https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YANLIŞ START DOĞRU FİNİŞ

Okunması Gerekenler

TUZ BİBER EKTİ

5 gün önce Gaatasaray şampiyonluğunu ilan etmiş. Zaten kötü günler yaşamışsın. Camia olarak moralin bozulmuş. Taraftarlar isyan etmiş. Antalya...

BECEREMEDİK

Biliyorduk olmayacağını ama koştuk bir mucizenin peşinden. Belki bir puan kaybı, sonra Sami Yen'de unutulmaz bir zafer, senelerdir üzerimize...

LEKUM DİNUKUM

Başlığı görünce uzun süredir yazmıyordu derin mevzulara mı kaydı diye düşünebilirsiniz ama hayatın her evresini sığlık ya da derinlik...

Bir şeyi 6 yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir diyor Einstein, Jesus koca Türkiye’ye anlatamadı 3’lü defansın gerekliğini ve UEFA’dan da yine bu sevdayla elendi..

Bugün 2 stoperle çıkmış ama yine 3’lüye döner önümüzdeki maçlarda, maçla ilgili önce defanstaki oyuncu sayısından bahsetmek adet oldu..

Ama ben 6 yaşındaki bir çocuğa bile futbolda orta sahanın önemini, orta sahadaki oyuncuların yetenekli olmaları halinde maçı daha kolay kazanabileceklerini anlatabilirim..

Arao-İsmail ikilisi ne kadar pas dağıtabilir? Crespo-Arao kadar dağıtabilir en fazla.

Demek ki iki tane kesici ile olmuyor..

Orada Zajc olsa olur mu? Biraz daha iyi olur ama oraya 3. bir klas ayak koyarsan daha iyi olur..

İsmail çok güzel oynadı son maçta itirazım olamaz ama Arda nerede? İrfancan tercihini yadırgadım, çift santrfor tercihini zaten hep yadırgıyorum orada bir de Pedro’yu gördüğüm anda tüylerim diken diken oluyor..

Bir 6 numara ve önünde Zajc ve Arda ile oynamak çok mu zor?

Aylardır maça çıkmamış oyuncuları önemli bir maçta sahaya atmak gibi özelliği olan Jesus Serdar Aziz ve İsmail Yüksek’ten sonra bugün de Gustavo’yu sahaya atmış, Oosterwolde’un sakatlığı eklenince aylardır oynamayan Osayi de sahaya girdi. 6 yaşındaki bir çocuğa uzun süre maça çıkmayan oyuncuların adapte olmakta zorlandıklarını, o yüzden de zorluk derecesi yüksek maçlarda ilk 11 başlamamaları gerektiğini de anlatabilirim, ikna da ederim..

Şimdi böyle bir ortamda ofsaytımsı bir pozisyonda 4. dakikada geriye düşerseniz ve rakip de geriye çekilirse zorlanırsınız..

Mesela ne olur? Topu taşımakta zorlanırsın çünkü orta sahada top dağıtacak ofansif ve kreatif bir oyuncun yok, iki ön libero ile yapmaya çalışıyorsun bu işi..

Pedro, Rossi, İrfan üçlüsü zaten sıkıntılı ve bu adamlara pas atabilecek bir oyuncu da yok sahada??

Ee, nasıl pozisyon bulacaksın?

2 tane buldun bir şekilde, o iki pozisyondan birinde golü de buldun ama iptal oldu ama hiç bir şey oynamadın be kardeşim??

2. yarıya Emre, Zajc ve King’le başladı Fenerbahçe, Arao ve İrfan kenara geldi, Pedro da geldi kenara, takım hem safraları atmış oldu hem de sahaya biraz akıl ve teknik girdi ve bu oyuncular hem takımlarına hem de maça teknik getirdiler.
Fenerbahçe sağlı sollu ataklarla rakibi zorladı, rakip de kontra ile karşılık vermeye çalıştı ve nihayetinde Osayi’nin düşürülmesi sonucu kazanılan penaltıyı Valencia gole çevirince skora denge geldi.
Ardından bir kaç pozisyon daha buldu Fenerbahçe, King’in tekte vurmadığı için harcadığı iki pozisyon var bir de Valencia’nın kaçırdığı çok önemli bir pozisyon var ama golle sonuçlanmayınca anlamı olmuyor..

Ritmini bulan Fenerbahçe önce Valencia’nın düşürüldüğü pozisyonda kazanılan penaltıyla ikiyi yakaladı ve 90+ da Emre’nin attığı muhteşem golle de 3’ü bulup lidere biraz daha yaklaştı ve strese soktu..

Biraz hakeme değinmek lazım, ofsaytımsı 2 pozisyonda da Fenerbahçe aleyhine karar çıktı, Rossi’nin golünde ofsayt çizgisini de göstermediler..

Çok kıymetli bir 3 puan oldu Fenerbahçe adına, uzun süre oynamayan oyuncuları zorlu maçlarda sahaya atmak neyin kafası anlamak zor. Gustavo ve Osayi’nin adaptasyon sorunlarını gördük, buradan bir eleştiri yapacağım..

Futbol maçı orta sahada kazanılıyor. İki tane defansif orta saha ile orta sahaya akıl ve teknik koyamazsın, önüne Mbappe-Messi-Neymar da koysan güçlü rakiplere karşı etkisiz kalırsın.

2. yarıdaki oyuncu değişiklikleri tam da bu yönde oldu, Emre Mor ve Zajc oyuna akıl ve yetenek kattı. King’e bile gerek yok, koy Arda’yı orta sahaya, illa ki biri o topu içeri atar.

Hocanın adil olduğunu da düşünmüyorum, İrfancan hakettiğinden fazla süre alıyor, Arao da fazla süre alıyor, Emre Mor üvey evlat muamelesi görüyor, İsmail Yüksek için de durum aynı, Serdar Dursun için de. Pedro da umutsuz vaka..

Maç yazısı başlığı için ne yazalım?
Yanlış Start, doğru finiş..

mail: [email protected]

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerikTAKİBE DEVAM
Sonraki İçerikSÖKE SÖKE

Son Haberler

TUZ BİBER EKTİ

5 gün önce Gaatasaray şampiyonluğunu ilan etmiş. Zaten kötü günler yaşamışsın. Camia olarak moralin bozulmuş. Taraftarlar isyan etmiş. Antalya...

BECEREMEDİK

Biliyorduk olmayacağını ama koştuk bir mucizenin peşinden. Belki bir puan kaybı, sonra Sami Yen'de unutulmaz bir zafer, senelerdir üzerimize yapışan lanetten kurtuluş bunları düşledik....

LEKUM DİNUKUM

Başlığı görünce uzun süredir yazmıyordu derin mevzulara mı kaydı diye düşünebilirsiniz ama hayatın her evresini sığlık ya da derinlik gözetmeksizin anlamaya çalışmak ve yorumlamak...

MUCİZENİN PEŞİNDE

Çok zor biliyorum, hatta imkansıza yakın .Bir mucizenin peşine takıldık gidiyoruz kör topal. Galatasaray puan kaybeder mi bizim maça kadar? Sivas maçı olmaz ama...

2 YANLIŞ 1 DOĞRU

Yarın dünün devamıdır. Okuyup da anlamadığın bir kitaba, bir şiire veya bir filme ver ikinci bir şans daha, belki bu kez beğenirsin ama başaramamış bir...

Benzer Konular