https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YA ARŞA YA SEHPAYA

Okunması Gerekenler

FAZLA GARANTİCİ

Maçtan önce İsmail Hoca'nın açıklamaları geldi. ''Kazanamıyorsan kaybetme'' diyordu hoca. Ben gollü bir mücadele olacağını düşünürken, o demeci duyunca...

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR Beşiktaş geçtiğimiz hafta Fenerbahçe'yi ağırladığı derbide istediği skoru alamamasının ardından, hafta içinde oynanan kupa maçlarından çıkan sonuçlarla...

KIRAN KIRANA

Benim beklentim daha pozisyonlu, bol gollü ve göze hoş gelen bir maç olmasıydı. Tam tersine bol pas hatalı, mücadeleci,...

Hayat hep bir şeylere benzetilir, çoğu da doğrudur çünkü az ya da çok hayat her şeye benzer ya da tam tersi, her şey hayata biraz benzer.

Tiyatroya da benzer, filme de benzer, bazen bir şarkıyı anımsatır, bazense bir roller coaster’ı, inersin çıkarsın. Kimi zaman tavladır, şans lazımdır; bazen de satrançtır çünkü hayat bir stratejidir.

Hayattan ziyade futbolu daha çok benzetirim satranca, özellikle de sahadaki taktik savaşını.

Satrançta farklı güçlere sahip taşlar vardır, kimi çok güçlüdür, kimi çok az. Kimini oyunun başında kullanırsın kimini oyunun sonunda ama kazanmak için hepsini kullanman gerekir, hepsi lazımdır, hepsi önemlidir ama aslolan stratejidir, yanlış strateji de trajedidir.

Fenerbahçe bir stratejinin peşinde koşuyor, ligi tanıyan oyunculardan kurulu 16 taştan oluşan bir takımla 32 kareli tahtada şampiyon olmak istiyorlar, bu doğrultuda transferler yapılıyor, bu bağlamda rakiplerin bazı önemli silahları da transfer hedefi oldu, piyonları da çünkü bir noktada hepsi lazım.

Taraftar istiyor ki 16 vezirle oynayalım, takımı ofansif oyuncularla dolduralım, her maç saldıralım, çalım atamayan oyuncu gelmesin falan filan. Onlar öyle sanıyor ama öyle olmuyor işte. Sonra bir bakmışsın ki Topal-Josef yan yana, bu hoca da fos çıktı falan diyorlar. Bu filmi çok gördük..

MHY, Novak, Caner, Gökhan, Thiam, Sinan, Sosa. Al sana 7 tane bonservisi cebinde adam, 7 tane kalburüstü futbolcu, 7’si de ligi tanıyor, 7’si de geçen yıl iş yapmış, takımına katkı sağlamış, daha ne olsun?

Dedim ya vezir de lazım piyon da diye? Dedim ya maçın başında da kullanabileceğin taş lazım, maçın sonunda da? Tamam işte her şey cuk oturuyor yerine.

Sinan tam da böyle bir oyuncu değil mi? 70’ den sonra girip oraları şöyle bir karıştırır, Thiam hem kanat oynar hem santrforu çiftler.

Özellikle Thiam maliyeti ve kumaşı göze alındığında tam bir yönetim başarısı gibi duruyor.

Emre gitti, Sosa geldi…
HAK gitti, Novak geldi, Caner geldi…
Ekici gitti, MHY geldi..
Alper gitti, Sinan geldi.
Rodrigues’in alternatifi yoktu, Thiam geldi…
Mevlüt gidecek, Valencia gelecek..

Kim itiraz edebilir? Takviyeler yapılıyor itinayla, öyle değil mi?

Şimdiiii….! Bardağın dolu tarafı buydu, bir kısım taraftar tamamen buradan bakıyor olaya, işin teknik boyutuyla yakından ilgilenen taraftarlar ise öyle havalara falan zıplamıyor, temkinliler çünkü tablonun bitmesini bekliyorlar, sebeplerini konuşalım, ben de o şekilde düşünüyorum..

Ali Koç ve Emre ikilisi tam 7 tane transfer yaptı ve bonservis için hiç para harcamadılar bu doğru ama Fenerbahçe’nin geleceğini harcıyorlar gelen oyuncuların yaş ortalaması itibariyle. Ödenen imza paraları ise adeta bonservis gibi. Yani elde bir tek don kalmıştı, Lazio ya sattılar, yine Şampiyon olamazlarsa geriye kaldı bir tek G..alip Ö..mer T..evfik. Sonrası banka yapılandırması vs.vs..

Gökhan-Caner ikilisinin dışındaki hiçbir oyuncunun ilk 11 anlamında fark yaratacağını, güç katacağını düşünmüyorum çünkü ilk 11’de yer bulamayacakları kanaatindeyim, belki bir tek Sosa, o da forvet arkası gibi oynatılırsa ve Fenerbahçe bir 10 numara transferi yapmazsa..
Yani,Şok, şok,şok.!!

– O kadar adam aldık, sadece Caner ve Gökhan mı ilk 11 oyuncusu olacak?
– Evvet, öyle olacak.

Novak’tan başlayayım, evet kendisi golcü bir bek ama asisti yok. Topsuz vaziyette arka direğe sızmış, 10 tane gol atmış, o da çok güzel bir şey ama 2 sezonda yaptığı asist sayısı sadece 1. Sol kanadı topla kullanan bir bek değil, zaten de düz oyuncu, ligin asist kralı Caner’in sisteme daha uygun bir oyuncu olduğu kanaatindeyim ve bu parasızlıkta Novak transferini hem maliyetli hem de lüks buluyorum ve Caner’in yedeği olacağı kanaatindeyim.

Taraftarlar sosyal medyada 11 yapıyor, yazmışlar orta sahanın göbeğine, Gustavo- Sosa-Mhy. Vay anam vay, orta sahaya bak, sevinçten uyuyamıyorum falan filan.

33 yaşındaki Gustavo, önünde 36 yaşında ve futbol karakterinde savaşmak olmayan, defansif diye pek tanımlayamayacağım bir Sosa ve önlerinde fizik ve defansif refleks eksikleri olan MHY.

Şu üçlüyle derbi deplamanına gideceksem ben de uyuyamam, sabaha kadar kabus görüp uyanırım.

Josef ve Topal hikayesi bu yılda tekerrür eder bence. Orta göbeği Gustavo-Ozan yapmadan defansın S.O.S verir ve zaten de bu ikili Türkiye’nin en iyi ikilisidir, Ozan o formayı alır..

Geriye kaldı orta sahanın 3.adamı. Oraya bir transfer daha geldi mi, senin Mert Hakan’ın da, Sosa’n da oturur kulübede.

Kaldı ki MHY, Ekici, Zajc, Sosa, Tolgay. Al sana tam 4 tane 8 mi 10 mu belli olmayan adam. Daha ne kadar bu tip oyuncu almayı düşünüyorlar acaba?

Sosa kulübede oturur mu falan diyenler vardır, ilk 6-7 hafta 11’de başlar, orta sahanın yol geçen hanına döndüğü ilk maçta Erol kılıcını kaldırır ve Ozan 8’e geçer, Sosa da belki bir ön pozisyonda kendisine yer bulur.

Gelelim kanatlara, kimler oynar o bölgede. Oynaması gereken ilk oyuncu Ferdi zaten. Bariz eldeki en kaliteli futbolcu, hem bir iş adamı kafasıyla hem de bir spor adamı kafasıyla bakıldığında o mevkinin bankosu, eldeki en iş bitirici oyuncu. 20 maç ve üzeri ilk 11 başlasın, 8-10 gol atsın, 5-6 da asist yapsın, sezon sonu değeri 25 milyon Euro eder ki; hayal değil, yüksek ihtimal.

Rodrigues kaçırdığı gollerle adeta Fenerbahçe’yi yedi, bitirdi ama doğma büyüme bir kanat oyuncusudur, Thiam’ın da kanatta ondan daha iyi bir performans gösterip banko adam olacağı konusunda da şüpheliyim, kaldı ki oraya bir transfer daha geliyor, büyük ihtimalle Perotti. Yani Thiam’a da yer kalmadı, Sinan’a da.. Vedat’ın alternatifi Thiam olamayacağına göre, bir merkez santrfor transferi daha yapılacağına göre, Thiam da boynu bükük bir şekilde saha kenarında oturacak..

Özetle kaliteli bir 10 numara gelirse yapılan 7 transferden 5’inin (Gökhan-Caner hariç) saha kenarında olma ihtimali yüzde 80. O yüzden de şu ana kadar yapılan transferler neticesinde Fenerbahçe’nin kanatları güçlendi diyebilirim, yedek kulübesi güçlendi diyebilirim ama Fenerbahçe çok güçlendi, ligi siler süpürür diyemiyorum. Ama ümitsizliğe kapılmaya gerek yok çünkü henüz transferler bitmedi hatta asıl şimdi başlıyor.Kaliteli en az bir stoper, en az bir kanat oyuncusu ve bir santrfor hatta bir de 10 numara transferi bekleniyor.

İşte bu noktada aynı özellikli oyuncuları takıma doldurmaktansa acil ihtiyaç dediğimiz transferlere ait bütçeyi artırmak daha önemliydi, onu yazmaya çalıştım. Futbol dünyası için 3-5 kuruş sayılacak maaş farklarını ödememek adına başa neler geldi hatırlayın? Skretel’e vermediler, fazlasını Zanka için harcadılar, Kjaer konusunda aynısını yaptılar. Maaşı çok buluyorsun, sonrası sana daha pahalıya patlıyor. Örnek veriyorum, Mandzukic boşta, stoper Subotic boşta ama yıllık 4 milyonu çıkarıp veremiyorsun. Sosa’nın iki yıllık maliyetinin 7 milyonu geçtiği söyleniyor, 60 Milyon TL yapar. MHY ve Novak için ödenen imza paraları da kallavi, maaşları da. 14-15 tane oyuncu transfer etme, 3 tane assolist al, 2 tane de kirala ve geç, aslında taraftarın istediği de bu.

Transferler bitmeden de net konuşmak çok zor. As solistlerin transferi şimdi başlıyor, para kalmazsa kaleci ve 10 numara transferleri gerçekleşmeyebilir, hatta kaleciden vazgeçtiler diye duydum, sezon ortası çok ağlarlar, devre arasında yana-yakıla kaleci ararlar ama yine de en önemli iki transfer 4 ve 9 numara. .

Valencia düşüşte bir oyuncu, maç başı ücret karşılığında alınacak diye duydum. Son 4 senesi istikrarlı bir şekilde aşağı doğru performans kaybıyla geçmiş, bu sene de dibi bulmuş. Bence bu adamın ipiyle kuyuya inmezler, oraya as santrfor alınır ama alınan adam merkez santrfor değilse, pivot özellikleri yoksa bütün transferler çöpe gider, inşallah Vedat kalır da bu kabusu görmez taraftar diyordum ama gitti maalesef.

Stoper için çok aday var, sürpriz isimler de gelebilir ama en yakın aday Lemos deniyordu, inşallah yalan haberdir diyordum, maalesef o da geldi. Adam zaten ikinci ligde oynuyor, hadi o da çok önemli değil diyelim ama gerçekten iyi bir stoper değil en azından şunu söyleyebilirim Zanka’dan iyi değil ve direkt katkı vermez. .3 dk’lık videosunu izlettirdiler, 5 tane kırmızı kart tespit ettim. Whoscored sitesi zayıf yönü olarak hava topu demiş, öyle kolay-kolay yanılmazlar, boyuna posuna aldanmayın, beklenen katkıyı hemen sağlamayacağı aşikar. Zamanında büyük kulüpler ilgilenmiş ama olmamış işte. Yaşı genç, gelişebilir mi? Evet. Beklenen patlamayı Fener’de yapabilir mi? Bugüne kadar patlamayı Fener’de yapan oyuncu pek görmedim ben, hatırlamıyorum, patlamışsa da Fener’in elinde patlamıştır hep. Uzaktan iyi vuruyor, frikik atıyor falan ama çok riskli, tutmama ihtimali yüksek ve bonservisli. Direkt katkı yapacak 32’lik denenmiş bir isim daha mantıklıydı, bence hata. Bizim ikinci ligde de çok var öylesi, birkaç yüz bine alırsın, bekleyip görelim.

Yapılan transferlere farklı açıdan bakmaya çalıştım, bardağın dolu tarafına baktım, boş tarafına baktım, yorum sizin. Bir Stoper daha alınacak, o transfer şimdi çok önemli hale geldi. O stoperle beraber transfer edilecek santrforu görmeden hüküm vermek doğru da olmaz. İşte bu iki transfer yönetimi ya arşa çıkaracak ya da sehpaya..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik*KOAN NEUER
Sonraki İçerikYÖNETİMİN ESERİ

Son Haberler

FAZLA GARANTİCİ

Maçtan önce İsmail Hoca'nın açıklamaları geldi. ''Kazanamıyorsan kaybetme'' diyordu hoca. Ben gollü bir mücadele olacağını düşünürken, o demeci duyunca...

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR

GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLAR Beşiktaş geçtiğimiz hafta Fenerbahçe'yi ağırladığı derbide istediği skoru alamamasının ardından, hafta içinde oynanan kupa maçlarından çıkan sonuçlarla birlikte sezonun bitimine iki hafta...

KIRAN KIRANA

Benim beklentim daha pozisyonlu, bol gollü ve göze hoş gelen bir maç olmasıydı. Tam tersine bol pas hatalı, mücadeleci, kıran kırana bir maç oldu....

KÖR DÖVÜŞÜ

Bordo mavi kravatla Fenerbahçe kulübünü ziyaret edersen ayarı yersin, ağzına sağlık Ali Koç. İmamoğlu'nu sandıkla tehdit ediyorsan 2 Damat, 4 bakan, 8-10 milletvekilinin seyrettiği şampiyonluk...

TAKIM OLUNCA

Fenerbahçe uzun haftalardır oturmuş bir takımla oynuyor. Aşağı yukarı ilk 11'i belli. Roller dağılmış durumda. Bu alışkanlık ta oyuna yansıyor. Ardarda gelen galibiyetlerde İsmail...

Benzer Konular