamaz da.. Ama mükemmel bir parça olabilir, eğer iyi kullanılabilirse!

Takım İçin Değeri= 7/10

RAJON RONDO… Celtics’in şu anda tartışmasız en değerli oyuncusu Rondo. Fakat  Celtics onu uzun süredir takas etmek istese de iyi bir teklif bulamayıp başarısız oldu. Rondo belki bu takas konuları bu kadar bangır bangır ortaya çıkmasaydı bu takıma bir noktaya kadar liderlik edebilirdi. Fakat ne kadar duygusal bir oyuncu olduğunu hepimiz biliyoruz ve bu dedikodular onu çok etkiledi. Akabinde de takas edilmek istediğini açıkladı. Oyun yönüne bakacak olursak Bradley’le birlikte çok iyi savunma ikilisi olabilseler de, ikisi de skorerlik ve sütorluk anlamında eksik kalıyorlar. Olaylar bu noktaya geldikten sonra Celtics’in geleceğinde Rondo’yu göremiyorum ama yine de şu anda takımın en değerli parçası.

Takım İçin Değeri= 8.5/10

rondoKELLY OLYNK… Oyunu ve fiziğiyle Nowiztki’ye benzetilen Olynyk iyi bir potansiyel. Fakat savunmada yeterli sertlikten çok uzak. Yanında çok sağlam bir savunmacı olmadan pota altını idare edilmesi cidden zor. Buna rağmen Olynyk hücumdaki potansiyeli ve şut tehdidiyle iyi bir parça olabilir.

Takım İçin Değeri=6.5/10

MARCUS  SMART… Smart draft edildiğinde Rondo’nun takaslanacağı garanti olmuş gibiydi. Fakat Celtics Rondo için beklediği teklifi bulamadı ve şimdi geniş, birbirine benzer oyunculardan oluşan bir guard rotasyonu var. Smart Rondo’ya nazaran daha skorer ve daha iyi bir şutör olacaktır. Fakat oyunu yönlendirme ve takımın bir anlamda beyni olabilme noktasında Rondo’nun gerisinde kalacaktır. Smart ta draft edildiğine göre Rondo’dan karşılığında alınabilecek en iyisi alınıp takaslanmalı. Smart Celtics’in geleceği için çok önemli rol oynayabilir, fakat takımı gerekli yan parçalar ve yanında önemli oyuncular olmadan istenilen noktaya getirecektir.

Takım İçin Değeri=8/10

marcus smartJAMES YOUNG… Young Celtics’in 1. Tur draftlarından bir diğeri. Takımın geleceği için iyi bir parça olması bekleniyor ve bir patlama yapabilir. Ama NBA için şimdilik kapalı kutu olarak görüyorum. Aaron Afflalo’ya benzetilen Young jump-shotlarıyla göze batıyor. Gelişmesi için zamana ihtiyacı olacak fakat dediğim gibi, Young iyi biri potansiyel.

Takım İçin Değeri=7/10

MARCUS THORTON… Her zaman beğendiğim bir şutör olmuştur Thorton. Fakat Celtics’in gelecek planlarında olduğunu sanmıyorum. Aktif kadroyla bu sezon skorerliği ve ceza şutlarıyla hücumda önemli katkılar verecektir.

Takım İçin Değeri=6.5/10

JARED SULLINGER… Celtics’in şuanda en iyi uzunu. Ribaundlara verdiği katkı, hücumdaki etkinliğiyle Sullinger önemli bir parça ve 1-2 yıl içinde daha iyi bir noktaya gelecektir. The Green’in geleceğinde çok önemli bir parça olabileceğini düşünüyorum. Tabii ki ayrılmazsa!

Takım İçin Değeri=7.5/10

Genel olarak bakarsak; Celtics yapılanmanın etkisiyle bayağı toplama bir takım oldu diyebiliriz. Celtics şu anda etrafına bir yapı kurabileceği oyuncular ve bu yapıya dahil olabilecek parçalar arıyor. Takıma baktığımızda bu yapıda olup gerçekten katkı verebilecek Rondo, Bradley, Green, Sullinger, Olynyk, Smart, Young var. Fakat bu oyuncuların hiçbirinin süperstar ve lider olabilecek kapasitede olduğunu sanmıyorum.

Rondo’yu bir kenara bırakırsak en önemli potansiyel Smart. Celtics önümüzdeki yıllarda draft, takas ya da Free Agent pazarı aracılığı ile istediği süperstarı bulabilirse elindeki parçalarla ortaya güzel bir takım çıkarabilirler AMA BUGÜN, Celtics için güzel günler bayağı uzak gibi..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

eren.sozen@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

YETMEZ

Rakiplerin hepsi puan kaybetmiş, geçen haftaki mağlubiyeti telafi etme imkanı altın tepside gelmiş, ligin mütevazi takımlarından birine karşı kendi...

KAYBEDİNCE

KAYBEDİNCE İnsanın yazmak istediği gelmiyor Fenerbahçe kaybedince. Sorular çeşitli akıllarda: • Neden bu kadro ile çıktı? • Neden Mayer devamlı oynayarak kazanılmaya çalışılıyor? • Mesut ile başlayıp, sonra...

SIKIŞTIK KALDIK

SIKIŞTIK KALDIK 3 gün önce Frankfurt'ta çok tempolu bir futbol oynamıştık. Ben de Avrupa'lı Fenerbahçe başlığını atmıştım yazıma. Peki ne oldu da bugün böylesine yavaş,...

KAZA DEĞİLMİŞ

KAZA DEĞİLMİŞ Birinciysen birincisindir, değilsen hiç birşeysindir.. Bu ligin birinci gerçeği bu. Belki de ülkenin gerçeği. Bu ligin bir diğer gerçeği de ligin en az 20 maçında...

ŞAMPİYONLUK HİKAYESİ BAŞLADI

Uzun yıllar unutulmayacak bir Antalya deplasmanı oldu Beşiktaş için. Bundan 13 sene önce 2008/09 sezonu ilk hafta maçını hatırlayan Beşiktaş taraftarları vardır muhakkak. O...

Benzer Konular