gokhan 1Avrupa kupalarında hem Başakşehir ile Trabzonspor’un UEFA Avrupa Liginden erken elenmesi, hem de Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Liginden elenip Avrupa Liginden devam etmesi ülkeler sırasında ülkemiz sıkıntıya girdi. Peki, bu sistem nedir ve nasıl çalışır öncelikle ondan bahsedeyim.

UEFA katsayıları,  Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) üyesi olan ülkeleri ve bu ülkelerin takımlarını sıralamakta kullandığı sisteme verilen isimdir. Uygulamanın amacı kulüpler için, UEFA’nın kendi düzenlediği turnuvalara UEFA’ya bağlı ülkelerin yerel liglerinde kupalara katılma hakkı kazanan kulüplerin seri başı olarak girip girmeyeceği; ülkeler için ise, bir ülkeden UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası’na kaç takımın katılıp katılmayacağının net olarak görülmesidir.

Hesaplanması ise; her takım kendi ülkesi için elemelerde galibiyet için 1 puan beraberlik için 0,5 puan kazanırlar. Gruplar ve sonrasında galibiyet için 2 puan beraberlik için 1 puan kazanırlar. Fakat takım katsayıları hesaplanırken takımların elemelerde yaptıkları maçlar dikkate alınmıyor.

Ülkemizi Avrupa kupalarında temsil eden 3 takımımız kaldı. Üç büyükler Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray… Ülke sıralamasında Türkiye’ye en yakın ülkeler ise Hollanda, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan… Sıralamada şu an 12. sırada bulunuyoruz. Öyle bir yerdeyiz, yani sınırdayız ki, eğer 1 sıra gerilersek lig şampiyonu ile kupa şampiyonu olan takımlarımız maalesef ön eleme oynamak zorunda kalacaklar!

10.sıradan başlayarak aşağı doğru sıralama için çekiştiğimiz ülkeleri kısaca kaleme alalım;

10-)Hollanda.. Normalde 5 takım ile Avrupa’ya gitmesi gerekirken Fair-Play kontenjanıyla bu sezon 6 takım mücadele etmeye hak kazandı. Bu takımlardan ikisi Avrupa’ya veda etmiş oldu ve 4 takım kaldılar. Bu 4 takımdan birisi Başakşehir’i eleyen AZ Alkmaar. Eğer Hollanda takımlarından 8 puan fazla alabilirsek sıralamada Hollanda’yı geçeriz.

11-) İsviçre…  Avrupa’ya 5 takım gönderme hakkı bulunuyor. Sevilla Avrupa Kupasını kazandığı için İsviçre Kupasını kazanan FC Sion ekibi Avrupa Kupasında gruplarda mücadele etme hakkı kazandı. İsviçre’de şu an Zürich dışında elenen bir takımı bulunmuyor. Eğer İsviçre takımlarından 0,5 puan fazla alırsak, sıralamada İsviçre’yi geçeriz.

13-) Çek Cumhuriyeti… Avrupa’ya 5 takım gönderme hakkı bulunuyor. Çek Cumhuriyeti’nde şu an Mlada Boleslav dışında elenen bir takımı bulunmuyor. Eğer Çek takımlarından 13,5 puan daha az puan toplarsak Çek Cumhuriyeti sıralamada önümüze geçecek.

14-) Yunanistan…  Avrupa’ya 5 takım gönderme hakkı bulunuyor. Yunan takımlarının hepsi Avrupa macerasına devam ediyor. Bu takımlardan Atromitos takımı Fenerbahçe’nin play-off’taki rakibi oldu. Yani bu mücadele ülkemiz için ayrı bir önem taşıyor. Eğer Yunan takımlarından 16 puan daha az puan toplarsak Yunanistan sıralamada önümüze geçecek.

Bu olasılıkları düşündüğümüz zaman Fenerbahçe Atromitos’u elemek zorunda! Aksi takdire Avrupa’daki puan yükünü sadece Beşiktaş ve Galatasaray çekecek ama 5 takımla başladığımız için aldıkları her puan 5’e bölünecek.

Atromitos sarı lacivertlileri elerse, Yunanistan’ın 5 takımı da Avrupa yolunda devam edecek bu da 16 puanı daha çabuk toplamaları demek.

Bugün için en önemli rakip ülkeler, bizi takip eden komşu Yunanistan ve Çekler gibi gözüküyor. Çünkü 13. sıraya düşmemiz halinde ise lig şampiyonumuz bile ön eleme oynamak zorunda kalacak. Şampiyonlar Ligi gruplarına takım bile gidemeyecek.

Bu senaryo inşallah gerçekleşmez ve öncelikle 12.sıradaki yerimizi korur, sonrasında da Hollanda ile İsviçre’yi sıralamada sollayarak derin bir nefes alırız.

GÖKHAN YUMURTACI

mail : gokhan.yumurtaci@abcspor.com

twitter : @gokhanyum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz