https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TRANSFER KAOSU

Okunması Gerekenler

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın...

ZAHİD 

ZAHİD  28 Eylül 2003 tarihinde Ankara’da oynanan final müsabakasında Türkiye Kadın Voleybol Takımı Polonya’ya 3-0 mağlup olduğu ve gümüş madalya...

TRANSFER KAOSU

Aralarında bir kaç tane masum var ama aydınlanmak için hepsini yakmak lazım.!

Fenerbahçe taraftarının büyük çoğunluğunun transfer sezonuna bakış açısı tam da bu. Üç aşağı beş yukarı ben de aynı fikirdeyim, bırak kadroyu A’dan Z’ye değiştirmeyi, elimde olsa Samandıra’nın etrafındaki kedileri bile değiştiririm, o derece yani. Zira puan tablosundaki son durum bence yanıltıcı, küme düşme hattının kaç puan önünde ligi bitirildi önemli olan o. Buradan bakınca da kümede kalmayı zar-zor başarmış bir takımdan fazlasını göremiyorum bu yüzden de büyük değişim şart diyorum ama??

Aması şu ki, olanaklar ve içinde bulunulan FFP şartları maalesef böyle bir değişime izin vermiyor, nokta atışı transferlerle kadro takviye edilmek zorunda, bu da acı gerçek.

Ali Koç- Comolli ikilisinin sezon başında 11 transfer yapıp sadece bir isabet kaydetmesini (Jaja) acemiliklerine veren taraftar ikinci transfer döneminde doğal olarak daha farklı bir beklentiye girmişti ama hatırlarsanız durum çok farklı olmamıştı, Valbuena, Dirar ve Soldado üçlüsü sayesinde Fenerbahçe kümede kalmayı başarmıştı. Bu transfer döneminde beklentiler belli de umut ne durumda onu tam olarak kestiremiyorum, kendi adıma yönetimin transfer becerisinden pek umudum yok, umarım yanılırım ama gündemdeki isimler ve şu ana kadar transferi kesinleşen veya bitme aşamasına gelen oyuncular üzerinden bir değerlendirme yapıldığında Comolli’nin transfer çizgisi değişmemiş gibi görünüyor..

Şu maddi şartlar altında pahalı transferler beklemek zaten mümkün değil ama ihtiyaçlar doğrultusunda düşük maliyetli takviyeler gerçekleşecek mi yoksa birbirine benzer nitelikte oyuncuların kadroya dahil edilme yanlışı devam mı edecek?

İşin açıkçası bu sorunun tam cevabı transfer dönemi bittiğinde netleşecek zira para yapması muhtemel ve performansı çok tatmin edici olmayan pek çok oyuncu da bu süreçte satılacak.. Bugün anlamsız gibi görünen bir transfer bir anda çok anlamlı hale de gelebilir, yazılıp çizilenler erken birer eleştiri olarak da bir tarafımıza kaçabilir ama yine de konuşmaktan yanayım.

Öncelikli olarak Emre transferinden bahsedelim. İki kez gereksiz yere takımdan gönderilmesi Fenerbahçe’ye en az 1 şampiyonluğa mal olmuş bir oyuncudan bahsediyoruz, takıma  dönmesine kim ne diyebilir ki? Yeteneği ortada ama yaşı 40 diyenler var tabii.. Doğrudur ama bu eleştiriye kısmen katılıyorum, Emre’nin 30 dakika sahada kalması bile bir kazançtır ki; transferin asıl amacı da bambaşka zaten.. Bu bir abi transferidir, savaşçı bir ruh transferidir. Benim gözümde olumlu bir transferdir, bir ihtiyaç transferidir, varlığı yeter.

Ljubomir Fejsa var gündemde. Benfica’lı.. Yaş, yetenek, sağlık durumu gibi kriterler göze alındığında bu transfere bitti gözüyle bakabiliriz..

Mevki: Ön libero

Yaş: 30’un üstü.

Bonservis: Olmalı ve var. Bonservissiz önlibero transferi diye bir şey düşünülemez.
Sağlık durumu: sık sakatlanıyor
Yetenek: sezon gol ortalaması bir gol bile değil, oyunun tek yönünü oynuyor.

Görüldüğü üzere Fejsa aranılan bütün kriterlere uyuyor(!)

Evet Fejsa kötü bir defansif orta saha değildir, ayağı Topal’a göre bir tık daha temizdir, Topal’dan daha fazla top keser bu da ayrı bir konu ama prensip itibariyle 32 yaşındaki oyuncunun bonservis ödenerek alınmasına karşıyım, tek yönlü oyuncu transfer etmenin de hiç gereği yok diye düşünüyorum. Jaja satılacak olsa bile böyle oyuncuları kovalamamak lazım, günümüz futbolunda tek yönlü orta saha oyuncularıyla başarı kovalama devri neredeyse bitti, hani zaten olmaz da, olacağı varsa bile Busquets de gelmesin.

Alman Max Kruse var, transferi muhtemel isimlerden biri. Santrafor mu, forvet arkası mı tam olarak mevkisi anlaşılamamış bir oyuncu. Tam aradığımız adam yani, tüm sezon boyu tartışalım. Alman oyuncu fikri kağıt üstünde bile kulağa hoş geliyor, çok iyi tanımadığım bir oyuncu açıkçası.  Fenerbahçe’nin kendisini 10 numaralı bölgede ispatlamış tecrübeli bir oyuncuya ihtiyacı var bence.  Mehmet Ekici gibi değil, Benzia gibi ne 10 ne 8 değil, Zajc gibi mevkisi belirsiz değil, mevkisi net ve tecrübeli bir oyuncuya ihtiyacı var.. Ligimizden örnek vereyim, Belhanda, Sosa, Kagawa, Delgado vs vs.. mevkisi net anlamında..

Konoplyanka ismi de çok geçiyor yazılı basında. Valbuena’nın fizik olarak güçlüsü ve hızlısı, çok iyi  bir kanat, halen daha iyi durumda ve bu transferi inandırıcı bulmuyorum, gelmez bence.  Ben Arfa gelse, ah keşke gelse. Her sezon geliyor deniyor ama gelmiyor. Gelse çok şey katar, hem sahada katkı verir, hem de camiaya ayrı bir hava katar, geçen senenin yarısı kadar anca satılır diye öngördüğüm kombine satışını da patlatır ama bizimkilerin peşinden koşacaklarına ihtimal vermiyorum, bu kadar yetenekli adamın Fenerbahçe orta sahasında ne işi var zaten?? Fenerbahçe Spor Kulübü tüzüğünde forvet hattına çalım atan, süratli oyuncu transfer edilemez diye bir madde var, Ben Arfa da, ihtiyaç duyduğumuz sprinter kanat oyuncuları da o sebepten transfer edilemez. Kanat transferi de beklemiyorum o yüzden.

Vedat Muriqi gündemi çok meşgul eden bir isim.. Ligimizi ve hatta alt ligimizi bile çok iyi tanıyor. Comolli küme düşürürse, ikinci ligde de faydalanırsın. Geçmişten gelen parlak bir kariyeri olmayan, bir Anadolu kulübünde kendi kariyerinin zirvesine çıkmış oyunculardan bugüne kadar sadece biz değil iki rakibimiz de hayır görmedi çeşitli sebeplerden.. Başka bir oyun formatı ve farklı bir baskıdan dolayı faydalı olamıyorlar diye özet geçeyim,.. Bkz Emenike. Fernandao..Bkz..Diagne, Eneramo, Youla vs. Açık ve net soğuk bakıyorum.

Genç oyuncu transferleri var, yatırımlık.  Çok yanlış bir şekilde Eljif Elmas’la aynı kefeye konulup transfer şakşakçılığı yapanlar var.

 

Elif Elmas geldiğinde 17 yaşındaydı, Avrupa’nın göbeğindeki bir ülkeden geldi ve ülkesinin A milli formasını giyiyordu ve çok ucuza alındı. 2-3 milyon gözü kapalı verilerek halledilecek bir yatırım 500 bine bitirildi. Allahyar bu kriterlere yakın bir oyuncu ama gündemdeki diğer isimler ve transferi gerçekleşen Murat Sağlam böyle isimler değil maalesef..

Murat Almanya 4.liginden.. Yaşı 21. Yani 21 yaşına gelmiş ama kendini Almanya’da bir üst lige dahi atamamış bir oyuncu. Trabzon 150 bin vermiş, 150binden bir kuruş fazlasını vermedikleri için anlaşamamışlar.
Transfermarkt’a göre asıl mevkisi sağ bek, yan mevkileri 10 numara ve sol açık. Enteresan.. Bu demektir ki bu çocuk sol bek de oynar. Hatta sünnet düğününe çağırın orada da oynar, halı sahada da oynar.

Allah aşkına Ferdi ve Berke yedek kulübesi bile göremedi.. 4 oyuncu profesyonel yapıldı, hiç biri oynamadı. Alıp oynatamıyoruz. Varsa Elif gibi milli takımda oynayan yatırımlık alın, yoksa almayın.. Bu sene özel bir sene, takıma direkt monte edilebilecek, hemen katkı sağlayacak oyuncular lazım. Murat gibi 21’liklere gerek yok, artı bu transferde saydığım nedenlerden dolayı komisyon kokusu alıyorum,.Gerçekten hak ettiği değeri görmemiş bir oyuncu da olabilir Murat, bu ayrı konu ama kariyeri, videoları ve istatistikleri diyor ki; %90 bu transfer tutmaz, Frey, Benzia transferlerinde öngördüğümüz gibi.

 

U19 Ve U21 Fenerbahçe takımında Almanya 4.ligindeki sıradan takımda oynayan sağbekten daha iyi bir sağ bek yoksa, kapatın kardeşim o şubeleri.

Ümraniye’den sol bek Yasir ve Denizli’den Recep Niyaz isimleri de çok zikrediliyor. İkisi de eski oyuncumuz. İkinci lig sert bir lig, küçümsemek mümkün değil, Murat Sağlam için söylediklerim bu isimler için elbette geçerli değil ama bedava verip parayla almak çok can sıkıcı ki, kaleci Mert de buna dahil..

Özetle şu ana kadar adı geçen oyuncuların isimlerinden tatmin olmadım. Transferde Fenerbahçe’nin bir politikası var mı, anlamak mümkün değil. Karman çorman bir şey, 40!lıklar, 17’likler.. Transfer kaosu dedikleri tam da bu olsa gerek.. Özellikle genç fetişizmine hiç gerek yok. En azından bu sezon gerek yok.  Bu takımı Valbuena ve Soldado kümede tuttu, kalite kalitedir.  Bonservisi elinde oyuncu arasınlar derim.. Kiralık oyuncularda aidiyet duygusu eksik oluyor zira. Yaşlı, kaliteli, profesyonel anlayışı yüksek oyuncuları kovalamak lazım.. Talisca ve Aboubakar gibi tanıdık oyuncular elbette kadroya dahil edilsin isterim ama uygun şartlar oluşmuyorsa da gidip Brezilya’dan oyuncu alınsın daha iyi.. Brezilya’lılar bir şekilde oynuyor. Rakibin serbest bıraktığı oyuncular var, Sinan Gümüş, Adriano isimleri de geçiyor. Serdar, Tolgay ve  Ciğerci transferleri ve Ozan’ın Alanyaspor’daki performansı ortada..

Kendi köyünün ellenmişini beğenmeyen komşu köyün bilmemnedilmişine kalır, saygılarımla..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: [email protected]

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın kural var ki kötü oynayarak...

ZAHİD 

ZAHİD  28 Eylül 2003 tarihinde Ankara’da oynanan final müsabakasında Türkiye Kadın Voleybol Takımı Polonya’ya 3-0 mağlup olduğu ve gümüş madalya aldığı akşamın ertesi sabahında bu...

MÜCADELE NEFİS

O kadar zor maçtı ki her yönden, zorlanacağımızı bir çoğumuz tahmin ettik maçtan önce. Taş gibi takım Ankaragücü. Çok ta iyi motive olmuşlar. Bir...

SERİYE DEVAM

"Savaşan taraf siz olmasanız bile kazanacak tarafta olun" diye bir motto var. Diyor ki haklının yanında değil güçlünün yanında ol. Kim söylemiş bilmiyorum ama...

Benzer Konular