AKTİF YAZARLAR ALP ERALP

YORGUNLUK

Maç öncesi en kritik oyuncu kim olur sorusuna şu cevabı verdim: ”Kesinlikle Pedro”.
Onun patlama maçı olacağını düşündüm. ”Artık kendini göstereceği maç için Giresun çok uygun bir rakip, atacağı gollerle bugün 3 puana büyük katkı sağlar” dedim. Maalesef o katkıyı Giresun’a hem de oyundan atılarak sağladı. Dolayısıyla da benim maç öncesi öngörümün tam tersi gerçekleşmiş oldu.

Tabii bu mağlubiyeti tamamen Pedro’ya yıkamayız. Maç 11’e 11 oynanırken de çok etkili değildik. Uzun Avrupa macerası ve ligde oynadığımız 13 maç artık yorgunluğun ve yıpranmışlığın zirve yapmasına sebep oldu. Zaten yorgun olan takım son Sivaş maçında da uzun süre 10 kişi oynayınca durum iyice zorlaştı. Oyunun her anında bu yıpranmışlığın etkilerini gördük. Hiç alışık olmadığımız pas hataları, basit kayıplar, topu birbirine bırakma, yanlış şut seçimleri ve son olarak ta ölümcül bireysel hatalar derken bir türlü oyun tutturamadık, rakibe de olmadık yerde pozisyonlar ikram etmiş olduk. Onlar da bu ikramı geri çevirmediler.

Ha, 10 kişi kalmasaydık, ya da Serdar Aziz’in 2 golde de yaptığı hatalar olmasaydı yine 3 puan alabilir miydik? Elbette alabilirdik. Bu kez şans ta yüzümüze gülmedi. Ancak tekrarlıyorum, tek tek futbolculara yıkmaya gerek yok sorumluluğu. Serdar Aziz veya Pedro yüzünden yenildik demek hata olur. Bugün bütün oyuncular -belki Ferdi hariç- etkisizdi. Hepsi az ya da çok beklenmedik hatalara imza attılar. Buna oyuna sonradan girenler de dahil.

Sonuçta bugün çok üzücü bir mağlubiyet aldık. Hepimiz puan farkını daha da arttırarak araya gitmeyi istiyorduk. Tam tersi oldu. Ancak üzüntümüz sadece bu gece ile sınırlı kalmalı. Şimdi çocuklar biraz tatil yapacak. Kafayı dağıtıp dinlenecekler. Bazıları bunu milli maçlardan sonra yapacak ama sonuçta hepsi biraz fiziksel ve mental olarak tazelendikten sonra kalan maçlara başlayacaklar. Şunu unutmayalım, sezon başında bize sorsalar, ”hem Avrupa Ligi grubunu hem de Türkiye Ligi’ni bu yenilenmiş takımla ve yeni hocanızla lider bitireceksiniz” deseler, ne cevap verirdik? Herhalde hepimiz razı olurduk. O yüzden bugün özelinde üzülmek tabii ki normal ama geneline baktığımızda elimizde pozitif şeyler çok daha fazla. Bunu unutmayalım.

Son olarak hakem konusunda da iki çift laf etmekte yarar var. İki maçtır üstüste Kadiköy’de erkenden 10 kişi kalıyoruz. Hakem kararlarıyla ilgili eleştirecek detaylar tabii ki olabilir. Bugün de sonradan televizyonda farkettiğim son dakikalarda Serdar Aziz’in ensesine aldığı sert darbe var penaltı verilebilecek. Ancak bu hakemler konusu ucu bucağı olmayan bir girdap. Ortalığı bizim de daha önce yangın yerine çevirmişliğimiz var. Yararını pek görmedik. Görenler oldu ama biz mevcut sistemde görmedik. O yüzden ben hakem konusuna takılmak yerine, önümüze bakmayı, konsantrasyonumuzu bozmamayı tercih ediyorum. Gücümüzü tekrar toparladıktan sonra tekrar şampiyonluk yürüyüşümüze devam edeceğimize yürekten inanıyorum.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz