https://www.abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU…

Okunması Gerekenler

KADIKÖY’DE 5 ÇAYI

KADIKÖY'DE 5 ÇAYI Pavese der ki; kadınlar kendilerini güçlü olanlara bir eşya, güçsüz olanlara ise bir idol gibi sunarlar. Tıpkı...

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın...

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU…

Son dönemde artan Hint’li arkadaşlarım sayesinde Hint futbolu üzerine epey fikir tartışmalarına girmeye başlamıştım. O yüzden bu haftaki yazımı, Hint futbolu üzerine yazmaya karar verdim. Türkiye’nin çok gündeminde olan bir konu değil ama ilginç gelebileceğini düşünüyorum.

Hindistan’da futbol Mohun Bagan takımının 1890 yılında daha Hindistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden önce kurulması ile başladı. Ancak, çok uzun bir süre kimsenin ilgisini çekmedi.

Hindistan en büyük başarısını Brezilya’da düzenlenen 1950 FIFA Dünya Kupasına katılım hakkı kazanması ile sağlamıştır. Nehru Kupasında, 2007 ve 2009’da Suriye’yi yenmeleri ile Asya’da dikkatleri üzerine çekmiştir. 2017 yılında, FIFA U-17 Dünya kupası Hindistan’da düzenlenmiş ve 1,3 milyon seyirci ile rekor kırılmıştır. Bu organizasyon’da spor altyapısı, yetenekli personelleri ve ilgili teknoloji kullanımı ile daha pek çok organizasyona ev sahipliği yapabileceği sinyallerini vermiştir. FIFA U-17 Kadın Dünya Kupası Hindistan’da düzenlenecektir.

2013 yılında Hindistan Süper Ligi kurulmuştur. Ülkede 155 milyon takipçisi vardır. Dünya’nın en çok maç başına seyirci ortalamasına sahip beşinci ligidir. Bundesliga (Almanya), Premier League (İngiltere), La Liga (İspanya) ve Serie A (İtalya)’dan hemen sonra gelmektedir. MLS (Amerika), Ligue 1 (Fransa) ve Liga MX (Meksika)’nın ise önündedir. Hindistan’da futbola ilgi her gün artmaktadır. Hindistan’da Barcelona ve Manchester United’a ilgi ayrıca çok büyüktür.

Hindistan’da kriket dışında farklı spor kültürlerinin de gelişmesi için altyapı, kurumsal yatırımlar ve hükümetin destekleri söz konusudur. Bu da spor pazarlama / sponsorluk, spor yönetimi, spor malları ve kıyafetleri ve spor turizmini canlandırmıştır.

Hindistan Futbol Federasyonunun 2022 yılına kadar ki stratejik planları aşağıdaki gibidir:
1- Rekabet Odaklı Gelişme
2- Mükemmeliyetin Peşinde Koşma
3- Yerelleşme (Eyalet Derneklerinde Kapasite Geliştirme)
4- Kadınlara Daha Fazla Fırsat Verme
5- Altyapıyı Kültür Mirasına Uygun Geliştirme
6- Oyunun Popularitesini Geniş Tabana Yayma
7- Büyümeyi Hızlandırmak İçin Teknoloji Kullanımını Ön Plana Çıkartma

Akıllı telefonların penetrasyonu, düşen tarifeler, spor içeriklerinin “online” tüketimi Hindistan’da giderek artmaktadır. Artan “online” izleyici, kullanıcıların dijital ortamda sahip oldukları rahatlık hissini göstermektedir.

En önemli kulüpleri Mohun Bagan ve ATK FC Ocak 2020’de birleşmişlerdir. Yeni isimleri ATK Mohun Bagan olmuştur. Diğer önemli kulüpleri ise Bengaluru FC, Kerala Blasters’dir.
Bengaluru FC 2013 yılında kurulmuş, kısa zamanda başarılar elde etmiş, gelir seviyesi yüksek, finansal açıdan oldukça güçlüdür. Geleceği son derece açıktır. Başarılı scout ekipleri sayesinde yetenekli gençleri kadrosuna katması ile ünlüdür. En önemli fıtbolcusu, Sunil Chhetri’dir.

Sunil Chhetri, forvet pozisyonunda görev yapan Hint’li millî futbolcusudur. Popüler kültürde “Kaptan Fantastik” olarak da bilinir ve Cristiano Ronaldo’nun ardından aktif futbol kariyerini sürdüren uluslararası maçlarda en çok gol atan ikinci futbolcudur. 115 maçta attığı 72 gol ile Hindistan Milli Futbol Takımının hem en çok forma giyen hem de en çok gol atan ismidir. Sunil Chhetri, AFC (Asya Şampiyonlar Ligi) tarafından “Asya’nın Simgesi” seçilmiştir.

Kerala Blasters ise 2014 yılında kurulmuştur. Sarı formaları ile Hindistan’da en çok desteklenen kulüpler arasındadır. Her sezon ortalama 40.000 seyirci ile oynamaktadırlar. Fanatik taraftarları kendilerini “Sarı Ordu” olarak tanımlamaktadırlar. Ancak, başarı açısından Bengaluru FC’nin gölgesinde kalmaktadırlar.

Özellikle yeni nesil futbola ilgi duymaya başlamıştır. Krikete rakip olabilecek bir spor olmaya adaydır. Akademiler önem kazanmaya başlamıştır. En geç 10 yıl içinde önemli bir futbol ülkesi olma hedefleri vardır.

Aslında futbolun Hint kültürüne çok uygun olduğunu da düşünüyorum. Hepimizin bildiği gibi futbolda bütün iş, çok çalışmak, istemek ve kendini futbola adamaktır. Eğer iyi bir futbolcu olmak istiyorsan, hayatını futbola adaman gerekir. Disiplinli olman ve futbolu hayatının merkezinde tutman gerekir. Bence yeni nesil Hint’lilerin karakter özellikleri ile iyi futbolcu olmanın gerekli özellikleri örüşmektedir. Bence şimdilik tek dertleri futbol konusunda kendilerine güven ve takım olabilme yetkinlikleridir. Bu yetkinlikler de yeni nesillerde zaman içerisinde yoğun eğitimler ile kazanılabilir.

Sunil Chetri dışında, Pronay Halder, Udanta Singh, Sandesh Jhingan, Gurpreet Singh Sandhu, Jackichand Singh, Dheeraj Singh Moirangthem, Ashique Kuruniyan, Jeje Lalpekhlua gelecek vaat eden önemli oyunculardır. Şu anda Hindistan Milli takımının teknik direktörlüğünü Hırvat Igor Stimac yapmaktadır. Igor Stimac, Katar ve İran’da da futbol kulüpleri çalıştırmıştır.

Igor Stimac Hint’li futbolcuların kafa yapılarını değiştirmeleri gerektiğini sıklıkla tekrarlamaktadır. Bunun içinde Hindistan Süper Ligini çalıştıran teknik direktörlerden yardım istemektedir. Hindistan Süper Ligi’nde çalışan teknik direktörlerin sürekli kendilerini geliştirmeleri gerektiğini, oyuncuların teknik direktörlerini liderleri olarak görmeleri gerektiğine de vurgu yapmaktadır. Ayrıca oyuncularının kas güçlerine değinen Stimac, oyuncularına protein bazlı diyetler önermektedir. Hint futbolu için 4-2-3-1 sistemin en uygun sistem olduğunu düşünen Stimac, kısa vadeli hedeflerinin AFC Asya Kupası, daha uzun vadeli planlarının ise FIFA Dünya Kupası olduğunu belirtmektedir. Igor Stimac’ın Hindistan için bir şans olduğunu, Asya’nın zorlu takımları (Japonya, Çin, Güney Kore, B.A.E, Katar, Suudi Arabistan, İran, Özbekistan) arasında şanslarının zor olmasına rağmen sıkı çalışma ile yakın bir gelecekte rekabetçi bir takım haline gelebileceklerine inanıyorum.

Saygılarımla,

mail: [email protected]

twitter: @halitsemilgiray

Son Haberler

KADIKÖY’DE 5 ÇAYI

KADIKÖY'DE 5 ÇAYI Pavese der ki; kadınlar kendilerini güçlü olanlara bir eşya, güçsüz olanlara ise bir idol gibi sunarlar. Tıpkı...

İSMAİL KARTAL FUTBOLU

Geçen sezondan çok farklı bir futbol oynuyoruz. Bambaşka bir oyun bu. Daha iyi ya da daha kötü demiyorum ama İsmail Hoca ile Jesus arasındaki...

LİDERLİĞE DEVAM

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bazen seri galibiyet olur, bazen fikstürün zor bir virajı olur, bunlar futbolda normal ama bir altın kural var ki kötü oynayarak...

ZAHİD 

ZAHİD  28 Eylül 2003 tarihinde Ankara’da oynanan final müsabakasında Türkiye Kadın Voleybol Takımı Polonya’ya 3-0 mağlup olduğu ve gümüş madalya aldığı akşamın ertesi sabahında bu...

MÜCADELE NEFİS

O kadar zor maçtı ki her yönden, zorlanacağımızı bir çoğumuz tahmin ettik maçtan önce. Taş gibi takım Ankaragücü. Çok ta iyi motive olmuşlar. Bir...

Benzer Konular